Létezik olyan mentális betegség, hogy idegösszeomlás?
Nem, ez a szó csak a köznyelvben használatos, de sokszor olyan állapotokra használják, amik valóban pszichiátriai kezelést igénylő állapotok, csak orvosilag más a nevük. Nem teljesen egységes az sem, hogy a köznyelvben mire használatos ez a szó.
Talán ezek közül lehet valami:
F43 Súlyos stressz által kiváltott reakció és alkalmazkodási rendellenességek
F43.0 Akut stressz reakció
F43.1 Post-traumás stressz zavar
F43.2 Alkalmazkodási zavarok
F43.8 Súlyos stresszre adott egyéb reakció
F43.9 Súlyos stresszre adott nem meghatározott válasz
Egyébként itt az összes:
Az egy állapot inkább.
"Bármilyen olyan esemény okozhat "idegösszeomlást", amellyel az érintett korábban még nem állt szemben, ezért még nem alakultak ki a megfelelő megküzdési mintái, vagy amely olyan komoly distresszt (ez mindig negatív stressz) okoz neki, amelyet nem tud kezelni. Olyan hétköznapi dolgokról is szó lehet, mint a munkahely elvesztése, egy válás vagy egy haláleset, vagy például az, hogy valakiről kiderül: súlyosan beteg."
"Ezekben a helyzetek a szorongásért felelős agyterületek kezdenek el dolgozni, túlstimulált állapotba kerül az egész szimpatikus idegrendszer. Ez indítja el azokat az élettani folyamatokat, amelyek az "idegösszeomlás" testi tüneteit okozzák. Ördögi körről van szó, mert a szimpatikus idegrendszer túlstimulálódása okozta vegetatív panaszok még inkább feszültséget okoznak az érintettekben, azt érzik: nem elég, hogy kétségbeejtő helyzetbe kerültek, még fizikailag is betegek is lettek. Egyébként ez valóban elő is fordulhat, mert a súlyos szorongás például gátolja az immunrendszert."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!