Az autizmus spektrumzavar okozhatja az alábbi dolgokat?
1) Félelem, ha idegenekkel kell találkozni.
2) Félelem, ha bizonyos boltokban kell(ene) vásárolni. (Például az Auchan vagy az Aldi okés, de teljes pánik lenne, ha CBA-ba vagy LIDL-be kellene menni.)
Hát ez most egy fura kérdés. Először is fontos, hogy diagnosztizáltról van szó, vagy gyanúról. Ha gyanú, akkor ennyinek nincs diagnosztikai értéke autizmus spektrumra. Ezeket a problémákat egy egészen egyszerű, hétköznapi generalizált szorongás megmagyarázza.
Ha diagnosztizált, akkor valószínűleg összefüggésbe hozható ezzel.
Ugyanakkor az autizmus nem egy hangulatzavar. Nem OKOZ félelmet, és nem tünete a félelem. Előferdülhet, hogy egy autista a részképességei hiánya miatt stresszesnek él meg adott szituációkat, kontextusokat, előferdülhet, hogy ő magában ezt a stresszt félelemként azonosítja, de ez így már egy nagyon erőltetett gondolatmenetté kezd válni. Ugyanekkora erővel mondhatnánk azt, hogy a depresszió is összefüggésbe hozható a fentebb említett tünetekkel.
Ha jól tippelem, a kérdés azért került ki, mert te magad megéled ezeket a félelmeket és tudni szeretnéd, hogy miért. Amennyiben ez így van, akkor a válaszom egyértelműen a generalizált szorongás. A szorongás, a szorongásra adott racionalizálási válasz, a megerősítés kérése (valódi szakemberhez fordulás helyett), stb., nagyon karakterisztikusan jellemzőek erre a zavarra.
28/f, pszichológus
Az első még teljesen normális is lehet, ha kicsit izgulósabb típus vagy, és nem sűrűn fordul elő.
A második meg elég fura, de nem hiszem, hogy köze lenne az autizmushoz.
Egyébként teljesen más jellegű tünetekből szoktak autizmusra gyanakodni, és a különféle szorongások valóban nem tartoznak közé.
Sűrűn kapsz olyan megjegyzést, hogy nem nézel mások szemébe? Mondjuk anyukád és a tanárok kedvenc mondata a "nézz a szemembe, ha hozzád beszélek".
Első vagyok. Egy nagyon erős jótanács. Véletlenül se próbáld magad öndiagnosztizálni. Amennyiben tisztában lennél a diagnosztika lépéseivel, és elég tapasztalat állna rendelkezésedre mások diagnosztizálásában, akkor is önmagad irányába szisztematikusan torzítasz. Tehát még szakértőként sem tudhatnád teljes bizonyossággal megmondani, hogy mi a bajod. Nem szakértőként pedig nagyjából esélytelen. Már csak azért is, mert a tünetek értelmezésének vágya, betegségbelátás, egészségi identitás, ezek mind a szindróma részei lehetnek. Már az, hogy van vágyad megtudni, mi történik veled, diagnosztikai értékű, és már ennek irányba kellene terelnie a következő lépéseket.
Amennyiben szeretnéd tudni, hogy mi a problémád, keress fel egy legalább klinikai szakpszichológus végzettséggel rendelkező szakembert! A környékeden a nagyobb kórházakban mindben kell lennie ingyenes ellátásnak, de magánpraxist is kereshetsz a [link] weboldalon.
A diagnosztika során több alkalommal fogtok találkozni. Első alkalommal beszélgettek arról, hogy miért mentél el, mi a gyanúd és miből gondolod azt. Aztán felvesztek egy ún. anamnézist, ami az eddigi életedről szól. Aztán valószínűleg széles spektrumú és/vagy célzott teszteket vesztek fel. Előfordulhat, hogy a diagnosztika egyes lépéseit más szakember - például neurológus, endokrinológus, kardiológus, stb. - veszi fel, hogy más eshetőségeket kizárjanak.
A szakember ezek után tudja kellő pontossággal belőni, hogy mi a probléma. A diagnózis ezek után téged semmire sem kötelez, tehát ha azt mondod, hogy te ezzel tudsz együtt élni, akkor nem kezelnek tovább. Amennyiben viszont pl. kifordul a talajból egy pánikbetegség vagy egy generalizált szorongás zavar, akkor kognitív terápiával tíz-tizenöt alkalom során meg lehet oldani ezeket a problémákat, és akkor gond letudva, az életed sokkal könnyebben megy tovább. És még egyszer mondom, ez az ingyenes ellátás része.
Mindenesetre, mint minden szakértő esetében, a pszichológusnak is érdemes utánakérdezni a pácienseitől, hogy mennyire jó.
Igen okozhatja és ha érzed, h nincs valami rendben menj tovább. Nekem volt olyan kis diákom akinek 3 év utánajárás után lett diagnózisa. Miután több szakember visszaküldte azzal, h szemkontaktust felveszi és kommunikál biztos, h nem autista. Viszont, aki sok éve CSAK velük dolgozik felismeri, h ez nem állja meg a helyét.
Persze te tudod milyen dolgokat észlesz, de röviden igen. Lehet jellemzô a kérdéseidben megfogalmazott helyzetek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!