Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nagymamám demens, intézményben...

Nagymamám demens, intézményben él. Egészségi állapota miatt ajánlott a gondnokság alá helyezés. Ha elindítom/ kérem a gondnokság alá helyezést, a zárlat alatt hozzáférhetek a pénzéhez? Pl. Intézményi ellátás kifizetése céljából?

Figyelt kérdés
Mi a gondnokság alá helyezésnek a folyamata és mennyi időt vesz igénybe?

2017. jan. 1. 23:43
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Lehet egy kicsit nyers lesz, de ez a folyamat kiöl az emberből elég sok mindent, és a folyamat lejátszódása után, már kicsit tisztábban, és tárgyilagosabban látja a dolgokat.

Hosszú lesz, de még tovább is lehetne írni, mert lenne mit. Persze én is csak utólag lettem ilyen "okos", a folyamatban nem minden tűnt fel akkor és ott.


A meglévő pénzét egy bankszámlára kell elhelyezni (ez a meglévő pénze, illetve a folyamat során kapott nyugdíjak összege). Általában abban a városban lévő takarékszövetkezethez, amelyikben van a gyámhatóság (nálunk Baktalórántháza volt). Nevetséges kamatot fogsz kapni...

Ha teleszel jogerősen is a gondnoka, akkor a nyugdíját te fogod megkapni, amiből a szükséges dolgait tudod majd befizetni. Az elköltött pénzről gondnoki számadást kell csinálni minden évben, ezt köteles vagy leadni a gyámhatóság éppen aktuális ügyintézőjének.

Ez egy dokumentum amibe havi elosztásban leírod a költségeket, és mellékeled havi szinten az ezt bizonyító számlákat. Mindenről lennie kell számlának.

Természetesen olyan költséget nem írhatsz le, amit nem tudsz "lefedni".

Ha a gondnokolt (azaz nagymamád) ingóságai pl.: ház, kert, szántó, kezd "romlani-omladozni", akkor ezt felújíthatod, ha írsz erről egy kérelmet a hatóságnak, és pozitív elbírálást kapsz róla, de ezt is le kell fedni számlával, és ezt ellenőrizheti is a hatóság (az elvégzett munkákat ellenőrizni van joguk- de nem gyakorlat, de hozzánk pl jöttek egyszer megnézni).


Nagyjából a következő költségek szoktak felmerülni:

lesz egy bevétel- nyugdíj- erről lesz egy blokk a kifizetésről, ezt mellékelned kell a beszámolódhoz

kiadás:

ugye a számlák (áram, gáz, víz, tv stb), ebből a tv-telefon érdemes kiköttetni. Áramról, gázról, vízről rendszer használati díjat érdemes fizetni (tudod ez az a díj, hogy nem kötik ki, hanem a rendszeren maradhat- de a pontos neve nem jut az eszembe- nálunk az áram 180 forint volt havonta, a gáz olyan 1000 pár száz, a vízre nem emlékszek).

Ezután jött az intézményi ellátási díj, ami a legnagyobb tétele volt- a nyugdíja 60-70%-a simán elment rá.

Ide kellett havi szinten tisztasági csomag, amit neked kellett rendezned, és külön számlán bizonyítottad (wc papír, törlőkendők, intim dolgok stb).

Ruházati költség, amit néha külön követelt az intézmény. Sajnos ez nálunk úgy nézett ki, hogy megvettük neki, és pár nap múlva ellopták ott lakó egészséges elméjű lakók. (sajnos az élelmiszerekkel, és külön gyógyszerekkel is ez történt- meg fogsz lepődni, hogy némelyek milyen börtön viselkedést tanúsítanak- ezért pl csak a fülbevalója lehetett rajta, mert más ékszert elvittek volna).

Ezután jött a gyógyszerköltség, ami olyan gyógyszert fedett, amit nem állt a TB teljesen, és az intézmény sem volt hajlandó állni. Nálunk ilyen volt a kötszer, illetve pólyázó- pelenkázó dolgok. Ez nálunk a véghez közeledve egyre inkább csak nőtt.

És volt egy külön tétel, amit nem lehetett lefedni semmivel: ez pedig a nővéreknek- gondozóknak- orvosoknak adod "hálád" jeleként. A gondozóknak mindenféleképpen adni kellett, mivel érződött ennek a "hiánya".


A gondnoksági folyamat időtartama kb 3-4 hónap volt. Eddig saját pénzből fizettem mindent, de utólag minden költséget levontak, amiről számlám volt.

A folyamat kezdő lépése pedig egy igazságügyi elmeszakértői vizsgálati papír beszerzése volt. Ezzel kezdődött a folyamat a gyámhatóságon. Előtte a háziorvosánál jeleztük a dolgokat, és ő küldött minket tovább.

(Amíg kórházban lesz, addig nem kell fizetned az idősek otthonát, csak egy alapdíjat, amire érdemes oda figyelni, mivel van amikor "véletlenül" túlszámlázzák a hónapot. Ne keménykedj majd velük, mert mindig a szeretted issza meg a levét)


Hát kemény periódus elő fogsz nézni. Ugye ahogy kiemelitek az eddigi környezetéből rohamosan elkezd romlani az állapota, és ez nagyon észrevehető lesz, hiszen nem mindig fogod tudni heti szinten látogatni, és lesz viszonyítási alapod. (erről majd nyilatkoznod is kell bizonyos időközönként, hogy milyen az állapota szerinted, ezt fogod mellékelni a gondnoki számadás mellé)


Nekünk ez az egész majdnem 10 évig ment. Ha elfogadod az első tanácsomat, akkor az az legyen, hogy minden ami a nevén van, azt írassátok át magatokhoz, vagy adjátok el még az ő bevonásával, addig amíg nem kezdődött el a folyamat, és a pénzt valahogy "mentsétek" át magatokhoz. Amikor gondnokolt leszel, akkor ez már nagyon nagyon nagyon bonyolult lesz.... értékbecslő jön majd, és az mindent figyelembe fog venni, csak téged- titeket nem, és tényleg mindenki ott lesz az állam részéről, nem ingyen .....



Nagyon kemény idő jön rád-rátok, kitartást hozzá!

Ha kérdésed van, akkor írd meg ide nyugodtan, ha tudok válaszolok.

2017. jan. 2. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
1-es válaszoló. Szeretném megkérdezni, hogy a hozzátartozód hány évesen és milyen demencia stádiumban került be a gondozó intézménybe?
2017. jan. 2. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

73 évesen került be.

Én három stádiumról tudok.

Először hozzánk került, ez kb az első stádium közepe-vége lehetett. Amikor bekerült az otthonba akkor már a szakvélemény szerint kettes volt, de mondta a doki is, hogy még nem vészes, tehát az elején lehetett.

Halálánál már bőven a hármas stádium volt (végig jártuk őket). Mindent tévesztett, nem tudta ki kivel van stb stb A múltban élt, és nem tudott magáról. Ezt tetézte, hogy a hanyag otthoni gondozók miatt combnyaktörést szenvedett, és ezután már mozgásképtelen is lett, ez pedig még tovább fokozta a gondokat hiszen ágyhoz volt kötve, és csak kerekes székkel tudott kijönni, vagyis mehetett volna, ha segítettek volna nekik, de csak akkor volt segítség, amikor ott voltunk, és kaptak hálapénzt... egyébként egész nap bent volt egy szobában.


(Így utólag tudom, hogy az első stádium az kb olyan 65 éves kora környékén kezdődhetett, de nem ismertük fel a jeleket.)

2017. jan. 2. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Köszönöm szépen a válaszod. Azért kérdeztem meg, mert meglepett, hogy tiz évig élt otthonban. Sokkal rövidebb idő alatt meg szoktak halni a demensek az otthonokban. De igy már érthető, őnála viszonylag fiatalon elkezdődött a betegség, tehát a szervezete fiikailag még jó állapotban lehetett.
2017. jan. 2. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod 1-gyes, sokat segítettél.

Jelenleg már otthonban van, viszonylag jó helyen, kedvesek és normálisak ott vele. Mentálhigiéniás munkatárs is foglalkozik vele. Valamint normális ételt kap. A számlákat nagyrészt áttudtam írattatni a nevéről, egyel van még gond. De mire az ideiglenes gondnokságról a papír megjön, talán az is megoldódik, vagyis remélem, hogy megfog. Vannak a nevén ingatlanok, de jelenleg azokat más ügy miatt nem tudjuk átruházni. (Hál Istennek, nem nagy értékűek.) Nekem igazából csak annyi az érdekem, hogy a mamámat biztonságban tudjam, valamint, hogy a kis pénze, értékei megmaradjanak. Ha ez sikerül, már nagyon boldog leszek. Köszönöm még egyszer! :)

2017. jan. 7. 16:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!