Kihívhatom-e anyámra a mentőket alábbi esetben?
Édesanyám periodikus alkoholista. Képes hónapokon keresztül tiszta lenni, aztán 1-2 hétig folyamatosan iszik, öntudatlan állapotba kerül szinte, nincs egy józan pillanata, és csak fetreng az ágyban. Ilyenkor teljesen elhanyagolja magát, nem fürdik, alig eszik, csak tömény italért szokott naponta, kétnaponta a közeli boltba járni (gin vagy vodka általában).
Ezekben az időszakokban teljesen megváltozik, verbálisan agresszív, 10-20 éves sérelmeket emleget fel, saját vagy más halálát kívánja. Éjszakánként van, hogy folyamatosan beszél, néha magát hergeli, emelt hangon vádol, néha ordít. Emiatt éjjel nem tudom ilyen esetben kipihenni magam.
Ez egészen tizenéves korom óta fennáll, egy pszichiátriai cikkben olvastam, hogy ez a gyerekre is kihat, és érzem magamon, hogy kezdek bekattanni. Viszont magára hagyni nem merném, mert kezdek aggódni az egészségére gyakorolt hatása miatt, múlt héten már véreset székelt, és hamarosan 60 éves lesz.
Elvonókúrának nem látom értelmét, mert képes akár fél évig tiszta maradni. Valószínüleg a felgyülemlett sérelmeit így vezeti le, elmondása alapján.
Kérdésem, hogyha mentőt hívok rá, elviszik-e, vagy mi ilyenkor a teendő. Esetleg pszichiátriai kényszerkezelésnek vetik alá? A józan hónapokban teljesen normális, néha depressziós tüneteket mutat, de egyszer tanácsomra elment pszichiáterhez, de semmi eredménye nem lett, az orvos szerint teljesen egészséges mentálisan.
A véres kaki/széklet a rák jele is lehet, célszerű lenne szűrésre mennie.Ez az egyik dolog.
Amúgy én mentőt hívatnék ilyenkor, irány a sürgősségi, és egészen addig tartsák benn, amíg újra nem lesz tiszta (és normális)
A leírásodból úgy tűnik, hogy édesanyád valóban abuzív alkoholista.
Kihívhatod a mentőt, amikor ilyen állapotban van, hivatkozva arra, hogy önveszélyes (mert nem eszik, legyengült stb.) Ugyanis az Eü. törvény alapján egy személyt kizárólag akkor lehet a saját akarata ellenére is gyógykezelni, ha ön- vagy közveszélyes.
A kórházban megvizsgálják, és ha indokoltnak látják, akkor bent is tartják - valószínűleg a pszichiátrián, azon belül is a zárt osztályon, amíg ki nem józanodik teljesen, és meg nem szűnnek az elvonási tünetei.
Ha fennáll a veszélye, hogy megszökhet, akkor tutira a zártra viszik.
Sok kórházban van már kifejezetten addiktológiai részleg, ill. ambulánsan is végeznek ilyen ellátásokat. Rendelők is vannak, ill. alapítványok is foglalkoznak ezzel a területtel.
Tehát nem az akut szakaszban, hanem amikor épp tiszta a páciens. Pszichológusok és pszichiáterek segítenek, vannak egyéni beszélgetések és csoportosak is. Javaslom, nézz körül a neten, hogy a lakóhelyeteken vagy a környékén milyen lehetőségek vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!