Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi lehet ez, paranoia? Mit...

Mi lehet ez, paranoia? Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Már körülbelül több mint fél éve, nagyon félek esténként ha itthon vagyok (egyébként Pesten tanulok), attól tartok, hogy valaki betör hozzánk. Apukámmal ketten lakunk a házban, én fekszem le mindig utoljára.

Még sosem törtek be, van kutyánk is de mégis egyre jobban félek esténként.

Mitől lehet ez, hogyan kezeljem?

21f


2011. máj. 13. 14:24
 1/5 anonim ***** válasza:
Próbáld meg átrendezni a szobádat, esetleg másik szobába költözni.Kipróbálhatod azt is, hogy valami olyan tevékenységet csinálsz este, amitől nagyon kifáradsz /pl nagy futás, torna/. Ha ez nem segít és nagyon zavaró akkor marad a pszichiáter.
2011. máj. 13. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Pinocchio ***** válasza:
Anyagilag hogy álltok?Vannak nagy értékű dolgok otthon?Ugyanis az egészséges gyanakvás és a paranoiditás között az a különbség hogy az utóbbi irracionális alapokon nyugszik.Miért pont hozzátok akarna valaki betörni?Van-e haragosod aki ártani akar neked?Gondolkozz egy kicsit a betörő fejével.
2011. máj. 15. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy csak túl sokat hallottál betörésekről, és emiatt aggódsz. Nem szeretsz elaludni, mert addig sem tudod figyelni, mi történik. Ez nem paranoia, csak egy kis aggodalmaskodás.


Van otthon biztonsági zár és lánc? Ha nincs, akkor még meg is értem. Ezek nélkül én is aggódnék. De ha van, akkor nem reális a félelem.


Igazából hasonló esetekben a leggyakrabban a következő történik: van egy alap félelmed vagy szorongásod. Ehhez ürügyet keresel, ami most a betöréstől való félelem. Lehet, hogy ha felszereltetnél egy golyóálló páncélajtót, akkor azután mástól kezdenél félni, pl. attól, hogy leütnek az utcán. Akkor elvégeznél egy önvédelmi tanfolyamot, vennél gázpisztolyt stb., és biztonságban éreznéd magad az utcán. Akkor viszont elkezdenél mondjuk a szívrohamtól félni. Mert ha az ember szorong, akkor igazából nem egy konkrét dologtól fél, hanem azt csak utólag magyarázza bele, hogy mitől.


Ha egyetemista vagy, akkor lehet, hogy igazából a vizsgák okozzák benned a nyugtalanságot. Emlékszem rá, hogy amikor diák voltam, az első húzósabb vizsgaidőszakjaim idején mindenféle betegségeket "fedeztem fel" magamon. érdekes módon a vizsgák után "meggyógyultam" :) De az is lehet, hogy egyéb okok, pl.: nem alszol eleget vagy elég mélyen, vagy túl sokat kávézol vagy cigizel, vagy a jövőd aggaszt, vagy nem mozogsz eleget, vagy szexuálisan vagy kielégítetlen, vagy tartozásod van, vagy lehet még 1000 más oka.


Én nem javasolnám, hogy teletömd magad nyugtatókkal, inkább a következőkkel kezdeném: (1) Végiggondolnám, hogy vannak-e elintézendő feladataim, amiket halogatok és ott motoszkálnak a tudatom hátterében és nyugtalanítanak. Ha van ilyen, akkor azt el kell intézni. (2) Ha ez eddig elmaradt, akkor sportolnék, mozognék, és eleget és jól aludnék. (3) Visszavennék a kávéból, cigiből, alkoholfogyasztásból. Ha mindez nem segít, menj orvoshoz. Bár szerintem elég rossz szokás, hogy minden ilyen szituációt mostanában betegségként értelmeznek és gyógyszert szednek rá. Igaz, egy pszichológus esetleg megtanít lazítani, illetve a pszichoterápia segíthet megtalálni a szorongások okát.

2011. máj. 15. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Na épp ez az! Hogy ésszel tudom, hogy senki nem fog hozzánk betörni, nem mondom h rosszul élünk de azért nem sok mindent lehetne elvinni, meg a környéken nem szokott betörés lenni. Olyan haragos nincs aki be akarna törni.

Próbálok a betörő fejével gondolkozni, csak az a baj ezzel, hogy már vagy egy tucat szkenáriot legyártottam a fejemben, hogy mikor mit fogok csinálni ha innen v onnan jönnek.

A probléma tehát tényleg az, hogy amíg ésszel tudom, hogy nem fognak betörni, addig érzelmileg egyáltalán nem tudom kontrollálni a dolgot és minden este félve alszom el. :/

2011. máj. 15. 01:30
 5/5 A kérdező kommentje:

Most így végigolvasva a 3. választ elég valószínű, hogy más dolgok miatt idegeskedek ezen is. Az utcán is félek, mindig azt hiszem h meg akarnak támadni, bár még sosem támadtak meg. El is kezdtem krav-magázni, már kb 1 éve csinálom.

Azonban az életem eléggé kisiklott a kerékvágásból tavaly decemberben, kb minden felborult és azóta sem tudtam magamban rendezni. Így belegondolva elég sok problémám van (nem sajnáltatni akarom magam, csak végigfuttattam a dolgokat gyorsan) és egyiket se oldottam meg, csak próbáltam eltemetni. És az a baj, hogy tudom is pontosan, hogy mit kéne csinálni de képtelen vagyok rá egyszerűen...

2011. máj. 15. 01:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!