Asperger diagnosztizálása felnőtt korban pszichiáternél?
Szeretnék érdeklődni azoktól, akik hasonló cipőben járnak: Felnőttként hogyan tudnám kideríteni, hogy asperger szindrómás vagyok-e? A gyermekkorban történő diagnosztizálásról sok mindent találtam, de a felnőtt korról szinte semmi sincs.
Mindig is nagyon nehezen "barátkoztam", 26 éves koromra sikerült eljutnom odáig, hogy képes vagyok szót érteni az emberekkel a munkahelyen és az egyetemen. Viszont közeli barátaim, illetve párkapcsolatom még sose voltak. Ennek egyik legfőbb oka, hogy hosszabb távon minden ember idegesít, sőt nem csak idegesít, hanem fáraszt is, és elmenekülök a kapcsolatokból.
Nagyobb társas összejöveteleket szintén nem tudok elviselni, nem is járok sehová. Ha nagyon őszinte akarok lenni, egyedül a kutyámmal érzem jól magam, előtte nem kell megjátszanom, hogy normális vagyok.
Folytathatnám a sort még a többi furcsa tünetemmel, ami arra enged következtetni, hogy esetleg Apergerem van, de inkább még egyszer a fő kérdés:
Felnőtt korban pszichiáter tudja diagnosztizálni az Asperger-szindrómát? A vidéki kórházakban is van erre lehetőség, vagy csak Budapesten? Esetleg magánpszichiáter is meg tudja állapítani, hogy aspergeres vagyok-e?
Előre is köszönöm a segítséget!
" De mire mennél egy ilyen diagnózissal?"
Veszteni nem tudok a dolgon, ha kiderül, hogy csak antiszociális esetleg nárcisztikus vagyok, viszont ha tényleg aspergeres vagyok, akkor járna adókedvezmény. Az meg nagyon jól esne. :D
Szerintem ez egy annyira specifikus terület, hogy egy "szimpla" pszichiáter nem tudja diagnosztizálni. De azért érdeklődhetsz telefonon a legközelebbi pszichiátriai rendelőben vagy a környékben. Lehet, hogy ha nem is végeznek ilyesmit, de legalább tudják, kihez tudsz fordulni.
Én most rákerestem, egyetlen helyet találtam, ahol felnőtteket is diagnosztizálnak, de ez valószínűleg fizetős:
Lélekhely Egyesület
1051 Budapest, Hercegprímás u. 14-16.
diagnozis@lelekhely.hu
"A lányom is ilyen, mint Te. Ő 16 éves. Olyan, amilyen hiába sütnénk rá valamilyen bélyeget, a lényegen nem változtat."
A felnőttkori adókedvezményről nem tudtam, de iskolás korban is számít, hogy van-e diagnózis, pl. azért, hogy jogosulttá váljon valamiféle fejlesztésre (ha aspergereseknek is van olyan, mint egyéb SNI-seknek, ezt nem tudom pontosan), hogy kedvezményeket kaphasson a vizsgákon meg tanórákon (ha az segítene neki, pl. időhosszabbítást), és a kompetenciaméréseknél is máshogyan bírálják el az aspergeresek tesztjeit - úgyhogy kitoltál a sulival, mert rontja az eredményeiket, ha a lányod nem kapta meg a pozitív diszkriminációt az értékelésnél a diagnózis hiánya miatt. Meg úgy egyltalán, azért is jó lenne, ha lenne diagnózis, hogy jobban értsék a tanárai, hogy mi van, hogy jobban tudhassanak neki segíteni, hogy jobban taníthassák őt.
Nagyon köszönöm a hasznos válaszokat!
Igazából én is csak az Autizmus alapítványnál találtam ilyesmit, de gondoltam, előtte mégis körbe kérdezek, hátha "sima pszichiáter" is képes rá, és megúsznám jóval kevesebből, mint 126ezer Ft, és nem kellene folyton utazgatni Budapestre sem. A szülős kérdőívről pedig nem is tudtam, azt a rézt annyira nem tanulmányoztam, csak az "anyagiakat"...nekem már csak édesapám él, így annak a kitöltése is necces lenne.
Ha még fiatalkorú vagy kiskorú lennék, kétségkívül megérné az egyetemi pontszámok miatt is, de sajnos ezen már túl vagyok... :(
Köszönöm nektek a segítséget!
Pszichológusnál szerintetek nem lehetséges? Én például mostmár rá szeretném venni magam pszichológusra.
Én meg nehezen értem a viccelődést, csípkelődést, fogalmam sincs, meddig vicc, mikortól komoly - ez már javult, de azért a mai napig így van.
UFÓ-nak nézem az embereket, furák, fura szokásaik vannak, nem tudom hova tenni a világukat, mindennapi apró szokásoktól kezdve nagyobb dolgokig - szerintem nekik (úgy az embereknek) ugyanez lehet a véleményük rólam.
Megvannak a nagyon erős, változó, nagyon szűk érdeklődési körök, hobbik is.
18-19 éves koromig a szeretet se annyira tudtam elfogadni/felismerni/viszonozni.
Érzelmileg, társadalmi élet terén elmaradott voltam.
Fiatal felnőttkorra meg ezek javultak.
Nekem úgy érzem, nagyban segítene, ha tudnám, megérteném, MIÉRT vagyok ilyen, miért állandó küzdelem a beilleszkedés.
Így egy csődtömegnek érzem magam és a depresszió felé haladok (vagy az vagyok) - mennyivel jobb lenne, ha percenként tudnám emlékeztetni magam, hogy ez BETEGSÉG, nem szimplán egy gyenge csődtömeg vagyok, hanem egy betegség mellett még hős is, hogy egyáltalán eddig eljutottam?
Pszichológus maximum a gyanút tudja kimondani, diagnosztikai jogosultságuk (önállóan) nincs. Olyan formában van, hogy jelenleg a gyermekeknél az autizmust egy szakértő team diagnosztizálja, abban vannak pszichológusok és gyógypedagógusok IS (a pszichiáter(ek) mellett. Amikor a lányomat diagnosztizálták, 1 pszichológus, 1 gyógypedagógus, 2 pszichiáter és két foglalkoztató volt a teamben.
A szülői kérdőív azért kell, mert az autizmus tünetei jellemzően 4-5 éves kor között csúcsosodnak ki, ez a mérvadó a diagnózis szempontjából. Ha akkor nem álltak fenn a jellegzetes tünetek, akkor tutira nem vagy autista, ilyen egyszerű. (És itt nem, vagy nem csak a szociális tüneteket vizsgálják, az ugyanis csak egy része az autizmusnak.)
(Asperger-szindrómát ma már senki nem fog diagnosztizálni, autizmus spektrum zavar van, esetleg azon belül megnevezik az Aspergert, de még ez sem biztos.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!