Az illető hölgy olyan férfit keres magának aki korban akár az apja is lehetne, olyan mint a kiskorában elvesztett édesapja, vagy szöges ellentéte az édesapjának.
Barátnőm pl egyértelműen apakomlexusos, be is vallja. Az édesapja nevelte, aki iszákos verekedős.
Most egy nála 25 évvel idősebb nyúlbélával jár.
valamilyen szinten mindenkit befolyásol, hogy milyen viszonya volt gyerekként a szüleivel
Az apaarchetípus
A gyermek számára az első legközvetlenebb valóság az édesanyja. Azonban a gyermek fejlődésének folyamán az apa archetípusával is találkoznia kell. Az apa archetípusának a természete teljesen ellentétben van az anyáéval. Az apa archetípusa határozza meg a gyermeknek az államhoz, a törvényhez és a természet dinamizmusához való viszonyát. A német Vaterland szó határokat jelent. A der Vater szó apát jelent, ez is érzékelteti az előbb elmondottakat. Az élet folyamán ez az ideális kép is háttérbe szorul. A gyermek megismeri, hogy valójában milyen is az apja. Amilyen mértékben növekedik a gyermek tudata olyan mértékben szorulnak háttérbe a szülők, így az apa is. Így végül a felnőtt gyermek számára az apát a férfiak társasága, az anyát pedig a család helyettesíti majd. “Az apa a megértés felé egyengeti az egyengeti az utat.”
Az apakomplexus
Az apakomplexus meghatározó erejét az apa archetípusából származtatja Jung. Az archetípus olyan, mint egy rezonátor, ami az apától jövő hatásokat felerősíti. Gyermekkorban gyakori jelenség az, hogy a gyermek teljesen azonosul az apjával. Az azonosulás abban különbözik az utánzástól, hogy míg az utánzás tudatos, addig az azonosulás tudattalan cselekedet. Eleinte ez segít, de később már a fejlődés akadálya lehet. Az anyával való negatív viszony következménye mindig az apához való ragaszkodás lesz. Jung vizsgált egy esetet, miszerint egy lány nagyon jó kapcsolatban volt az apjával, de az korán meghalt. A lány felnőttként többször elvált és férjhezment, majd megőrült. Jung az eset kapcsán rájött, hogy a lányban még tudat alatt élt az apa archetípusa. Ezért mindenkit, főleg a férjeit az apához mért, s mivel nincs két egyforma ember ezért a nő férjei mind silányabbaknak bizonyultak az apához (az apa ideájához) képest. Itt tehát arra a következtetésre juthatunk, hogy az apai és az anyai hatásoknak a családban ki kell egyenlítődniük, az ilyen családokból mindig egészséges gyermekek kerülnek ki.
itt a pszichoszexuális fejlődés címszónál keresd
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!