Szerintetek veleszületett félénkségből, nyusziságból nem lehet 100%-os szinten kigyógyulni?
37 leszek másfél hét múlva,és két gyermekem van.Anyám zsarnok típus.Gyerekkorom óta a bátortalansággal küzdök,és a dominánsabb,agresszívabb személyeknek könnyen kötélen tudtak rángatni bizonyos szitukban,könnyen rám tapadtak,orromnál vezettek,könnyen kifaggattak.mert nem mertem velük konfrontálódni.Nehezen tudom levetkőzni teljesen a gyermeteg magatartásomat:,,szépen kell beszélni mindenkivel minden szituba", ,,ha velem szemetek csak bennem van a hiba", ,,akkor lesznek velem kedvesek,ha én is az vagyok" ,,,olyan nincs ,hogy rendes vagyok,szépen beszélnek velem,és ok nélkül gorombák velem" ,,,ha kérdeznek válaszoljak" Ebből kifolyólag nehezen ellenkeztem sokáig bizonyos személyekkel a felsorolt mondatok miatt.Rájuk hagytam mindent.
Azóta látok látványos javulást,amióta nem lakom anyáékkal,meg dolgozok az új nem gyerekkori közegben.Igaz közmunkásként.Itt nem bánt senki,nem faggatnak szépen beszélnek.A munkatársam ritkán kapja föl rám a vizet,szeret óvatosan vezényelni,de ez még belefér.,,Te menjél arra,én arra!"
Valamiért mindig gyávának érzem magam ,pedig kívülről nem azt sugárzom egyesek szerint.A pszihiáter szerint teljesen nem lehet levetkőzni.Sokat fejlesztettem magam az évek alatt,és sok konfliktust kezeltem,nem hagyok úgy szó nélkül sértéseket,felismerem a manipulálós embereket,de valahogy dominánsabb szeretnék lenni.Pénzt is költöttem a személyiségfejlesztésre.A tréningeket azért ne kedvelem,mert inkább a tanult tehetetlenséget erősítik,és még idegesebb leszek magamra,pedig nem teljesen tehetek a félénkségről.Elkezdtem rászokni az alkoholra,ami erőszakosabbá tett,de inkább elfelejtettem.Fogadjam el magam vagy,hogy tudom ellensúlyozni a hiányosságaimat??
Ez nem veleszületett félénkség, hanem tanult gondolkodási, viselkedési mintázat, ami a családi szocializáció zavarából fakad ("Anyám zsarnok típus").
Elég furcsa, hogy a pszichiáter ilyesmit mond, valószínűleg nem terapeuta, csak a gyógyszeres kezelést ismeri...
Pszichoterápiával ugyanis nagyon jól kezelhető a helyzet, a gondolkodási, érzelmi, viselkedési sémák átírhatók. Igaz, hosszú folyamat. A tréningek hatékonysága csak korlátozott, messze nem olyan hatékony, mint egy egyéni terápia, két okból sem. Az egyik a csoportos jelleg: így nyilván jóval kevesebb idő és figyelem jut egy-egy emberre és az alapvetően visszahúzódó, önbizalomhiányos emberek az ilyen lehetőséggel is kevésbé tudnak élni, mint az extrovertált társaik. A tréning szerintem akkor jó, amikor már valaki egy bizonyos szintet elér a személyiségfejlődésben, és/vagy egy egyéni terápia kiegészítéseképpen. A másik, szerintem dominánsabb tényező az, hogy a tréningek inkább kognitív eszközökkel dolgoznak, vagyis tudatos szinten próbálnak hatni rád. A gondolkodásodat, érzelmeidet és így a viselkedésedet azonban tudattalan sémák határozzák meg, így a változás is csak ezen a szinten lehetséges.
Át lehet írni ezeket a sémákat, ezt tapasztalatból állítom. Ehhez egy jó pszichoterapeuta és nagy elköteleződés szükséges, ugyanis több éves folyamat. Viszont nagyon megéri!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!