Hogyan tudnám fejleszteni a gondolkodásomat / logikámat?
Keresd vissza a korábbi válaszaidat/kérdéseidet a gyakorikerdesek.hu-n és olvasd el újra őket és újra és újra. Hibákat fogsz találni benne. Rájössz, hogy írtál önellentmondásokat, mondjuk a második része annak, amit írtál ellentmond az első résznek, tehát egy válaszon belül ellentmondtál magadnak. Ha már átnézted/átolvasgattad sokszor a hozzászólásaidat mind külön, akkor meg lehet próbálni az ellentmondások keresését az egyes válaszaid között, amiket akár különböző témakörben írtál.
Hosszúra sikerült, de a lényeg az, hogy olvasd el újra amiket régen írtál. És utána olvasd el még egyszer.
Ha naplót vezetsz az is hasnos lehet. Ezáltal az érzelmeidet is rendbe tudod rakni.
Első lépésként sokat segít, ha "kiüríted" a fejed, a sok oda nem illő gondolatfoszlány sokat rombolhat. Ami nagyon fontos, hogy válaszd el e lényeges a lényegtelentől, objektívet a szubjektívtől
Ha tanulsz, ne bemagolni próbáld az anyagot, hanem megérteni, készíts ábrákat, folyamatábrákat.
Próbálj nem a részletekbe belemerülve gondolkodni, hanem globálisan. Ehhez egy jó gyakorlat, ha megpróbálsz saccolni, pl. mi milyen messze van tőled, hány méter, km stb.
Próbálj összefüggéseket keresni dolgok, események között, ismerj meg minél többmindent a másik oldalról is. Pl. olvass el egy történetet és mond el egy másik szereplő szemszögéből.
Olvasd el a Dianetika - Emberi elme anatómiája című könyvet.
Einstein azt mondta 10%-át használjuk az agyunknak. Mi van a 90%-kal? A könyvben megtalálod a választ!
Én elolvastam és döbbenetes! :)
Az arcmemória felismerésnek van egy ösztönös része, amit nem tudsz fejleszteni, mert túl automatikus, pl. még olyan dolgokat is arcnak lát, ami nem az, pl. egy felhő, vagy egy fa lombkoronája.
A minták tudatos felismerésével viszont tudod fejleszteni az arcfelismerő, a tájékozódási és minden egyéb olyan képességedet, ami dolgok megkülönböztetésén alapszik, magyarul mindent, amit az agyad tudatos része fel tud fogni. A mintafelismerés képessége dönti el azt, ki milyen okos, ezért használnak az IQ tesztek is mintákat a kérdésekben. pl. egy számsor következő elemét kell megtalálni, ahhoz is az kell, hogy felismerd a mintát, ami alapján meg lehet mondani a következő elemet a sorban.
Amikor mész valamerre érdemes tudatosan figyelni a mintákra. Ha például van egymás mellett 3 piros színű ház utána meg egy sötétsárga, az már egy minta, ami nem fog bárhol előfordulni. Így ha ezt direkt megjegyzed, akkor ha legközelebb visszamész oda, és nem felejtetted el ezt a mintát, akkor tudni fogod, hogy ott már jártál. Minél bonyolultabb a minta, annál inkább csak arra az egy helyre fog ráilleni a leírás, viszont annál nehezebb megjegyezni, ezért érdemes rövid, de velős, magyarul különös ismertető jegyeket keresni, ha tehát a házak nagy része piros színű, akkor az előbbi minta nem olyan jó, mert nagyobb az esélye, hogy másol is van 3 piros 1 sötétsárga minta. Ugyanígy lehet mintát keresni egy arcokon is, nem véletlen, hogy az ORFK leírásai, amelyek bűnözőket írnak le, különös ismertetőjegyeket tartalmaznak, mert az hogy valakin cipő van az nem különös, de ha az 54-es méretű, akkor már igen.
A lényeg, hogy ne csak elmenj valami mellett, hanem tudatosan nézd meg mik a jellemzői.
Az irányérzék egy érzék, olyan, mint a látás, hallás, szaglás... Nem fejleszthető felnőttkorban. Helyette a mintafelismerő képességedet tudod használni, hogy pontosan megjegyezd a visszautat, amit akár a fejedben le is egyszerűsíthetsz, vagy átalakíthatsz, hogy pl. visszafele érints egy meghatározott pontot, amit odafele nem érintettél. A városban nem olyan hasznos az irányérzék, mert az nagyon sokszor nem mondja meg hogy jutsz vissza, mivel a város bonyolult felépítése miatt kerülgetned kell dolgokat, akár nagyon sokat, és olyankor nem sokat segít, hogy a végpontot tudod, hiszen benne vagy a labirintusban.
Sokat lehetne írni még erről, de a lényeg, hogy ez a képesség túlságosan a gondolkodási folyamat alapszintjén helyezkedik el, ami azt jelenti, hogy nehéz megtanulni, de könnyű helyettesíteni(mintafelismerés, gps), mert egyszerű dolgokat végez.
Ha jól értem az összes kérdésed a gondolkodásról szól, annak a megtanulásáról. Ha esetleg arra vagy kíváncsi, hogy mik azok a konkrét területek, ahol a legmagasabb szinten használod a gondolkodásodat, akkor az idegen nyelv tanulást, közgazdaságtant, elméleti fizikát tudom megnevezni.
Igen, jól látod, a gondolkodás fejlesztése a cél. Észleltem némi hiányosságot a mentális képességeimet illetően. Ilyen pl még az is, hogy vizuális dolgokat nehezen tudok magam elé képzelni, illetve csak egy pillanatra és akkor sem látom a részleteit.
Ez és az előbb említett dolgok nem létfontosságúak, de mérnök hallgató vagyok és szeretnék ezeken javítani.
Szóval ha tudtok még tanácsokat, esetleg ezzel foglalkozó szakirodalmat, azt nagyon megköszönném:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!