Miért alakul ki szexuális feszültség pszichológus és páciens között?
Azért csodálkozom a dolgon, mert direkt olyan embert választottam, aki teljesen közömbös (kora, külleme alapján eleve nem állt fenn a veszély, hogy potenciális partnerként tekintsek rá). Első alkalom igazolta is ezt a hitemet - sőt, kicsit talán túl mufurcnak is tartottam, na mondom jó lesz-e így együtt dolgozni..? - azonban ahogy telnek a hetek egyre vonzóbbnak találom és úgy érzem ez kölcsönös. Én is zavarba tudom őt hozni, néha nem bírjuk tartani a szemkontaktust, mert valamelyikünk elvigyorogja magát. Gondolom, hogy ez is valami hatás, hisz, ha bárhol máshol eresztettek volna össze minket szerintem eszünkbe nem jut kokettálni a másikkal.
Miért alakul ez ki? Kell erről beszélni? Bár elég nyilvánvaló.. Vagy ha nem akadályozza a munkát, akkor tök mindegy, hogy ez van?
De hát ha a való életben kötődök valakihez, ahhoz sem csapódik alapból szexuális vonzalom csak azért mert ellenkező nemű.
Amúgy ezek után (szerintem) nő se lenne kivétel ez alól. Hisz a hétköznapokban ugyanannyira találok vonzónak egy nálam 38 évvel idősebb urat, mint egy nőt.
Szia! Elég gyakori jelenség, amiről írtál. Keress rá a google-n az "áttétel, viszontáttétel" fogalmára.
"Kell erről beszélni? Bár elég nyilvánvaló.. Vagy ha nem akadályozza a munkát, akkor tök mindegy, hogy ez van?" Nos szerintem lehetne róla beszélni, végül is az őszinteség alap. Amúgy én a helyedben kíváncsi is lennék mit reagál a terapeutám a szembesítésre:) Van egy olyan érzésem, hogy ha még nem is akadályozza a munkát, hamarosan eljuttok oda, hogy fogja:(
Köszi a választ!:)
Rákerestem, de bevallom, egy kicsit nekem ez magas.
"A viszontáttétel jelensége az analitikus helyzetben a pszichoterapeuta érzelmi válasza páciensére (Thomä és Kächele, 1987), egyes szerzők (pl.: Heiman, 1950; ID: Thomä és Kächele, 1987) szerint az analitikusnak minden, a páciensével összefüggő érzése a páciensből származó viszontáttétel, mely az analitikus megismerés, diagnosztikus munka és terápia eszköze."
Tehát evvel azt akarja mondani, hogy ő azt érzi, amit én "rá akarok húzni"?
Az világos, hogy nem direkt van.:) Csak, hogy neki ennyire nem lennének benne valós érzelmei, hanem csak "engem érez"?
Valahogy evvel kapcsolatban szkeptikus vagyok.. Hiába a speciális helyzet, attól még mindenki egy (hétköznapi) ember marad.
Ha a pszichoterapeuta jön zavarba, vagy nem tudja tartani a szemkontaktust, az rég rossz. Ha a terapeuta a szimpátián, vonzalmon kívül szerelmes is lesz páciensébe, abba kell hagynia a terápiát. Ez szakmai alapszabály. Utána aztán rajtuk múlik, hogyan tovább.
Más a helyzet, ha a kliens lesz szerelmes a pszichoterapeutájába. Ezt nagyon jól fel lehet használni a terápiás munkában. Ez igen gyakori (Erre vonatkozik az áttétel, viszont-áttétel pozitív felhasználásának témaköre.)
Egyébként statisztikailag bizonyított, hogy eredményesebbek a másnemű pszichoterapeutával - szexuálterapeutával folytatott pszichoterápiák. Ha megfelelően képzett a terapeuta.
Nem kell megijedni, ha érzelme támad a pszichoterapeutája irányába!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!