Az Édesanyámnak Szklerózis Multiplexe van, de nem hajlandó orvoshoz fordulni. Mit tegyünk?
Kb. 15évvel ezelőtt alakult ki nála, de csak egy pár évig tartott. Utána mindenki úgy hitte, hogy meggyógyult, a kezelésre sem járt tovább. Pár hónapja szerintünk visszatért ez a betegsége. Tönkretette a házasságát és teljesen kezelhetetlen. Tudom, hogy ez nem az én dolgom, de így rám hárul az ő felelőssége. Orvoshoz kéne fordulnia, de teljesen makacs!
14/L
Miért nem akar orvoshoz menni?
Egyébként az SM sajna nem gyógyítható, és nincs olyna, hogy elmúlik:(
Az orvostudomány mai állása szerint az SM nem gyógyítható. Gyógyszerekkel kis mértékben kordában lehet tartani, de megállítani nem tudja semmilyen szer, kivéve a “beteg” önakarata. Tüneteket viszont lehet kezelni gyógyszerekkel (pl szteroiddal, infúziós kezelésekkel...) Sok mindentől függ a betegség lefolyása, ilyen pl, hogy mikor és milyen típusú volt az első sub. Először a betegség lefolyását érdemes ismerni, gyanítom mivel nem volt orvosnál édesanyád, ezzel nincs kellő mértékben tisztában. Autoimmun betegségről lévén szó, a szervezet saját sejtjei a szervezet saját sejtjeit támadják. Ellenségként kezelik a barátokat. Erre nincsenek konkrét teóriák, hogy miért “hibban” meg a szervezet, hogy saját magát kezdje el pusztítani. Diagnosztizálása manapság nem olyan bonyolult, legtöbb esetben félrekezelések hatékonytalansága után küldik el a személyt MRI vizsgálatra. Ez nagy baj, ugyanis értékes időt veszt a személy. Leggyakrabban koponya-nyaki gerinc-és közép-hát képeket készítenek majd elemeznek. Itt fordul elő a legtöbb esetben a myelin hüvely károsodása, gócok kialakulása a gerinc ill agyvelőben. A szervezet sejtjei ezt a myelin hüvelyt kezdik elfogyasztani. Ez az idegsejtet körülvevő anyag egyfajta szigetelése az idegnek többek között. Mint elektromos vezetéken a műanyag burkolat. Tökéletes példa. Blankold le a kábelt és érintsd hozzá egy másik blankolt kábel csupasz fém részéhez feszültség alatt. Mit tapasztalsz? Zárlat lesz. Ez történik gyakorlatilag, ezt hívjuk subnak. Tünet. Hogy milyen tünetet fog produkálni a szervezet ez attól függ, hogy hol és milyen mértékben károsodott a hüvely. Leggyakoribb tünetek: kettős látás, homályos látás, látásvesztés, zsibbadás, részleges bénulás, bénulás, szédülés stb. A látóidegeket előszeretettel károsítja az SM. Gyakori példa továbbá, hogy az egyén séta közben elesik, majd nem tud felállni. Eltűnik a kapcsolat a láb és az agy között, elakad az információ. Tovább ronthatja az állapotot a tünet által okozott bizonytalnság, stressz. Ez a legfőbb ellenség, a betegség legjobb barátja, a stressz. Legtöbb esetben stresszhelyzetben, jellemzően fiatal korban jelentkezik az első sub, ilyen pl az érettségi vizsga időszaka. Ilyen helyzetekben az idegek nagy terhelésnek vannak kitéve.
Ezerarcú kórnak is nevezik, hiszen ahány ember, annyi féle a betegség lefolyása. Van aki kicsit zsibbad, majd 10-20-30.....évig semmi, vagy akár örökre. Van aki elveszti a látását, és évente jönnek az általában súlyosabb subok. Meggyógyulni nem lehet belőle (az orvostudomány jelen állása szerint) de leélni egy életet tünetmentesen jó eséllyel. Ez is, mint minden az egyéntől függ. Jól akar-e lenni, vagy sem. Fejben dől el. Életmódot kell váltani: stresszmentes életmód, egészséges táplálkozás, vitaminban gazdag táplálékbevitel (vagy jó minőségű vitaminkészítmények rendszeres fogyasztása) Keressen mindenféleképp egy JÓ SZAKORVOST (neurológust, SM specialistát, de kerüljék a “csodadokikat” pl értágító kezelés, mágneses rezonancia kezelés stb. ezek nem, hogy javítják, inkább gyorsítják a betegség súlyos lefolyását ami nem jó) és majd ő ellátja további tanácsokkal, esetleg vizsgálatokkal, kezeléssel ha szükséges. Ne féljen a vizsgálattól, nem ellene, hanem érte végzik! Ha a 15 év alatt jelentős állapotromlás nem következett be, jó eséllyel fogja az életét leélni SM betegként tünetek nélkül. Ez a legfontosabb!
Jó egészséget kívánok édesanyja számára!
Tisztelettel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!