Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez enyhe OCD lehet?

Ez enyhe OCD lehet?

Figyelt kérdés

Nagyon sok fura dolgom van, amiket eddig játékként fogtam fel. Leginkább evéssel kapcsolatos dolgok: a nápolyit csak úgy tudom megenni, ha szétválasztom lapjaira. A sütiket is csak akkor, ha szintekre szedem szét. Ha emberek előtt kell ilyeneket ennem, inkább visszautasítom, mert tudom, hogy gusztustalannak tartanának, meg amúgy sem szoktam mások előtt enni, mert szorongok közben és elkezd remegni a kezem.

A mindennapi életemben nem tudom, hol vannak még ilyenek jelen. Olyanokat tudok, hogy mindig a jobb lábammal lépek le mindenhonnan, a jobbra húzom fel először a zoknit vagy a jobb kezemmel bújok a pulcsiba, de szerintem ez elég gyakori. A cuccaimat én is szeretem rendezgetni, pl az a halálom, ha nincs pontosan középen valami.

Amúgy elég szorongós vagyok, a körmeimet már ovi óta rágom, néha sikerül pár hónapra megnöveszteni, de amint szomorú vagyok vagy stresszes, lerágom. Ha nagy a körmöm, akkor mellette a bőrt kapargatom, vagy a fejbőrömet, de valamit mindig csinálnom kell a kezeimmel (az utcán is legtöbbször keresztbe teszem, mert nagyon kényelmetlenül érzem magam, ha csak úgy "lógnak" mellettem).



2018. júl. 20. 14:55
 1/8 A kérdező kommentje:

Megnéztem a wikipédián a tüneteket, bár ebben annyira nem bízom, elvégre a wikipédia...

Agresszív kényszergondolatok: a wiki említette, hogy édesanya fél attól, hogy leszúrja a gyerekét. a gyerekhez annyiban van közöm, hogy huszonévesen nem szeretnék gyereket vállalni, mert rettegek attól, hogy tönkreteszem lelkileg őt. de több emberrel is nagyon nehezen alszom együtt. 4 évig koliban voltam, egy év kellett, mire normálisan tudtam aludni, mert mindig attól féltem, miután a szobatársaim elalszanak tudatállapotukon kívül megtámadnak engem

Tisztasági kényszergondolatok: ilyenem nincs

Szexuális kényszergondolatok: ilyenem sincs

Vallási, babonás, misztikus kényszergondolatok: misztikus néha van, ha sötétedés után megyek valahova,

úgy érzem, valami figyel

ellenőrzési kényszer mások felé: ilyenre sem emlékszem, hogy lenne

pereskedési kényszer: nincs

ellenőrzési kényszer saját magunk felé: a ruhámat gyakran ellenőrizgetem, hogyan áll, koszos e, igazgatom is

rendszerezési kényszer: emlékszem, 14-15 évesen mindig rendszereztem a színes ceruzáimat szín szerint, mára már megszűnt (most huszonéves vagyok amúgy)

számolási kényszer: ezt szoktam csinálni. ez az, amiről a kérdésben beszéltem, hogy játékként fogom fel

gyűjtögető kényszer: ilyenem sincs azt hiszem, bár nem szívesen dobok ki tárgyakat

rendrakási és szimmetriakényszer: sajnos ez is jelen van

szabálykövetési kényszer: nem kényszeres, de szeretem betartani a szabályaimat

rituálékényszer: ezek is inkább tinikoromban voltak jellemzőek


Amúgy félreértés ne essék, nem azért írtam ki, hogy diagnosztizáljatok, hanem hogy érdemes e orvoshoz mennem vele? Nem szoktam emberekkel erről beszélgetni, ezért nem tudom, hogy mások is csinálják e, és mennyire normális?

2018. júl. 20. 15:12
 2/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Ezek nagy része csak berögzült szokás, de minden ember a szokásainak rabja, te sem vagy más.


Ha sok a felesleges pénzed esetleg menj el pszichológushoz, pszichiátereket pedig kerüld, mert ezen úgysem tudnak segíteni.

2018. júl. 21. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Ha mennék csak a szorongás miatt,de felesleges pénzem sajnos nincs jelenleg.
2018. júl. 21. 10:15
 4/8 anonim ***** válasza:

Valóban lehetnek pusztán berögzült szokások. Úgy tudod letesztelni, hogy ha szándékosan másképp csinálod, akkor érzel-e utána feszültséget, nyomást, szorongást (pl. ha bal lábbal lépsz le valahonnan), vagy ha nem pont középre teszel valamit, vagy ha más nem pont középre tette, és te meglátod, és nem igazítod meg, akkor utána csak futó kellemetlen érzés, vagy erősebb.


Amiket a Wikiből írtál ki, csak annyit, hogy nem szükséges, hogy minden tünet meglegyen. Sőt, még csak kényszergondolatok sem - a leggyakoribb, hogy van kényszergondolat és -cselekvés is, de létezik a betegségnek az a fajtája, hogy csak cselekedetek vannak. Persze ezek is ilyen "meg kell csinálnom, és kész"-jellegűek. De nem olyan, mint a tipikus ocd-nél, hogy pl. "ha ötször megmosod a kezed, akkor nem fog elesni a szomszéd kislány a játszótéren".


Egyébként a megszokott dolgokhoz való ragaszkodás és a "rendmánia" nem csak az ocd-nek lehet tünete, hanem pl. az autisták jó részére is jellemző. Utóbbi betegséget már spektrumként szokás emlegetni a nagyon szerteágazó tünetek miatt. Az ocd is olyan, hogy vannak jellemzők, amik sokakra igazak, de nem mindenkire; és kb. minden eset más és más.


Az előző válaszolóval nem értek egyet, mert akik erre szakosodtak pszichológusok és pszichiáterek, nekik már nagyon nagy rutinjuk van, és a különféle terápiákkal eredményeket is tudnak elérni. Szóval amíg egy átlagos pszichiáter kb. csak gyógyszert írna fel, esetleg elbeszélget néha a beteggel, meg mond egy-két tippet, addig a kényszerre szakosodottak viselkedésterápiát és hasonlókat végeznek.

Ha Budapesten vagy a környékben élsz, tudom javasolni a Honvéd kórház pszichiátriai osztályát, ahol van egy kifejezetten ocd-sekkel foglalkozó részleg. Először időpontot kell kérni egy ún. interjúra, ami egy fél - egy órás beszélgetést jelent egy szakemberrel; ezután pedig megmondják, hogy ambuláns kezelést javasolnak, vagy három hetes bentfekvőset. (Vagy egyiket sem, ha szerintük nem ocd.)

Állítólag a Tündér-hegyen is "nagyon szeretik" az ocd-seket, tehát szívesen foglalkoznak velük. Ott szombatonként van interjú, nem kell előre időpontot kérni.

2018. júl. 22. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget, utolsó! :) Ezek alapján szerintem nem vagyok ocd-s. Gyerekkoromban csináltam olyanokat, hogy "ha elmegyek pisilni, megmentem a barátimat", de ezt pl a magam érdekében csináltam, ha vendég volt nálunk, mert féltem előttük mutatkozni. Azóta is nagyon nagyon feszengek idegenek jelenlétében, de ilyeneket már nem csinálok.

A nővérem egyszer azt mondta, szerinte simán lehetek Aspergeres. Szerintem nem, a szüleim szerint oviban megfelelően fejlődtem, bár akkor sem szerettem túlzottan barátkozni, meg most inkább otthonülős, varrogatós, rajzolgatós vagyok. Amúgy diszes is vagyok, az IQ-m átlagos, de koraszülött voltam, szóval lehet, egyszerűen csak furára sikerültem. Ami biztos, az a szorongás, de azt a körömrágás/fejbőrkaparászás/hajtépkedés mutatja sajnos. :(

2018. júl. 22. 22:46
 6/8 anonim ***** válasza:
Gondolom, balkezes vagy, igen?
2018. júl. 26. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Jobbkezes vagyok. Miért számít?
2018. júl. 26. 18:44
 8/8 anonim ***** válasza:
"mindig a jobb lábammal lépek le mindenhonnan, a jobbra húzom fel először a zoknit vagy a jobb kezemmel bújok a pulcsiba" Gondoltam, a bal kezed ügyesebb, ezért segít az öltözködésben, és a jobb lábad az erősebb, azért lépsz előbb azzal.
2018. júl. 27. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!