Milyen mentális hatásai vannak egy férfira nézve, amikor megtudja, hogy a gyereke nem az övé, és a neje hazudott? Milyen viselkedési mintát/mintákat szoktak követni.
Megteheti az igaz, de a baj csak az, hogy ezért csak a férfi kerülhet börtönbe. Olvastam más kérdések alatt, hogy a nők jogi következmények nélkül hazudhatnak és sózhatnak rá kakukkfiókákat másokra.
Ezért engem a mentális rész érdekel
Meg aztán még kínosabb helyzet (ha lehet még fokozni), ha két gyerekből egy tényleg a srácé, de mindkettő az anyához kerül. Mivel jár ez?
Nem, nem. Éppen azért kérdeztem, mert ez reakció csak egy több közül. Ott van összeférhetetlenség is (átver, pénzt csalt ki tőlem, ellopj az igazi gyerekemet, és még mindig a pénzemet nyúlja le), és az átvertség érzése. Hogy szeretett egy gyereket, aki nem is az övé. Jóllehet érte már nem köteles tartásdíjat fizetni, de a másikért igen.
Nem is beszélve arról, hogy minden elvált nő - aki nem nézi figyelemelterelő/teherkönnyítő baleknak az exét - az ex-férje ellen neveli a gyerekeket. Tudatosan vagy anélkül.
Szóval itt több egyéb érzelem is van, és ezek kölcsönös együtthatása. A modern pszihológia nem kutatta ezt a témát?
Sajnos akár brutalitásba is torkolhat, pláne első felindulásból.
Blues lenne a kedve, pl.:
Hendrix/Hobo/Bill - Hey Joe
A baráti körömben történt hasonló. Előre is elnézést kérek, ha hosszú leszek. De nagyon különleges sztori. Mint ahogy a barátom is egy különleges fazon. Ő igazi buddhista. Nem tud róla, nem tudatosan buddhista, de a viselkedése, a döntései, az élet- és emberszeretete mind azt mutatja, hogy ő buddhista.
Nagyon elkényeztetett egy nőt, akitől született a házasságuk alatt két gyerek. Aztán a kapcsolat megromlott, az asszony egy önző, telhetetlen hárpia lett.
Csúnya válás lett belőle, amelynek során kiderült, hogy a nagyobbik gyerek nem is a barátomtól van.
Nem részletezem, de évekkel a bírósági ítélet után is mindkét gyereket elviszi a láthatásra és ugyanúgy szereti az egyiket, mint a másikat. Egy után fizeti a tartásdíjat, az asszonynak nem ad pénzt a másik gyerek után. De ha ennek a (nem saját) gyereknek kell ruha, vagy szeretne egy könyvet, vagy moziba menne - akkor a gyerek ezt megkapja tőle. Az asszonynak nem szívesen ad pénzt a kötelező tartásdíjon felül. De a gyerekeknek ha valamire szükségük van, azt megveszi nekik. És szereti a nem vérszerinti gyermeket is.
Azt mondja, hogy ő ezt a gyereket, amikor kicsi és lázas volt, virrasztotta, puszilgatta, gyógyította. Ő ezt a gyereket megszerette. És ez a szeretet mélyebb érzés annál, ezt egy DNS eredménnyel nem lehet felülírni, űberelni, vagy eltörölni. A gyerek az ő szive egyik csücske volt. És az is maradt!
A gyerek is az ő nevét választotta, és apának szólítja azóta is.
Szerintem ez annyira személyiségfüggő, hogy lehetetlen érdemben kutatni. Már csak azért is, mert bizonyos személyiségtípus esetében még biztosan tudni sem lehet, hogy a saját gyermeke-e...
Én szinte biztos vagyok abban, hogy a gyászfolyamat (tagadás-harag-alkudozás-depresszió-elfogadás) zajlik le ilyenkor a szülőben, de az már teljesen személyiségfüggő (ahogy minden más krízis esetében is az), hogy megreked-e valamelyik fázisban.
Ez ugyanolyan kérdés, mint az, hogy hogyan reagálnak az emberek a szakításra, vagy hogyan reagálnak arra, ha megtudják, hogy a gyermekük fogyatékos? NINCS egyértelmű válasz, mert mindenki másképp reagál. Van, aki tagadással, van, aki reakcióképzéssel. Minden embernek saját elhárító-mechanizmus repertoárja van, és nyilván abból fog választani.
Azért sem lehet érdemben válaszolni a kérdésre, mert bizonyos esetekben az apa nem is akarja tudni az igazságot (én tudok több ilyen esetről, ahol felmerült a gyanú, hogy nem az övé a gyerek, de szándékosan nem jár a végére). Ők megrekednek a tagadás fázisában. Az is lehet, hogy valaki agresszívan reagál - ő a harag fázisában reked meg.
Nagyon tipikus a kríziskezelésre a reakcióképzés, tehát az el nem fogadását úgy reagálja le, hogy még sokkal többet ad a gyereknek, még nagyobb rajongással veszi körül, mint korábban, hogy ezzel hárítsa a saját kellemetlen érzéseit.
De ez mind-mind személyiségfüggő, és ahogy a személyiség változik, alakul, akár még változhat is! A végső stádium - ha nincs sehol elakadás - az elfogadás. Ahogy például a fent leírt esetben. Ez egy megváltoztathatlan helyzet, nyilvánvaló, hogy valahogy kezelni kell, valahogy reagálni kell rá, és minden érintett számára a legjobb az elfogadás. A múltbéli sebeket be lehet gyógyítani, ha a jelenre és a jövőre koncentrálunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!