Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan segíthetnék egy dadogó...

Hogyan segíthetnék egy dadogó embernek?

Figyelt kérdés

Haverom, akit már réges régen ismerek, és nagyon jóban vagyunk szörnyen dadog, emiatt eléggé visszahúzódó, mondhatni néha már-már depressziós. Alapjában véve félénk, csendes srác, az a fajta, akin a "menők" köszörülik a nyelvüket. Egy időben nem volt észrevehető a dadogása, talán azóta súlyosbodott, mióta érettségire készült, ennek most lesz 1 éve. Sajnos sokat nem tudok vele lenni, mert én 70 km-rel távolabb tanulok, hétvégéken szoktunk msn-en beszélni. Véleményem szerint szórakozni is azért jár, hogy azzal könnyítse a dadogás miatt érzett "nyomorát". Én igyekszem elbeszélni, hatni rá. Tegnap mondta, hogy már unja a kocsmákat, mondtam neki, hogy ha unatkozik, nyugodtan jöjjön át, nálunk senkit nem zavar, és el leszünk.

Hogyan tudnék neki segíteni? Volt már pszihológusnál, az sem ért neki semmit. Én vagyok szinte az egyetlen, akinek meg tud nyílni, bár az sem gyakori, csak ha már nagyon ki van bukva, de tényleg én vagyok az, amit mindenbe beavat szinte. Nem merek vele beszélni a betegségéről, már ha lehet ezt annak nevezni, mert akkor csak bezárkózna. Ismerem:(

Kérlek adjatok tanácsot, mert féltem.


2009. febr. 22. 15:49
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon kedves ember vagy, épp ezzel segítesz neki a legtöbbet.

Nekem apukám világéletében dadogott. Azután egyszer csak kevesebbet, végül teljesen elmaradt.

Ha vannak körülötted, akik támogatnak, kedvesek, elfogadnak, sikereket érsz el és önbizalmat építesz, akkor abba fog maradnia a dadogás. Legtöbbször saját maguk találják meg a hangjukat (3 dadogóst ismerek, mára csak 1 dadog közülük, de az is nagyon fiatal még), elkezdenek bízni magukban. Gúnyolódás a környezetben nagyon nagy visszavető tényező. A pszichológus csak azt tudatosítja benne, hogy nem normális, segítségre van szüksége és különbözik a dadogása miatt. Ezért max. logopédus, bár ezt inkább önmagában kell lerendeznie.

Mind a két szülőm beszédproblémás volt, mára egyik sem az, illetve anyukámé csökkent. Mosolyogj kedvesen ha beszél, bátorítsd, és remélhetőleg nem találkozik bunkókkal, akik rosszul kezelik a dadogósokat.

2009. febr. 22. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Logopédus nem segít?
2009. febr. 22. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Én is csak ennyit tudok mondani: volt iskolatársam, aki dadogott. A tanár türelmes volt, mindig hagyta beszélni. Nem is idegeskedett, és szépen végigmondta mindig a feleletét.
2009. febr. 22. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Logopédushoz kiskorában járt, nem hiszem, hogy sokat segítene rajta. Meg arra én nem közelezhetem, én inkább olyan tanácsokat várnék, amit én meg tudok cisnálni, vagyis amivel én tudom segíteni. Haverom 20 éves, szóval még fiatal, de nem nagyon vannak barátai, mert errefelé szinte mindenki kinézi, legalábbis nem hiszem, hogy bárkivel annyira jóba lenne. Valószínű van, aki nem bántja a dadogása miatt, de ők is leginkább haver számba mennek nála. Én vagyok inkább a barát, csak ez ugye félrevezető egy fiú-lány barátságban. De ő a haver barátom:)
2009. febr. 22. 16:28
 5/7 anonim ***** válasza:
Nekem is volt egy osztalytarsam aki dadogott a suliba , egyik legokosabb fiu volt az osztalybol , erdekes modon csak a suliba dadogott orakon biztos kicsivel idegesebb volt mint maskor , ha nem a suliba voltunk o volt a tarsasag kozeppontja. Szerintem a baratod nem kene tul sokat gondolkozzon ezen , mert ha fel , hogy dadogni fog es masok kinevetik vagy megnezik akkor idegessegeben biztos meginkabb dadogni fog s igy valos lesz a felelme, ha nem a dadogasra koncentralna es kicsit nyugodtabb lenne az segitene rajta , tudom , hogy leirni konnyebb mint megcsinalni. Ja es tenyleg nagyon jo barat lehetsz , orulhet a srac , hogy vannak ilyen baratai :)
2009. febr. 22. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Esküszöm én pont így vagyok mint az előttem író. Suliba órákon ,olvasás közbe szörnyen dadogok,nem tudom kimondani a szavakat. De suli után a társaságnak tényleg a középpontja vagyok ,és semmi kis akadás sincs. Nem tudom mitől lehet
2009. ápr. 16. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Énis dadogok. Elég régóta. Nagyon szégyellem is. De mindenki így szeret. Igaz engem borzasztóan zavar. Még 7 éves koromban alakult ki, amikor volt egy osztályfőnököm aki führernek képzelte magát. És nagyon ordibált velem teljesen oknélkül. És annyira megilyedtem h vérzett az orrom is. Szóval azóta szenvedek ezzel. Lassan már 10 éve. Nem szeretek beszélni.Sőt utálok. Folyton szégyellem a dadogásom. Nem érzem ez miatt teljes embernek maga. Jártam logopédushoz is. De az nagyon megalázónak tartottam h akkor 14 éves fejjel mentem be a sok kis 5-6 éveshez. Utáltam. Jártam még természetgyógyászhoz is. Ő is azt állította hogy valami lelki trauma miatt alakulhatott. Szóval hát ezvan:/
2010. febr. 12. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!