Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichológusi terápiánál ezt...

Pszichológusi terápiánál ezt nevezik áttétnek (többi lent)?

Figyelt kérdés
Szóval amikor a terápiával vagy pszichológussal kapcsolatban érzek valamit, akkor azt igazából nem is irántuk érzem, hanem a körülöttem élő emberek iránt, a csalásom, barátaim, ismerőseim iránt? Pl: én nagyon-nagyon szeretek járni a terápiára és nagyon szeretem a pszichológusom is, akkor ezt nem is érte érzem, hanem valaki más iránt? És ha ez így van, akkor igazából én semmit nem is szeretem a terápiát/pszichológusomat?
2014. jan. 21. 10:28
 1/5 A kérdező kommentje:

Na, akkor még egyszer, picit korán van még nekem... :D

* családom

Szóval ha a körülöttem élők iránt érzem ezt a nagy szeretet, akkor a terápia/pszichológus iránt igazából nem is érzek semmit?

2014. jan. 21. 10:31
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Érezhetsz a pszichológusod iránt is...mondjuk tiszteletet meg hálát. A terápiát is szeretheted, de azért, mert az neked jó, mert az pozitív érzéseket kelt benned. De természetesen a pszichológusod és közted egy ráutaltsági viszony van, nem olyan társaskapcsolati, mint közted és a családod között, ergo szeretni (nem kedvelni, hanem ténylegesen szeretni) valószínűleg nem őt szereted.
2014. jan. 21. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A terápiás kötődés normális, sőt, szükségszerű. Nem maga a kötődés az áttét, hanem az, hogy a kötődési kapcsolatban milyen érzéseket élsz meg.

Pl. a minap a pszichológusom mondta, hogy amikor aggódom érte (mert valami rossz történt vele), akkor oda-vissza működő módon valójában a szüleimért is aggódom, akikkel szintén valami rossz történt.

Vagy pl. haragszom rá valami miatt, akkor valójában nem rá haragszom, hanem egy bizonyos viselkedésre, amit tőle tapasztalok, és korábban már mástól is tapasztaltam.

De ezeknek az érzelmeknek a feltétele a kötődés, az érzelmi bevonódás. Lehet kötődni, sőt, a jó terapeuta maga is bevonódik a terápiás kapcsolatba. (Ezt én azáltal értettem meg, hogy pl. én tanárként tudom szeretni a tanítványaimat, attól, hogy ez a munkám.)

Tehát nyugodtan szeretheted a pszichológusodat, sőt, kell is szeretned ahhoz, hogy a terápia igazán hatékony legyen! :) És iránta érzed a szeretetet, csak arra figyelj, hogy a szeretet mellett milyen érzések bukkannak még fel benned iránta, azokat azonosítsd magadban, mondd ki, beszéljétek át, mert ettől működik a terápia! (Pl. érdemes azt is megfigyelni, ha az álmaidban jelenik meg a terapeuta, vagy valamilyen álombéli szituáció kapcsán ő jut eszedbe - ezek az álomelemzések nekem nagyon sokat segítettek!)

2014. jan. 21. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, nagyon hasznosak. :)

Kedves Utolsó, lenne egy kérdésem az utolsó példáddal, az álmokkal kapcsolatban. Ha a pszichológusommal álmodom, ami bizony már jó párszor előfordult, akkor azt el kellene mondanom a pszichológusomnak? Ez fontos lehet, vagy számít valamit egyáltalán?

2014. jan. 21. 21:04
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen, számít! Nagyon fontos lenne megbeszélni, értelmezni (hogy neked mit mond az álom), mert nekem az a tapasztalatom, hogy minden álom többrétegű, valamit jelent a felszínen, de van egy áttételes jelentése is. És a pszichológusoddal való kapcsolatban éled meg az áttételeket, tehát nagyon fontos ezekkel az érzésekkel dolgozni!
2014. jan. 21. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!