Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek sok 10 év pszichot...

Szerintetek sok 10 év pszichoterápia?

Figyelt kérdés
Mikor van vége a terápiának, mennyire ártalmas, ha már csak hétköznapi dolgokról beszélgetek a terapeutával, és úgy érzem, mintha egy jóbarát lenne. Nem zaklatnak fel a kérdései, és az életem sem változik már, csak úgy elvagyok, és beszélgetünk egy jó könyvről, filmről vagy az aktuális politikai helyzetről. Néha -néha még kapcsolati kérdéseket feszegetünk, de ez már szerintem felesleges.

2016. ápr. 14. 10:55
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Ha jól értettem te már 10 éve pszichoterápiára jársz hozzá? A terápia elején miben állapodtatok meg? Fizetsz is érte?
2016. ápr. 14. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Én is azt kérdem: Te ezért fizetsz?

De még ha ingyenes is, ez így akkor is fölösleges. Nem azt mondom, hogy hagyd ott, mert az sem jó, de bőven elég lenne ha nem pl hetente, hanem havonta/kéthavonta beszélgetne veled.

Ha meg ennyi év után is pénzért "járat magához", szinte fölöslegesen, akkor r.hadjon meg, mert egy pénzéhes megélhetési "szakember".

2016. ápr. 14. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. Nem nem fizetek érte, és igen sokat segített, de évek óta baráti a viszonyunk. Csak az jutott az eszembe, hogy lehetséges-e, hogy függő viszony alakult ki az orvosom és köztem? Mert nekem fontosak ettől függetlenül a tanácsai, és a jelenléte az életemben, de ha megemlítem, hogy befejezem, akkor visszahúz ezt érzem... pl. hogy menekülök, meg volt hogy nem mentem kb 2 hónapig hozzá, és akkor nagy sértődötten azt mondta, hogy szépen otthagytam, mint az eb a sz..rát! És akkor lelkifurkám van, hogy hogy lehetek ilyen mikor segített egy csomó mindenben. Ezeket a visszahúzásokat mesélhetném estig, mert van bőven.
2016. ápr. 14. 12:51
 4/14 anonim ***** válasza:

2. vagyok, értem, így legalább nem a pénzedre megy.

Tényleg ne hagyd ott - főleg ha sokat segített és baráti kapcsolat alakult ki -, legyél hálás neki, de ez akkor sem egészséges, hogy egy 10 éves, elvileg sikeres terápia után is ilyen szinten része akar lenni az életednek, mint egy nevelőszülő, és még szemrehányást is tesz, ha Te ezen lazítanál.

2016. ápr. 14. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

A terápiát nem időben mérik, hanem hatékonyságban és teljesen egyénfüggő, hogy kinél hogyan működik. A te esetedben a gond az, hogy csak hétköznapi dolgokról beszélgettek. Ezt egy baráttal is megtehetnéd, emiatt teljesen felesleges terápiára járnod.

Egy hatékony hosszú terápia nagyjából a következőképpen néz ki (nem szakmai szempontok alapján, hanem páciens szemmel):

1. Anamnézisfelvétel, célkitűzés

2. A bizalom és a kötődés kialakulásának szakasza - erre a szakaszra jellemző, hogy felszínes, hétköznapi dolgokról van szó inkább

3. A bevonódás, az áttételek és viszontáttételek időszaka - ebben a szakaszban zajlik az igazán érdemi munka, amikor is feldolgozódnak az életben elszenvedett traumák, átalakulnak a kapcsolati viszonyok. Ennek feltétele az érzelmi bevonódás, illetve a képesség arra, hogy szembesüljünk önmagunkkal. Ez egy nehéz időszak. A terápiának egyáltalán nem az a lényege, hogy mindig jól legyünk, sőt! Akkor kezd el igazán hatni, amikor átmenetileg nagyon rosszul vagyunk: széthullik a korábbi személyiség és újra fel kell építeni.

4. Rögzítés és lezárás szakasza - az új viselkedésminták és gondolkodási sémák rögzülnek, megerősödnek. A terápia végén pedig meg lehet kezdeni a leválást a terapeutáról (ahogy a gyereknek is le KELL válni a szülőjéről).


Egyénfüggő, hogy ki mennyire képes beleengedni magát a terápiába, illetve a terapeuta dolga is, hogy megpiszkálja a felszínt és segítsen mélyebbre ásni (már ha tényleg segíteni akar). Sokan azonban csak a 2. szakaszig jutnak el, ahogy szerintem te is...

Tapasztalataim szerint (saját és ismerőseim terápiáját végigkísérve) a 2. szakasz úgy fél-egy évig szokott tartani, attól függően, hogy ki mennyire "mer" kötődni és mélyen magába nézni. A 3. szakasz hossza attól függ, hogy ki mennyi problémát "hozott", és milyen mélységekben foglalkozik azokkal.

Leghamarabb másfél-két év után lehet érdemi eredményekről beszélni egy hosszúterápiában, de addigra, ha jól csinálják, nagyon nagy változások érhetők el a személyiségben. Nem lehet általánosítani, hogy meddig tart, de én a környezetemben azt látom, hogy ha valaki képes és hajlandó szembenézni a problémáival, akkor két és fél, három év alatt végig lehet menni az összes szakaszon, a lezárással együtt.


Hangsúlyozom, hogy a terápiának része a lezárás is, fontos eleme a személyiségstruktúrának.


Ha 10 év alatt csak a baráti beszélgetések szintjéig sikerült eljutni, akkor az nem egy hatékony terápia.

2016. ápr. 15. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Kedves 5-ös válaszoló, nagyon köszönöm, így már tisztább a kép! Lássuk nálam, hogy történt.

1., kimaradt a célkitűzés

2., a bizalmi szakasz felépítése ok

3., Itt van a kutya elásva... Széthullottam, fájdalmas volt, és építkeztem kb 4-5 hónap érdemi munka után szárnyaltam, rájöttem mit miért csinálok, a szüleimet, környezetemet, és magamat is rendbe tettem, de itt siklott ki valami, vagy én vagy a terapeutám... rendkívüli figyelmet kaptam, és kivételes helyzetben voltam a többi beteggel szemben, amit többször hansúlyozott is ...én voltam a kedvenc betege, nekem adta meg a otthoni telefonszámát(ezzel nincs is probléma), de azzal van, hogy ezt 100x elmondta, hogy csak én kaptam meg ezt a kiváltságot.. Megmondom nem tudom ma mai napig hova tenni, mert néha azt éreztem, hogy nőként néz rám, és nem páciensként, vagy én értem félre... Akkor 2-3 évig azon rugóztunk, hogy minek nézem én őt, mondom orvosnak, tény hogy sokszor jól eldumálgattunk, de valami megváltozott, ami miatt nem haladtam már semerre. Szóval sok zagyvaság van a fejemben, és akkor a cimkék, amiket kaptam meg a sok felesleges gyógyszer...hmmm itt már a bizalmam megszakadt, de ennek ellenére, fontos a véleménye nekem. Jó nagy ellentmondás, de így van! Azt nem tudom, hogy a terapeutámmal van a baj, vagy velem! Azt sem tudom, hogy ő ragaszkodik jobban hozzám, vagy én hozzá, és ez mennyire beteges?

4., Lezárás a fenti okokból nem következhetett be, vagy azért mert látta, hogy nem vagyok még kész, vagy azért, mert egyszerűen szerepelni akar az életemben, és ettől Mindenhatónak érzi magát. Tényleg nem tudom. De azt tudom és érzem, hogy ez gyötőr, és hálátlannak érzem magam, ha búcsúznék, de már integetnék, és mennék élni, de visszahúz. Előre is köszönöm a segítségedet!

2016. ápr. 15. 13:35
 7/14 anonim ***** válasza:
#4-es vagyok. Ha az van, amire ilyenkor logikusan az ember gondol (férfi terepauta többet akar a hozzá forduló lánytól), az nagyon nagy baj. Erkölcsileg és szakmailag is undorító és megbocsáthatatlan. Az ilyen terepauta a hozzá forduló egészségével és életével játszik. Ha ilyesmi kiderül, a pszichológus/pszichiáter soha többet nem dolgozhat a szakmájában! Sajnos sok példa van erre. (Bár, tegyük hozzá, arra is, hogy a paciens akar, vagy gondol bele többet.) Ha azt érzed, hogy a terepautád többet akar Tőled, ezért tart magánál, azonnal keress mást!
2016. ápr. 15. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
# 6: nézd, nagyon sok terapeuta van, aki a saját önismereti munkáját sem veszi komolyan (holott kötelező lenne számukra, és hasznos is), ezért tudattalanul saját magát kezeli és nem a pácienseit. Ez komoly gond! Sajnos sokan vannak, akik többet ártanak a terápiával, mint amennyit használnak. Mindettől függetlenül: ha úgy is döntesz, hogy befejezed a terápiát, ragaszkodj a lezáró szakaszhoz, mert ez még félbehagyott terápiák esetében is nagyon fontos! (Ez lényegében fokozatosan csökkenő alkalmakat jelent, a többi meg a terapeuta dolga.)
2016. ápr. 15. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Értem. Már csak az a kérdésem, hogy lezárni, hogy lehet, mert én be akarom fejezni!? Személyesen most nem tudok találkozni a terapeutámmal, távolság miatt, és tudom, hogy azért mert nem megyek hozzá attól még nincs lezárva.
2016. ápr. 15. 16:36
 10/14 anonim ***** válasza:
Hú, hát ez komoly egy történet. Én sosem jártam pszichológushoz, így saját tapasztalatról nem tudok beszélni, de az az érzésem nekem is, hogy azért nem akar téged úgymond tovább juttatni mert akkor befejeződne a terápiád és többet nem látna, ez neki fájna nagyon, lehet neked nem, mert te nem vagy szerelmes belő, ő meg valószínűleg az és 10 éve tart így magánál. Őszintén szólva ez a te hibád is nagyon is, hogy ezt hagyzad! Az már vészjel kellett hogy legyen, hogy a saját számát megadta meg áradozott neked, ez tök gáz, ezzel mindent elárult magáról, akkor kellett volna tisztáznod vele a témát és lelépned. Mert valószínűleg ő nem merte kimondani amit érez, de ezzel erősen a tudtodra adta az érzéseit és ezt mielőbb tisztázno kellett volna és azért nem segít szerintem a terápiával neked, mert arra vár, hogy valami visszajelzést kapjon és mivel visszajársz hozzá így ő bizakodik, ez rengeteg időpocsékolás mind a kettőtök részéről. Beszéld ezt meg vele, zárd le a témát és lépj le, keress másik terapeutát, lehetőleg akkor nőt! És éld az életed ahogy te szeretnéd és ne függőségben!
2016. ápr. 15. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!