Van kiút ebből a pánikbetegségből?
Ezt jó lenne tudni.
Én úgy hallottam,úgy hogy mikor jönnek a tünetek pl hányni kell akkor azt kell mondani magunkban hogy úgy sem fogok hányni.
18/L (5 éve pánikbeteg)
Ez nem pánikbetegség, hanem szorongás. Az agóra fóbia is, mint minden fóbia irreális félelem, szorongás.
Először is racionalizáld a félelmed, mi az konkrétan, amitől félsz, mennyire valós, esetleg történt e korábban valami amiatt így reagálsz. Tudatosítsd magadban, hogy a félelmed irracionális. Gondold végig mi a legrosszabb, ami történhet. Kezdj el kisebb utakra menni, menj másik boltba -ahol még nem jártál- vásárolni. Írhatsz egy listát is, mik azok a dolgok helyzetek, amik szorongással töltenek el. A legkevésbé félelmetes legyen legelöl, a legrosszabb a végén. Kezd az elsővel, képzeld el a helyzetet, képzeld el, hogy ott vagy, de élénken, mintha valóban ott lennél. Most képzeld el, hogy nézz körül, mi a félelmetes benne, próbáld meglátni, hogy valójában nincs mitől félned. És most képzeld el, hogy ott vagy abban a helyzetben félelem nélkül. Pl a vonaton utazol, közben zenét hallgatsz, vagy könyvet olvasol, és nyugodt vagy. Ezt addig játszd fejben, amíg már félelem nélkül tudsz gondolni rá. Ha ez meg van, menj és tedd is meg, közben végig gondolj arra, hogy az elképzelt szituban milyen nyugodt voltál. Nem biztos, hogy elsőre menni fog, de gyakorold, mondogasd magadban, hogy nincs baj, nincs mitől félni. Ha sikerül, akkor tedd meg ugyanezt a listád második pontjával, és igy tovább, amíg a végére érsz.
Van egy légzés technika, ami ugyan pánikrohamokra ajánlanak, de szerintem a szorongás és a pánik között, azért van némi hasonlóság, tehát beválhat neked is. Baromi egyszerű, bár amikor éppen rohamod van nem könnyű a légzésedre figyelni, ezért eleinte nehezebb lesz, de megéri. A lényege, hogy a pánikrohamot a hiperventilláció (felgyorsult légzés) okozza, ez váltja ki gyors szívverést és az összes többi tünetet. Tehát, ha a légzésedet lassítani tudod elmúlik a roham. LASSAN belégzés, közben számolsz: be, 2, 3, 4, kilégzés: ki, 2,3,4,5 kis szünet és elölről. Nem elírás, a kilégzés eggyel hosszabb. Mint mondtam roham közben elég nehéz légzésre figyelni, ezért érdemes a gyakorolni, akkor is, amikor nyugi van. A másik dolog: a pánikroham a fejedben keletkezik, akinek volt már az tudja, milyen érzés, azt, hogy meg fogsz halni, hogy nincs segítség te beszéled be magadnak, akármilyen hülyén is hangzik. Emlékezz vissza miket gondolsz, amikor épp pánikrohamod van. Na, most ahogy ezt el tudod hitetni magaddal, el tudod az ellenkezőjét is. Mondogasd magadnak, hogy nem lesz baj, mindjárt elmúlik. Nekem az segített sokat, ha arra gondoltam, hogy volt ilyen már máskor is, akkor sem haltam bele, nem történt semmi rossz, elmúlt. Ne hajtogasd magadban, hogy úristen rosszul vagyok, mi lesz velem, itt a vég. Nincs itt, és képes vagy megállítani, kis rutinnal már megelőzni is. Ha érzed, hogy kerülget a roham azonnal kezd el a légzés technikát és tudatosan nyugtasd magad közben. "Mellékhatásként" magabiztosabb leszel, ha tapasztalod, hogy nem a roham uralkodik fölötted, hanem képes vagy te irányítani azt, és ez nagyon sok erőt ad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!