Miért szednek manapság olyan sokan fogamzásgátlót, , csak úgy"?
Csomó ismerősöm van, aki nem él nemi életet, mégis ,,bogyózik". Gondolom, azért, hogy szép legyen a bőrük, ne legyenek görcseik, stb. De ez olyan, mintha szőnyeg alá söpörnék a problémát, nem? Először talán az okokat kéne megvizsgálni, nem tüneti kezelést adni. Meg talán abba kéne hagyni a műkaják evését. Persze egyszerűbb naponta bevenni egy tablettát, mint váltani.
De amúgy ezek nem veszélyesek? Lehet, hogy nincs igazam, de szerintem ezzel az ,,alacsony hormontartalom"-mal a gyógyszergyárak akarnak meggazdagodni. Vajon miért van ennyi meddő nő? Komolyan mondom, nem értem, miért csodálkoznak, hogy nem tudnak teherbe esni, ha évekig szedik a fogamzásgátlót... Éppen hogy az volna a csoda, ha teherbe tudnának esni.
Én orvostanhallgatóként is gyakran felteszem magamnak ezt a kérdést.
Manapság mindenre felírják. Fáj a hasad, mikor megjön? Szedjél tabit. Zsíros a bőröd? Szedjél tabit. Rendszertelen a vérzésed? Szedjél tabit.
Bnőm pl. óvszerrel védekezik (próbálta a tablettát, nem akarja többet), és mikor ment az éves rákszűrésre a doki konkrétan leb.szta, hogy mit képzel magáról, hogy 20 éves fejjel nem szed tablettát, és már írta is a receptet.
Az a nagy büdös igazság (bár fáj kimondanom, mivel én is orvos leszek), de bizony abból a dokink nem lesz pénze, hogy kotont használ vki. Neki abból van bevétele, ha tablettát szed az illető. 3 havonta minimum el kell mennie receptért, plusz a gyógyszergyárak igen jó összegeket fizetnek, vagy igen jó kis luxusnyaralásra viszi el az orvost, ha az ő tablettáját írja fel.
Az SZTK-ban meg nincs idő a betegre. Ha vmi baja van, akkor nem csinálnak neki több tízezer forintos vizsgálatokat, hanem adnak tablettát, ami elfedi a bajt, aztán majd ha gyereket akar, akkor továbbküldik a meddőségibe....
Sokan azt sem tudják, hogy működik a tabletta. A legtöbb nő azt hiszi, hogy rendbeteszi a menzeszt, holott ez a legnagyobb baromság.
Nem teszi rendbe, hanem az egész ciklus kikapcsolja, és csinál egy rendszeresen jelentkező megvonásos vérzést. Aztán az ember azt hiszi, hogy meggyógyult. Mikor abbahagyja, akkor megcsodálkozik, hogy még szarabb a ciklusa, vagy épp még pattanásosabb a feje, mint a szedés előtt.
Amúgy elég érdekesnek tartom, hogy manapság állandóan az oltások miatt jajveszékel mindenki, holott azt egyszer adják be, és egyszer beadott cucc igen kis eséllyel okoz évek múlva gondot. Ezzel szemben a tablettát minden gond nélkül szedik akár folyamatosan 10 évig is.
Az előzőnek pedig: Igen, sok minden ellen véd. Meg sok mindenen segít legalábbis amíg az ember szedi...).
De legalább annyi negatív hatása is van. Régen pl. fiatalok körében nem volt trombózis, most meg huszonévesek fekszenek az intenzíven. Belgyógyászaton is mondta a doktornő, hogy heti szinten lát fiatalokat trombózissal a fogamzásgátló miatt. Bnőmnek jóindulat daganat lett a mellében.
Sok olyan nő van, akinek meg totál leállította a peteérését.
Én nem mondom, hogy az ördög találmánya, mert nem az. Kényelmes, megbízható, és bizony mióta van, nagyon drasztikusan csökkent az abortuszok száma.
A baj csak az, hogy mindenféle vizsgálat nélkül felírják úgy, hogy a nők azt sem tudják, milyen hatásai lehetnek.
Az lenne a minimum, hogy felvilágosítja őket az orvos és a kezükbe adja a döntést, hogy megéri-e nekik a kockázatot vagy sem.
Utána meg alapos vizsgálat kellene. Nem tartana semmiből egy normális anamnézist felvenni meg vérnyomást mérni, de manapság már az is luxus.
Off: Kedves előző válaszoló?
Milyen vizsgálatokat kellene, ill. lenne érdemes elvégezni egy fogamzásgátló felírása előtt? Mi alapján lehet kiválasztani a legmegfelelőbbet, ha már ezt a védekezi módot választjuk?
(Ha nem szeretnéd ide írni, küldj légyszi privát üzenetet, tényleg érdekel. Bár szerintem mást is.)
Az teljesen a szervezeten múlik, hogy kinek mi válik be. Szóval nincs olyan vizsgálat, amivel azt lehet megállapítani, hogy melyik tabletta kell vkinek.
Azt lehet megállapítani, hogy egyáltalán bármilyen hormonális fogamzásgátlót használhat-e vki.
Rutin vérkép kell, amiből megnézik a máj és vesefunkciót.
Részletes kikérdezés: ciklusról, betegségekről (pl. migrén, magasvérnyomás, cukorbetegség!, magas koleszerinszint stb., mivel bizonyos betegségek mellett ha nem is tilos, de nem ajánlott a szedése). Meg kellene kérdeznie a dokinak, hogy volt-e a családban trombózisos.
Ha volt, akkor mindenképpen kell olyan vizsgálat, hogy genetikailag hajlamos-e rá az illető. Igazából akkor is jó lenne elvégezni az ilyen vizsgálatot, ha nem volt, mivel attól még lehet gond sajnos. Viszont a TB tudtommal csak akkor támogatja, ha előfordult a családban. Viszont szerintem érdemes rááldozni és akár magánlaborba is elmenni vizsgálatra.
Ismerősöm családjában pl. nem volt trombózis, aztán 21 évesen majdnem belehalt a tüdőembóliába, amit a tabi okozott. Mint kiderült protrombin mutációja volt...
Ha vkinek nem rendszeres a ciklusa, akkor előbb azt kellene kivizsgálni, hogy miért nem, és az okát kezelni. A tabletta ugyanis nem rakja helyre, csak elfedi a bajt.
(Persze vannak olyan, rendszertelen menzesszel járó betegségek is, amelynek elfogadott kezelése a tablettaszedés, de ezt ki kellene vizsgálni.)
Meg persze rákszűrés, manuális vizsgálat, és UH sem ártana.
Ha vki cigizik, akkor nem ártana letenni a szedés előtt. De minimum fel kell világosítani, hogy mit vállal a tablettaszedés alatti dohányzással...
Utolsó vagyok.
Nah meg az ellenőrzés sem ártana. Ahogy elnézem manapság az a divat, hogy a nő be sem megy a dokihoz, csak az asszisztens kiadja a receptet és ennyi.
Évente legalább nem ártana rutin labort nézni. Vérnyomást sem ártana ellenőrizni. Meg legalább megkérdezni, hogy ugyan van-e vmi melléhatás...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!