Az okostelefon és az állandó online jelenlét mit stimulál az agyban?
Sokfelé hallom, olvasom és hát látom is, hogy valóban szinte minden ember bújja az okostelefonját még társaságban is, nyilvános helyen is, tehát nem csak unaloműzőnek.
Ez ugyebár azt jeleníti meg, hogy valami miatt erősebb az inger, jobb választás a telefont cseszegtetni, mint pl a környezetünkben levő emberrel beszélgetni stb.
Abszolút tudományos alapon lenne érdekes számomra azt az infó, hogy miért jobb a telefon, mint a többi, épp jelenlévő ember. Miért érdekesebb egy szobában minecraftozni a gyerekeknek, mint a szabadban játszani stb.
Nem ítélkezni meg sopánkodva szörnyűlködni akarok, hanem pusztán az okokat keresem, mert kíváncsi vagyok.
Lehet hogy a való világ nem elég izgalmas, és mert mindenki ezt csinálja, így nincs kivel játszani a szabadban pl. Ez egy ördögi kör.
Pl. Elhívok valakit hogy menjünk ki egyet biciklizni, vagy a szabadban sétálni. Írja hogy nem, mert ez van, az van, sok a dolga de csetelni ráér így hát kénytelen vagyok vele online beszélgetni. Nekem is sajnos több netes barátom van mint igazi, pedig szeretnék ismerkedni. De hiába megyek ki, csak az van kint aki valahova siet. Nincs olyan mint régen hogy csak úgy. Mindenki be van zombulva a telefontól és 2 értelmes mondatot nem lehet beszélni a legtöbb emberrel. Én is ezért az idősekkel jobban kijövök sokszor.
Másrészt mit tud adni pl. egy üres kert vagy udvar. Sokan úgy kerültek családi házba hogy nem tudnak vagy nem akarnak gazdálkodni. És bizony izgalmasabb online-ba játszani érdekes játékokat mint egymagad rúgni a bőrt az udvaron mert legtöbbször nincs kivel.
Most már nincs olyan hogy elbiciklizel a Tomihoz meg a Pityuhoz mert neki megvan ez a játék meg az a lemez, hanem letöltöd. Internetje szinte mindenkinek van, nem járnak csak ezért közösségi helyekre. A valóban szórakoztató rendezvények drágák vagy zártkörűek. stb. rengeteg oka van.
Ha valaki beszélgetés helyett a telefonját baszkurálja akkor az nem agyi stimuláció miatt van hanem egyszerűen untatja a társaság vagy a partnere.
Simán a dopamin szintet dobja meg.
Sokkal könnyebb egy játékban célokat elérni. Pl.: amikor teljesítesz egy küldetést az agyad jutalmaz téged dopaminnal. Mikor kapsz egyszerre öt üzenetet facebookon, az nem csak annyit tesz, mint mikor a valóságban odajön hozzád öt ember kérdezősködni szia, hogy vagy, hanem egy fajta elismerés képpen fogja fel az agyad, hogy még itt is érdekled őket. Ez olyan, mint a pornó, ugyanaz az elv. Sokkal intenzívebben, máshogy stimulálja az agyad, és több dopamint szabadít fel. Ezt a valóság nem tudja ugyanígy megadni, mert ehhez képest a valóság csak kevesebb dopamint tud biztosíani egy azon időben.
Sziasztok, köszönöm az okfejtéseket.
"Amikor kapsz egyszerre 5 üzenetet a facebookon"-ra meg csak annyit reagálok és nem tagadom, lehet, hogy én vagyok fordítva huzalozva, de nekem néha akkora stresszt és káosz érzetet okoz amikor másodpercenként plittyen a messzendzser, klukluklukkozik a gmail és jön,mhogy xy válaszolt a hozzászólásomra, hogy inkább lenémítom a telefont, majd később visszanézek és mindenkinek válaszolok, amikor az időm (és a kedvem!!!) engedi. Mert nincs mindig kedvem valós időben csetelni, válaszolgatni.
Néha megesik velem is, de nálam a messenger is inkább afféle email pótlék, hogy valaki rámír, majd megválaszolom. De a stresszt, káoszt, ezt a fajta szmogot én nem viselem. Nekem dopamin helyett inkább frusztráló, energia és figyelemszippantó az efféle történés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!