Lelkileg milyen károkat okozhat az, ha valakit megfognak akár többen, kidobják a szemétbe (szó szerint), kinevetik és otthagyják?
Emberfüggő, hogy kiből mit hoz ki. Többnyire önértékelési problémákat, depressziót, szorongást, pánikbetegséget, szocfóbiát. Az esetek 90%-ában kicsit bonyolultabb a helyzet. Azt akit az iskolában kiközösítenek sokszor otthon is bántalmaznak lelkileg/testileg, vagy nincsenek meg a megfelelő dolgok ahhoz, hogy egészséges felnőtt legyen. A paletta széles, a mentális és pszichés betegségek nagyobb része gyerekkorban, kamaszkorban is kialakulhat. Ha az iskolai bántalmazás elviselhetetlen mértéket ölt, akkor öngyilkosság, vagy gyilkosság is lehet a vége. Magyarországon még soha nem volt erre példa szerencsére, de Lengyelországban két középiskolás egy egész osztályt mészárolt ugyanilyen indíték miatt.
Minden embernek más a stressztűrése, és érzékenysége, így sokféle pszichés probléma alakulhat ki. A legtöbb esetben egy félénk visszahúzódó introvertált ember lesz, aki fél a munkatársaival való konfliktusoktól, és nem tud személyes, baráti kapcsolatokat kialakítani senkivel. Vagy éppen egy antiszociális szociopata lesz. Ki tudja?
Ha a bántalmazás valóban veszélyezteti a mentális épséget a depressziótól a skizofréniáig akármi kialakulhat.
Nálam is hasonló volt, iskolai, és családi bántalmazás. Ma ismert pszichés betegségeim a depresszió, szorongás, pánikbetegség, és disszociatív amnézia. Az utóbbi miatt szívok a legtöbbet, mert a gyerekkorom nagyobb részére nem emlékszem, vagy csak foltokban emlékszem az eseményekre. A pánikbetegség/szorongás durvább esetekben tévképzetekké is fajulhat, ez hasonló mint a skizofrének téveszméi.
14/L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!