Ez lehet pánikbetegség?
Nyugi. Nekem egy az egyben ez van kb 10 éve időszakosan. Pszichiáterhez vele. Valószínűleg gyógyszer lesz, de ne aggódj, segíteni fog. (nagyon fontos ha esetleg így lesz, SOHA ne hagyd abba önkényesen a gyógyszert azért mert jobban vagy és úgy érzed már nincs rá szükséged.)
Amúgy a leghosszabb szédülésem 1 évig tartott. A legrövidebb 2 hónapos volt. Halálfélelem, pánikrohamok volt hogy napi 2-3.
Szóval pszichiáterhez menj.
A gyógyszer csak a végső álmegoldás. Az első a pszichoterápia, hiszen annyira nem súlyos a helyzet, hogy az életét ne tudná vinni.
Könnyen lehet, hogy neked se kéne 10 éve mérgezni a májadat és vesédet, 5-ös, ha egy-egy tabletta bekapkodása helyett eltöltenél néhány hónapot a saját lelked szakemberrel történő feltérképezéséhez és relaxációs technikák elsajátításával. Pánikroham nem jön lelki ok nélkül. Nem elfedni kell, hanem átdolgozni.
Köszönöm a tanácsot, túl vagyok nagyon jó szakembereken :) valóban segített, mi tagadás, de ideig óráig.
Az a helyzet hogy ha valaki szorongó, pánikos, az nem csupán lelki dolog miatt lehet, hanem bizonyos agyi kémiai anyagok is szerepet játszhatnak benne.
Ha csak a legfontosabbakat említem:
- Szerotonin, ami szabályozza a hangulatot, a szorongást és az érzelmi válaszokat. Ha alacsony a szintje, egyenes út lehet szorongásos zavarokba, beleértve az egészségszorongást is.
- Noradrenalin. Ami meg stresszreakciókban és a figyelem szabályozásában vesz részt. Túlzott aktivitása fokozza a szorongásos reakciókat, például a veszélyérzetet vagy a testi tünetek túlérzékelését.
- Dopamin, aminek egyensúlyhiánya hozzájárulhat a testi érzetek fokozott figyeléséhez, ami jellemző lehet hipochondriában.
- GABA, ami egy gátló neurotranszmitter, amely megnyugtatja az agyat és csökkenti a túlzott aktivitást. Alacsony szintje szintén fokozhatja a szorongást és a pánikreakciókat.
Ezen kívül bizonyos agyterületek is érintettek, pl Amigdala, ami az érzelmek és a félelmi reakciók központja – túlzott aktivitása fokozza a félelmet és a szorongást.
Egyszóval, a hipochondria kialakulásában fontos szerepet játszanak a szerotonin, noradrenalin, dopamin, GABA és kortizol szintjei, valamint az agy bizonyos területeinek működése. A gyógyszerek, pl az SSRI), ezeket a rendszereket hozzák egyensúlyba.
..
Az SSRI-k amúgy nem mérgezik a májat, ha a gyógyszert az orvos utasítása szerint szedik, és nincs májbetegség. Természetesen ha valakinek már van meglévő májproblémája (például májcirrózis, hepatitisz) akkor az orvos dönthet úgy, hogy más típusú gyógyszert javasol.
Ja igen, “pánikroham nem jön lelki ok nélkül”
Ezt részben fent leírtam hogy vegyi anyagok alul vagy túltermelése is kiválthatja, de egyébként mentálisan teljesen egészséges embereknél is kiváltható. Ha valaki olyan környezetben tartózkodik, ahol a szén-dioxid szintje emelkedik, vagy ha valaki szándékosan túlzottan kontrollálja a légzését, például légzési gyakorlatokkal (hiperventillációval), az pánikrohamot válthat ki, mert a magas szén-dioxid szint a testet oxigénhiányosnak érzékelteti. Tehát nem kell hozzá lelki ok.
Ez az utolsó bekezdés meglehetősen érdekes annak fényében, hogy a pánikroham alatt pont zacskóba-zacskóból lélegeztetnek azért, hogy a saját kibocsátott széndioxidját szívja vissza.
Szerintem a hormonháztartásra is befolyással van a lélek, a külső ok nélküli depresszió esetén sorolják a fent említett hormonokat, szorongásnál még nem találkoztam vele, de mindenképpen a pszichológus kell, hogy legyen az első, és csak akkor kell gyógyszer, ha a pszichológus nem ér el elég eredményt.
A pánikrohamot előidéző szén-dioxid-tesztek általában hirtelen, magas koncentrációjú szén-dioxid belélegzésével dolgoznak, ami azonnali légszomjat és szorongásos választ vált ki.
Ez más, mint a zacskós technika, ahol csak kismértékben emelkedik a szén-dioxid szintje, és a cél a normális egyensúly helyreállítása, nem pedig mesterséges stressz kiváltása. Én direkt erre utaltam, hogy mesterségesen is kiváltható teljesen egészséges embereknél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!