Mikor be pànikolok nagyon akkor el kezdem magam vàgdosni utàna le nyugszom ès miert van ez?
Kérj segítseget egy baráttól vagy rokontól vagy esetleg szakembertől. Itt a gyakori kérdések oldalon senki nem fogja tudni megoldani a problémáid.
(ha akarsz írj privátban)
A pánik az a félelem túlpörgése.
Általában negatív gondolatok hoznak egy negatív érzelmet, attól még több negatív gondolatok jönnek, arra még több negatív érzelem stb. Ugyanúgy "begerjed" az agy mint amikor mikrofont tartasz a hangszóró felé és elkezd sípolni. A végtelenségig önmagát erősítő folyamat indul be.
Ha félelem az érzelem akkor pánik lesz belőle, ha szomorúság akkor depresszió, ha düh abból örjöngés stb.
Ez sokszor szülői mulasztás eredménye, amikor kicsikorban a gyerek érzelmeire nem, vagy nem megfelelően reagáltak a szülők.
Normális esetben ha egy baba vagy kisebb gyerek fél vagy megijed, az anyukája magához őleli, megnyugtatja, biztosítja hogy minden rendben van, megvédi stb. A gyerekkel ez rendszeresen előfordul, és egy idő után ún. "internalizálja", azaz az anyuka nélkül is beindul benne automatikusan az önmegnyugtatás. Ez felnőttkorban is teljesen automatikus folyamat marad, és olyan gyors/jól begyakorolt a folyamat hogy a felnőtt ember már csak annyir vesz észre ebből hogy megijed vagy fél és pár perc múlva elmúlik.
A pánik vagy depresszió vagy más túlgerjedő agyi folyamat mögött legtöbbször az áll hogy a szülő valami miatt nem tudott megfelelően reagálni a gyerek érzelmi állapotaira (pl a szülő mentális problémái, alkoholizmus vagy drogfüggőség lehetnek okok, de akár csak elfoglaltság vagy pl hogy a férjjel való kapcsolati problémák miatt nem tudott koncentrálni a gyerekre)
Ennek pótlására alkalmas lehet terápia, csoportterápia stb. Ideiglenes tüneti kezelésre pedig nyugtatókat szoktak felírni, de jobb kerülni mert könnyen rá lehet szokni.
A vagdosás megnyugtató hatása szerintem hasonlóan működik mint a sokkterápia.
Ti. az agy a működésmódját addig védi amíg nem tűnik úgy hogy a további védelem halállal járhat. Ezért van hogy az emberek nagyon nehezen tudnak változni, általában egy hatalmas sokkra van szükség hozzá amivel az agy "belátja" hogy mégsem vezet túléléshez a jelenlegi működési módja.
Pl Egy paranoid ember vszínűleg azért lett paranoid mert egykor úgy értelmezte az agya hogy egy szörnyű eseménytől úgy tudott volna megmenekülni ha egy apró jelet komolyan vett volna. Ettől viszont minden apró jelet valami hatalmas borzasztó végkimenet kezdetének lát.
Az elektrosokk terápia, a kevés esetben amikor működik, azt demonstrájla az agynak hogy pont a túlreagálás vezet a halálhoz ezért fel kell adnia ezt a módszert.
Természetesen a vagdosás nem lehet megfelelő "gyógyír", mindenképp menj el szakemberhez. Csak azért írtam le mindezt hogy megérthesd a folyamatot. Nem te tehetsz róla hogy így működsz (de a szülőket sem érdemes hibáztatni, nem rosszindulatból tették, érdemes úgy felfogni mint egy balesetet amit elszenvedtél), de csak te változtathatsz a helyzeten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!