Függőségre hajlamos személyiségtípus vagyok! Hogyan tudnám kezelni?
A dohányzás jelenleg az egyetlen tartós káros szenvedélyem, ám a problémát nem ez jelenti.
A családban mindkét ágon fordult elő komoly alkoholizmus, én pedig, mióta egyetemre kerültem, rendszeresen eljártam nagyobb társasággal szórakozni, ez ment évekig heti szinten.
Aztán lassan elkezdett a munka dominálni az életemben, néhány hét kihagyást követően pedig azt vettem észre, majd megőrülök azért, hogy kiüssem magam. Mindegy mivel, mindegy, hogyan, és iszonyúan akartam, ettől pedig megrémültem.
Ilyenkor inkább ki se mozdulok a lakásból, semmit nem tartok itthon, amit ilyenkor elő tudnék venni, és igyekszem lekötni magam, de nagyon nehéz.
Vannak itt még hasonló problémával küzdők? Ti hogyan kezelitek? Ha fordultatok valahova segítségért, hova?
Hogyan tudnád kezelni?
Normális életvitellel.
Hogy az alkoholizmusra való hajlamnak van-e genetikai háttere, az még nem egyértelmű. Én valószínűbbnek látom a szociális okokat: ugyebár az ember tudatosan vagy tudattalanul, de többé-kevésbé igyekszik azt a mintát követni, amit otthon látott. Aki azt látja, hogy tök természetes, hogy anya heti kétszer a vécékagylót ölelve rókázik, apa meg minden nap s*ggrészegen tántorog haza (bocsi, csak egy példa volt, nem arra céloztam, hogy nálatok ez lett volna), az valószínűleg nem fogja szégyellni magát amiatt, ha rendszeresen jól kiüti magát. Míg aki absztinens környezetben nő fel, és azt látja, hogy a szórakozásnak rengeteg módja van anélkül, hogy berúgnának, az kisebb valószínűséggel fog egyből az üveg után nyúlni, és kevésbé érzi a berúgást hű, de rohadt jó dolognak.
De az is igaz, hogy ennek nagy része fejben dől el. Nálunk is jelen volt (van) az alkoholizmus a családban. Apai ágon majd' mindenki többé-kevésbé alkoholproblémákkal küzd, és azért a másik ágon is van alkoholista, sőt, főiskolásként - mellesleg utáltam a sulit is és a koleszt is - én magam is rengetegszer berúgtam. De miután végeztem, egy kezemen meg tudom számolni, hogy összesen hányszor rúgtam be, pedig annak már több, mint tíz éve.
A baj veled az lehet, hogy nem tudod a kikapcsolódás más formáját elképzelni, csak azt, ahol van pia. Kicsit pótcselekvés is ez ("nem tudom lekötni magam, inkább iszok"), illetve az is lehet, hogy valami elől "menekülni" próbálsz így. Ami néha rendben is van, de hosszabb távon ha ez a helyzet, inkább a kiváltó okot kéne felderíteni és kezelni.
Mindenképp javaslom egy pszichológus segítségét, hiszen alaposan rendbe kell tenned a világodat. Egyfajta egyensúlyt kell megteremtened, ahol a pihenésnek is helye kell, hogy legyen, méghozzá rendszeresen. És lehetőleg találnod kéne valami olyan elfoglaltságot, ami leköt, de nem kell hozzá inni.
Pasi vagy csaj vagy?
Mert manapság a csajok is alkeszok
Soha nem nyúltam egyedül az üvegért vagy más szerekért, , évek óta normális, visszafogott életvitelt folytatok, néhány hetente jövünk össze barátokkal egy-egy hétvégi estére, de még a kevadabb időszakomban se mentem túl azon a bizonyos határon, mindig mindenből tudtam a mértéket és ésszel csináltam.
Tudom, hogy az első olyan alkalommal, mikor egyedül kezdenék inni, elbukna minden, és elindulnék azon a bizonyos lejtőn, amin nem akarok. Jelenleg tudatosan vonok meg magamtól mindent, ami bármilyen függőségre csábíthat, de egyáltalán nem egyszerű.
Néhány hete majdnem megtettem, de még időben kapcsoltam és elajándékoztam az italt bontatlanul.
Az ellen próbálnék küzdeni, egy ideje rájöttem, hogy bennem van a hajlam, ismerem magam, elég erős vagyok, hogy megolodjam, olyanok válaszát várom, akik küzdöttek hasonlóval, és időben visszafordultak.
Talán feltűnt, nem azért írtam ki a krdést, mert kioktatásra van szükségem, hanem azért, mert bíztatásra, segítségre, hogy egymagam képes legyek ezt megoldani.
Szerintem, a hajlam az csak egy kitalált történet.
Az agy csak akkor kattog valamin, ha nem képes átlépni rajta. Csak akkor van megszokás, ha valamit ritmikusan csinálsz. Ez a ritmusosság a szervezetben valami elváltozást csinál, és ez nem mindig orvosi eset, nem mindig betegség.
Lehet ez máj, epe,stb akár vese elváltozás is.
Azért kattog az agy, mert ez rákényszeríti a kattogásra.
Próbáld meg az emésztésedet rendbe tenni, és talán megszűnik a kattogás! Ugyan is ezek az elváltozások mind az emésztésre vezethetők vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!