A pszichológusok fizetősek? És ha először megyek, mi fog történni?
Én nem sok értelmét látom, de a barátom szerint érdemes lenne ellátogatnom egy pszichológushoz. Hogyan kezdődik ott egy rendelés, vagy beszélgetés? Ha nem tudom pontosan, hogy mi a bajom, honnan kellene elkezdenem mondani? Vagy ő kérdez mindig?
És meddig tart egy alkalom?
Hirtelen ennyi kérdés jut eszembe, de ha valakinek eszébe jut még valami tapasztalataiból, írja nyugodtan, mert mindenre kíváncsi vagyok.
Köszi
L/19
Ha magánúton akarsz menni, akkor fizetős.
Ha háziorvos ad beutalót az SZTK-ba, akkor ott nem kell fizetni érte.
Amúgy az első kérdése az lesz, hogy miért kéred a segítségét. Mi miatt érzed úgy, hogy el kellett menned oda. Aztán kérdez olyan dolgokat, amikből ő a szakértelme alapján le fog szűrni dolgokat és tudni fogja, hogy miről kell beszélnetek és mit hogyan lehetne megoldani.
És általában 1 órás egy beszélgetés.
Én január óta járok SZTK-ba, nekem nagyon sokat segített, mondjuk én ezzel egy időben jógázni is elkezdtem és a kettő egyszerre az én életemben nagyon sok változást és megoldást hozott a problémáimra.
Eleinte hetente 1-szer kellett mennem, most meg már én döntök, hogy mikor szeretnék beszélgetni. Legutóbb a két találkozás közt pl. másfél hónap telt el.
Szia,
A pszichológusok lelki eredetű problémákkal foglalkoznak, amelyeknek igen széles a tárháza. Az, hogy a barátod javasolja, nem feltétlenül elég indok. Érdemes lenne megkérdezni, hogy mondja el, miért gondolja, hogy pszichológushoz kellene menned (elkerülvén azt a helyzetet, amikor "csak" általánosságban használja ezt a mondatot, laikusok gyakran teszik ezt).
Illetve az is fontos, hogy Te érzel-e olyan problémát magadban, amelyet meg kellene oldani segítséggel.
Ha ezekre megvan a válasz, és van ok, akkor érdemes pszichoterápián gondolkodni.
A körzeti orvosnál az "ideggyógyászaton" általában pszichiáterek, ideggyógyászok dolgoznak, ott is tudsz segítséget kérni (azonban más egy pszichiáter kezelési metódusa, mint egy pszichológusé). Ez ingyenes.
Természetesen mehetsz magán pszichológushoz is (Budapesten ajánlani is tudok), és igen, ez már bizony fizetős.
Az ülés általában úgy kezdődik, hogy elmondod miért kerested fel (azaz nem ő fogja kideríteni, hogy az életed mely részével nem vagy elégedett!!!), aztán felveszi a kórelőzményeket (anamnézis, exploráció), majd elmondja a véleményét és kialakítjátok együtt a kezelés módját.
A lényeg: senki sem fog megváltoztatni, senki sem fogja megoldani helyetted a problémáidat, ugyanakkor segít a különböző helyzetek feldolgozásában, egyes problémák okának felderítésében.
Természetesen a pszichológia nem ennyire egyszerű...
Ha tudsz írni bővebbet az okokról, akkor tudok segíteni, hogy van-e értelme pszichológushoz menni ;)
A második válaszolónak írnám, hogy a kórházban az ideggyógyászaton pszichológusok is dolgoznak, nemcsak pszichiáterek, így ott is ingyenes a pszichológus.
Az első válaszomban amúgy le is írtam, mert ez saját tapasztalat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!