A SZÜLÉS UTÁNI DEPRESSZIÓról a védőnők, a szakemberek miért nem beszélnek a kismamáknak, tragédiák történnek, mivel még mindig tabu témaként kezelik?
Erre van megelözés?
nekem hiaba mondana vki hogy fogadjam el magam.mikor belenéztem a tükörbe és elég sz.rul neztem ki.
Egy negyed órás ismertető, elméleti blokk valóban beleférhetne a babavárási tematikába. Felsorolhatnák, mely tünetek természetesek a szülés utáni érzelmi hullámzáson belül, illetve mely tünetek, időintervallumok esetén érdemes már szakemberhez fordulni. Adhatnának erről szóróanyagot, felsorolva olyan intézményeket, ahová szülés utáni depresszió-gyanú esetén fordulni lehet.
Az a baj, hogy ők nem az érzelmi-lelki részre fektetik a hangsúlyt, hanem a "technikaira", a baba szükségleteinek ellátására koncentrálva. Ez érthető is, de legalább szóróanyagot bocsássanak rendelkezésre, ha kivesézni nem kompetenciájuk is a témát.
Szerintem létre kellene hozni egy kifejezetten ezzel a témával foglalkozó csoportot. Nekem is sokáig voltak problémáim a szülés után, és az zavart a legjobban, hogy bár sokat írnak a szülés utáni depresszióról a neten, mégis úgy éreztem, mintha egyedül lennék a dologgal. Aztán szerencsére egy csomó ismerősömről kiderült, hogy hasonló gondolatokkal, problémákkal küzd, ami már önmagában megnyugatató, nem érzi tőle magát „ufónak” az ember.
Úgy látom, ez egy erős társadalmi tabu még mindig, mindenki azt mutatja kifelé, hogy ő most milyen boldog, hogy gyereke van, és igyekszik megfelelni a jól vasalt/sminkelt, átszellemülten mosolygó anya sztereotípiájának, amit pl. a reklámok nyomnak az arcunkba.
Ha pedig őszntén kimodja az ember a gondjait, megvető pillantások kísérik. Pedig tapasztalatom szerint, már ha meg tudjuk ezt beszélni valakivel, attól oldódik a feszültség, egy-egy ironiával teli beszélgetés a gyerekvállalás valódi problémáiról igen jót tehet.
(Egyébként DAC-nak, Depressziós Anyák Clubjának kereszteltem volna a „szervezetet”, utalva ezzel arra, hogy mi, dacolva a társadalom rosszallásával, kimondjuk az igazságokat. :)
Én, védőnőként mindig felkészítem az anyukákat, hogy a baba megszületése után nem lesz minden happy, hogy a kialvatlanság az összeszokás az elején nagyon nehéz is tud lenni (persze gyerek válogatja) és hogy hogyan tudnak védekezni ez ellen.
Tudom, hogy sokan nem szeretik a védőnőiket vagy feleslegesnek tartják, de nem minden védőnő egyforma, úgy ahogy más szakmákban is van aki jól vagy rosszul, adott esetben sehogy nem végzi a munkáját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!