Ha a pszichiáterem mindennemű iq-teszt elvégzése nélkül azt írta rá a leletemre, hogy az intelligenciám a normál tartományban van, de a Mensa on-line iq-tesztje szerint az intellektusom enyhén átlagon felüli, akkor most melyik az igaz?
Egy másik kérdéshez írtam, de itt is témába vág:
Olvasgattam a témban régebben és az ebben okosabbak arra utalnak, hogy az IQ tesztek egy bizonyos problémamegoldó képességet vizsgálnak, ami tanulható és fejleszthető. Ha a te agyad másféle feladat típusok (probléma típusok) megoldására van ráállva, akkor rossz eredményed lesz az IQ tesztben, míg egyéb feladatokban kiemelkedő eredményeket érhetsz el és ugyanez igaz fordítva.
Mindezt alátámasztják az általatok tapasztaltak is.
Még az IQ tesztekből is többféle létezik és mindegyik azt méri, hogy az emberiség melyik részébe tartozol az adott teszt kitöltésének eredménye alapján. Tehát csak az adott teszt tükrében méri, hogy te az azt kitöltők melyik részébe tartozol. Azaz ez nem tükrözi azt, hogy az agyad összteljesítménye hol helyezkedik el egy abszolút skálán. Mert ilyen teszt és skála még nem létezik. Szinte lehetetlen lenne létrehozni. Mert mi alapján mondhatnánk egy tesztre azt, hogy lefedi a létező összes mentális képességedet?
Jó hír, hogy fejleszthetők azok a problémamegoldó képességek, amelyek szükségesek az egyes IQ tesztek, vagy akár az ismert tutajos feladatnak a teljesítéséhez. Gyakorlással "ráll" az agyad. Áthuzalozza magát.
Próbáld ki. Tölts ki egy tesztet. Majd pár nap múlva töltsd ki ismét. Ha először odafigyeltél a tesztre, akkor már másodjára abban az esetben is jobban fog menni, ha random kapod a feladatokat.
Nem is rejtik véka alá a szakemberek, hogy fejleszthetők az ezirányú képességek. Szoktak is ajánlani képességfejlesztő játékokat erre a célra. Mint például a "Dual N-Back game".
A koncentrációs készséget is sokszor említik, mint fontos tényezőt. Lehet jó problémamegoldó képességed, ha egyszerűen nem figyelsz oda a feladatokra és emiatt sokkal rosszabb eredmény születik, mint amilyen lehetne. A koncentráció is fejleszthető.
Lehetsz úgy zseni, hogy átlagos eredményeid vannak egy teszten. Fordítva is igaz, lehet jó eredményed egy teszten úgy, hogy valójában nem vagy zseni. De már a zseni is egy elvont tulajdonság, mert mivel is definiálhatnánk azt pontosan? Vagy egyáltalán, zseninek kell lenned ahhoz, hogy boldog légy?
A pszichiátered csak a nagyon általános benyomását írta a leletedre, ennek az volt a lényege, hogy nem szembeötlően alacsony az intellektusod.
A Mensa tesztje megbízhatóbb az általánosan használt pszichológiai IQ teszteknél is, mert
1. titkos, így nem devalválódik (ugyanis a nyíltan használt, többek által ismert IQ tesztek a válaszok megismerése miatt folyamatosan romló hatásfokúak),
2. a Mensa felügyelő pszichológusa és tesztgondnoka folyamatosan gondozza a tesztet,
3. a Mensa tesztje adaptív, azaz a kitöltéskor folyamatosan az előző válaszaidtól függően adja az új kérdéseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!