Kéne aggódom ezek a dolgok miatt, vagy ne foglalkozzak velük?
6-8 éves koromban rendszeresen gyújtogattam gyufákat, ami valamiért erős érdeklődéssel töltött el. Ennek az okát nem tudom felidézni, talán csak ösztönösen jött, a veszély és a gyermeki kíváncsiság érzete miatt. Az viszont biztos, hogy a tűz szokatlan látványa nagyon lenyűgözött és élvezettel néztem, ahogyan lassan végighaladt a gyufaszálakon.
Nagyjából 13 éves koromban szóba jött, mint lehetőség, hogy a nagyszüleimnél disznóvágást fognak tartani az udvarban és ez nagyon izgatottá tett. Sokáig gondolkodtam azon, hogy vajon hogyan fog lezajlani maga a folyamat és, hogy majd mit fogok belőle megtartani. Merthogy terveztem. Emlékszem, ahogyan elképzeltem, hogy a disznó feje fekszik az asztalon és én kiveszem az egyik szemgolyóját. Végül a disznóvágásra nem került sor.
Később, 14 éves koromban iskolából hazamenet láttam egy halott madarat az úton és valamiért késztetést éreztem arra, hogy hazavigyem. Belehelyeztem a holttestét egy zacskóba és azt beletettem a táskámba. Eleinte nem volt vele semmi tervem, mintha csak ösztönösen akartam volna magammal vinni, ami korábban teljesen természetes lett volna, hisz rengeteg hülyeséget gyűjtögettem, de itt már 14 voltam. A haza úton végül elkezdtem fantáziálni arról, ahogyan felvágom a hasát, kibelezem, kiveszem a szerveit, levágom a fejét, hasonlók. Nagyon érdekelt és vonzott az, hogy mi lehet benne, talán ezért is akartam felboncolni. Később a konkrét tervem az volt, hogy megcsonkítom és minimum a koponyáját megtartom amolyan trófeaként. Amikor hazaértem kivettem a zacskóból, majd az asztalomra helyeztem. Egy ideig csak néztem, nem mertem hozzá nyúlni. Aztán ahogy telt az idő, egyre bátrabb lettem, simogattam és erőszakosabb mozdulatokat hajtottam rajta végre (például megtéptem a szárnyát, megszorítottam a hasát, a fejét, stb.) A vége az lett, hogy anyám megtudta, hogy haza hoztam egy halott madarat, ezért kidobta.
Korábban is rendszerességgel gyűjtöttem halott rovarokat, például méheket, darazsakat, dongókat, de az elviselhetetlen szaguk miatt kénytelen voltam megválni az idézőjeles gyűjteményemtől.
Nagyjából 10 éves korom után csúszott ki az irányítás az életem felett. Akkor minden tönkrement, rosszra fordult a létező összes szemszögből. Sok emberre haragudtam, főként iskolából volt néhány olyan diák, akiket egyenesen utáltam. Ezt az utálat érzést azzal próbáltam meg enyhíteni magamban, hogy elképzeltem, ahogyan megölöm őket. Ez a gondolat talán ösztönösen jött a bosszúvágyamból fakadóan, viszont azután már szándékosan gondoltam rá, ugyanis megnyugtatott és még ha csak kicsit is, de úgy éreztem, hogy megtettem, amitől többnek hittem magam. A szándékosan magamra erőltetett fantáziáim elégedettséggel, boldogsággal töltöttek el és azt hiszem, hogy ez az oka annak, hogy mostanság 16 évesen már csak ok nélkül is hasonlókat képzelek el.
Néha vannak olyan semmiből jött gondolataim, amelyekben megölöm azokat a járókelőket, akik szembe jönnek velem az utcán, a tanáraimat és az iskola társaimat. Lényegében bárkit. Általában olyan, mintha egyszerű megfojtásokat látnék magam előtt, de ha valakire hirtelen megharagszom, akkor rettentően sok harag gyűlik bennem össze és kifejezetten erőszakos gondolataim vannak az illetővel kapcsolatban. Például levágom a végtagjait, szétverem a fejét egy baltával, felvágom a hasát, elvágom a torkát. Ezek a gondolatok néha még számomra is ijesztőek, amikor utólag vissza gondolok rájuk.
A gondolatok bár zavarnak, a haragból jött fantáziákon kívül egyik iránt sem érzem azt, hogy a valóságban is megtenném. A gond nem feltétlen ezekkel van, hanem azokkal, a gondolatokkal, amelyek mögött nagyobb a motivációm.
Elsősorban fontos lenne más dolgokat még megemlíteni. Például az érzelmi szegénységemet és az empátia szintem csökkenését. Régen nagyon, sőt, túlságosan is együttérző és érzékeny voltam. Soha, senkinek nem mertem egy rossz szót sem mondani, mert attól féltem, hogy majd megsértem őt. Gyakran előfordult, hogy sírtam a legapróbb dolgok végett is. Ez viszont az idő múlásával megváltozott. Persze a változás természetes, de ez a fajta túl nagy volt. Abszolút szinte semmi empátia nem maradt bennem, sírni konkrétan soha sem szoktam és már nem hatnak meg úgy a dolgok, mint korábban. Sok, valóban nagyon szomorú történés hallatán (például haláleset) sem tudok elérzékenyülni, nem érzem azt, hogy összeszorulna a torkom, a szívem, vagy a gyomrom. Emiatt pedig sokszor nem fogom fel a tettek súlyát. Bár tudom, hogy azok rosszak, van, hogy nem érzem őket.
Nem nevezném magam semennyire sem szadistának, viszont bár valamilyen szinten mindenkiben megvannak a szadista féle hajlamok, néhány vonás nálam túl erős. Például nagyon kicsi korom óta élvezem látni azt, ha valaki más szenved, vagy sikertelen. Elégedettséggel tölt el az, ha valami vita van valakik között, élvezem hallgatni a veszekedéseket és szeretem, ha ezek a lehető leghosszabban elnyúlnak. Ha valaki kint áll a táblánál és nem tudja, hogy mit kell csinálnia, akkor is többnek érzem magam. Ez egy olyan dolog, ami olyan, mintha születésem óta velem lenne. Különösebben nem zavar, viszont szerintem közre játszhatott a harag mellett ez is abban, hogy az empátia szintem idővel szinte mondhatni eltűnt.
Van még egy fontos dolog, ami mindenféleképpen említésre méltó és amely talán szintén születésem óta mellettem van. Ez pedig a visszahúzódás. A játszótéren a szüleim elmondása alapján szinte soha nem mentem oda senkihez sem, hogy játszon velem, amely részben az emberektől való félelmem eredménye is. De az okok közt ott lehetett az is, hogy egyszerűen jobban szerettem egyedül lenni. Élveztem a magányt. Iskolás koromban is utáltam minden csoportos tevékenységet, tinédzserkoromban pedig ez már konkrét ok nélküli félelemmé "konvertálódott". Az óvodás és kisiskolás barátaimmal folyamatosan próbáltam ösztön szerűen megszakítani a kapcsolatot, de hogy miért, arról fogalmam sincs. Szerintem akkor sem volt, minden csak jött magától. Ez évekig húzódott. Ez idő alatt folyton elbújtam a barátaim elől, vagy azt hazudtam nekik, hogy az egyik osztálytársam, vagy a szüleim azt mondták, hogy nem barátkozhatok velük. Mikor végre sikerült elérnem azt, hogy "megszabaduljak" tőlük, eleinte boldog voltam, de aztán a magány miatt csak még jobban magamba fordultam és mindez nagyon sokat rontott az interakciós és kommunikációs készségeimen. Később az elszigetelődésem olyan mértékű lett, hogy teljesen képtelen voltam az alapvető kommunikációra is, ami már rég nem az introvertáltságról, vagy a zárkózottságról szólt. Kezdeményezni soha nem voltam ezek után már képes, mostanában viszont már érdeklődést viszonozni sem. Egyszerűen nem értem miért, de olyan, mintha nem is érdekelne. Korábban sokat rágódtam ezen, most már viszont nem. Egyszerűen beletörődtem. Ilyenkor nem a feladás szól belőlem, hanem a puszta racionalitás. Ismerem már magam annyira, hogy tudjam, soha nem fog semmi sem úgy menni, mint másoknak. De persze azt sem várhatom el senkitől, hogy mindig mellettem legyen, mint egy bábu és csak akkor beszéljen, csak arról amikor és amiről én akarom. Ez a másik probléma.
Nagyon erős bennem a kontrollvágy. Olyannyira, hogy az emberek puszta létezése is egyszerre haraggal és félelemmel is tölt el. Kifejezetten zavar az öntudatuk, az hogy vannak érzéseik, gondolataik, igényeik és nem olyan bábuk, vagy robotok, amelyek úgy viselkednek, ahogyan én akarom. Talán ez az erős kontrollvágy is közre játszhatott abban, hogy ennyire nem csak zárkózott, hanem magamba fordult is vagyok és hogy ebből képtelen vagyok kitörni. Nagyon jól tudom, hogy nemhogy párkapcsolatban, még csak egészséges barátságban sem fogok tudni sosem élni, mert egyszerűen nem vagyok alkalmas rá. Ezzel nem a képességeimet, vagy önmagamat becsülöm alá, ez egyszerűen csak így van. Rengetegszer próbáltam rajta változtatni, de sosem voltam képes. Éveken keresztül erőszakoltam magam olyan helyzetekbe, amelyek kimondottan szorongást váltottak ki belőlem, abban reménykedve, hogy ezt majd végre legyőzhetem, de nemhogy nem sikerült, a helyzet csak rosszabbról rosszabb lett. Hiába történnek velem egy nap pozitív társas élmények, bár arra az egy napra felszabadultabb, nyitottabb leszek, de másnap minden ugyanolyan lesz, mint ahhoz viszonyítva 24 órával azelőtt. Ugyanannyira érzem a haragot és a félelmet is az emberek öntudatával és létezésével kapcsolatban, ugyanannyira zárkózott vagyok. Olyan, mintha minden nap újra kéne építenem az egészet. A kontrollvágyamat talán erősíti az is, hogy minden olyan emberre, aki szimpatikus számomra, féltékeny vagyok. Lehet ő egy ismerős, barát, de idegen is. Tudom, hogy ez hülyeség, de mégis, ha látom az egyik barátomat valaki mással beszélgetni, akkor azonnal olyan gondolatok merülnek fel bennem, hogy azért nem velem beszél, mert én nem kellek neki, ami mély csalódottsággal, féltékenységgel és nagyon intenzív haraggal tölt el. Ugyanez az elhagyatottságtól való félelmem is, ami talán összekapcsolódik a féltékenységgel. Mindkettő nagyon zavaróan erős.
Ezek a dolgok mind-mind együttesen hatnak azokra az erőszakos gondolataimra, amelyek nagyon szorosan összekapcsolódnak a szexualitásommal és amelyekre valós késztetést érzek. Sok olyan gondolatom van, amelyben az szerepel, ahogyan egy számomra vonzó, ismeretlen lányt elkábítok valamilyen altatóval, majd megfojtom és onnantól azt teszek vele, amit csak akarok. Ezek a gondolatok sokkal erősebb motivációval rendelkeznek, mint azok, amelyek a puszta gyilkolásról szólnak. Mint már említettem, egy öntudattal rendelkező embertől (még ha furán is hangzik) fenyegetve érzem magam. Sokkal felszabadultabb vagyok olyan emberek társaságában, akik nincsenek eszméletüknél, például akik alszanak. De ez persze nem ad biztosítást arra, hogy az illető ne ébredjen fel, már pedig nekem a teljes biztonságérzetem miatt szükségem van arra az állapot elérésre, hogy biztos lehessek abban, hogy nem fog felkelni. Egyszerűen izgat és vonzz egy halott, tehetetlen lány teste és az a gondolat, hogy ő teljes mértékben csak is kizárólag az enyém. Talán a kontroll és a tárgyiasítás iránti vágyam miatt, talán azért, mert így nem kell foglalkoznom az ő igényeivel, talán a szabadság érzetem erősítése miatt is és azért is, mert így nem kell semmilyen tevékenységbe a beleegyezését kérnem. Ha nem érem el a céljaimat és hétköznapi életet fogok élni, mint mások, amit talán nem is lehet életnek nevezni, akkor szinte biztos vagyok abban, hogy képes lennék arra, hogy megtegyem ezeket a gondolatokat, még ha ehhez most fiatal is vagyok.
Természetesen a tettek és a gondolatok között óriási a különbség és gondolom az, hogy felismerem őket, fontos. Az erőszakosabb fantáziáim viszont a valóságban néha megvalósulnak, bár csak ártalmatlan formátumban. Ha látok egy nagyobb bogarat (például egy büdös bogarat), akkor erős késztetést érzek a megölésére, bár ez azért talán még normális. Ezt a legtöbb esetben meg is teszem és bár bizonyára furán hangzik, elégedettséggel tölt el. Ami viszont már egészen biztosan nem normális az az, hogy folyamatosan próbálok halott állati tetemeket keresni. Az utak mellett a buszból is mindig megakad a tekintetem rajtuk. Kifejezetten erős késztetést érzek arra, hogy megnézzem, mi van bennük, ami nem tudom, hogy puszta kíváncsiságból, vagy esetleg valami másból adódik-e. A belsőségek, a vér, mind izgatóak de ez persze lehet a szokatlanságuk miatt is, szóval természetesen nem gondolok azonnal a legrosszabbra. Ezek a dolgok mellett viszont van még egy dolog, ami eleinte nem, de most már kifejezetten zavar. Egyszerűen képtelen vagyok nem fekete ruhákban járni és fogalmam sincs, hogy miért. Bármilyen más árnyalatú, vagy színű ruha zavar, nem érzem magam bennük elégnek.
Ha már volt szó a tervekről, az utóbbi időkben az életcéljaim és a határok is sokkal beláthatatlanabbnak, elmosódottabbnak tűnnek, mint mondjuk 2 hónappal ezelőtt. Nem tudok koncentrálni a kötelességeimre, a pozitív történésekre az életemben, olyan, mintha fel se fognám őket. Minden valószerűtlennek tűnik, amely azt ez érzést kelti bennem, hogy kezdem elveszíteni a kontrollt magam és a gondolataim felett is.
Tudom, hogy nagyon hosszúra sikeredett, de próbáltam minél több olyan dolgot összefoglalni, amelyek furcsák, vagy zavaróak számomra. Köszönöm annak, aki elolvasta és remélem, hogy fenn maradhat a kérdés, még akkor is, ha nem éppen etikailag elfogadott dolgokról írtam.
A fő kérdésedre a válasz szerintem, hogy igen, mindenképpen kellene aggódni, de látszik, hogy aggódsz is. Mindenképpen foglalkozz vele!
Jól meg tudod fogalmazni, hogy milyen érzések kerítenek hatalmukba, ami miatt valószínűleg tudna Veled dolgozni a problémán egy szakember, nem tagadod és nem fojtod el, átéled ezeket az érzéseket. Fontos lenne, hogy ne csússzon ki a kontroll a kezed közül, de írtad a végén, hogy egyre nehezebb. Annyi feszültséget érzek, hogy attól tartok, ha nem kapsz időben segítséget, elveszíted az önuralmad. Keress mielőbb egy számodra megbízható pszichiátert, és akár mutasd meg neki amit itt leírtál. A környezetednek is ez az érdeke, és Neked is. Addig is a feszültséget próbáld meg levezetni sporttal, vagy olyan tevékenységgel, ami nem romboló jellegű. Talán a művészetben is ki tudnál teljesedni, ha valamiben tehetséges vagy. A kíváncsiságod az állati belsőségek iránt esetleg hentesként kiélhetnéd, hogy ne forduljon erőszakba a dolog. Vágóhidakon hallottam hasonló lelkületű emberekről, akik el tudták látni azt a munkát. Remélem, javul a helyzet, sok sikert.
Nagyon hosszadalmas, részletes és pszichiátriai szakzsargont is használó önvallomásod alapján: feltétlenül SZÜKSÉGED VAN SEGÍTSÉGRE!
Úgy tűnik túl sokat foglalkozol azokkal az - egészségesnek egyáltalán nem mondható - érzéseiddel, gondolataiddal, amelyekről magad is megállapítod, hogy helytelenek, nem normálisak. Úgy vélem, ezekről olvasol is sokat és sokfélét, bizonnyal nem azt, ami segítene rajtad. Ellenkezőleg, ezek önmérgező hatásúak.
Annak ellenére, hogy saját magad is aggasztónak látod ezt az állapotodat, az látszik, hogy nem csillapítod, hanem ráerősítesz a bajaidra. Nem fogsz tudni egyedül kivergődni belőle - sürgősen fordulj szakemberhez! Komoly és súlyos gondjaid lesznek, bűncselekményre is hajlamos vagy. Addig kezdd el a gyógyításodat, amíg nem késő!
(Nem kérdezem, hol vannak a családtagjaid, tanáraid - nyilván mulasztások terhelik őket, de itt már ők nem képesek megfordítani ezt a folyamatot.)
Én ráadásul a Criminal minds című sorozatot nézem épp, Gyilkos elmék magyarul, és pont ilyen emberekkel foglalkoznak, mint te, csak épp a sorozat főszereplői FBI ügynökök, azaz rendőrök, azokból is a speciális egység tagjai, akik főként hozzád hasonló múltú pszichopata elkövetőket találnak meg pszichológiai képzettségüknek hála, ezért is félelmetes számomra, amit írsz.
Az szuper, hogy felmerült benned a kérdés, hogy tán nem teljesen normális minden, amit írsz, és ha már feltetted a kérdésedet megerősítést várva, akkor én is hozzáadok még egyet ehhez, hogy bizony, jól csilingel még az erkölcsi-etikai mércéd, és tényleg veszélyes csúszdán vagy, kérj segítséget pszichológustól vagy pszichiátertől mihamarabb, még mielőtt sokunk eszébe jut az írásod egy hír olvasása után, és kár lenne mind érted, mint bármelyik lehetséges áldozatodért, ugye!
Azt is jól írta előttem valaki, hogy sport, gyaloglás, jóga, meditáció, a művészetek bármilyen formája (képzőművészet, zeneművészet, bármilyen alkotás) mind hatékony feszültséglevezetők addig is, amíg számodra megfelelő terapeutát találsz, mielőbb és sürgősen!
Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Egyébként járok pszichiáterhez egyéb okok miatt, szóval valószínűleg (inkább biztosan) meg kéne említenem neki ezeket a dolgokat, amikor legközelebb megyek hozzá. Korábban is megtettem volna, csak nem mertem, mert nem akartam, hogy a szüleim tudjanak róla, emellett sokáig nem is realizáltam őket, vagy csak szimplán nem foglalkoztam velük. Ilyen volt a zárkózottságom, az empátia hiányom és a "szadista", illetve agresszív gondolataim. Tudtam, hogy vannak, de nem éreztem őket különösebb bajnak egészen mostanáig, hiszen most már jóval intenzívebbek. Valóban, én is aggasztónak találom a helyzetet, legfőképp azért, mert az elmúlt másfél-2 hónapban olyan, mintha teljesen más valaki lennék.
Korábban foglalkoztam magával a "sorozatgyilkos kultusszal" (ez kb. 2 éve). Egyszerűen csak érdekelt, sose tűnt többnek. Mint minden más, idővel ez a fajta érdeklődésem, rajongásom is abbamaradt, de valahogy mindig vissza tértem hozzá más-más formában. Például egyszer hirtelen a semmiből eszembe jutott egy könyv, amelyről korábban hallottam. Jeffrey Dahmer édesapja írta és elkezdtem lefordítani. Egyrészt érdekelt a pszichológia, másrészt pedig érdekesnek gondoltam azt, hogy egy apa hogyan dolgoz fel ilyesfajta eseményeket.
Rá pár hétre iskolában az egyik órán helyettesítés és szabad foglalkozás volt. A padtársam (aki majdnem az egyetlen, akivel jóba vagyok az osztályból), hátrament a többiekkel játszani, és tisztán emlékszem arra a pillanatnyi erős csalódottságra és haragra, amit akkor emiatt éreztem, pedig nem volt meg rá az okom. Aztán eszembe jutott a könyvből egy olyan részlet, amely kísértetiesen hasonlított arra, amit Jeff apja leírt fia gyerekkorából. Ez elsősorban megdöbbentő volt, majd pedig utána az ebből kialakuló mondhatni azonosulás Jeffel, egyértelműen nyomasztóvá vált. Ez volt talán az első olyan pont, amikor realizáltam, hogy mennyire is nem normális az, hogy milyen fantáziáim vannak és az, ahogyan az emberekhez és a velük kialakított kapcsolatokhoz viszonyulok. A már jóval korábban felerősödő fantáziáim pedig szintén nem segítettek a helyzeten és egyre inkább elkezdett emészteni ez az egész. Emiatt természetesen sokat rágódtam is ezen, ami persze tudom, hogy nem jó, ezért próbálok nem foglalkozni velük. Néha van egy-két óra, amikor minden a régi és eszembe se jutnak ezek a dolgok, de idővel mindig visszatérnek.
Egyébként a szüleim csak annyiról tudnak, hogy alapból szkeptikusan állok az emberekhez, többnyire nem kedvelem őket és, hogy kiskorom óta vonzanak a belsőségek. Emellett természetesen a viselkedésemből adódóan látják, hogy zárkózott vagyok és nehezen érzek együtt másokkal.
Szóval a pszichiáteremnek mindenféleképpen fogok szólni és mégegyszer köszönöm a válaszokat.
Örülök, hogy már kezelés alatt vagy, hála az égnek, ami persze nem elég, ha nem vagy maximálisan őszinte a terapeutáddal! Persze, hogy nyílj meg neki teljesen és mindent, MINDENT mondj el neki, amit érzel!!! Különben közel fölösleges, hogy jársz hozzá, ugye.
Amúgy megható, hogy milyen szépen írsz, helyesen, választékosan, tényleg szakszavakkal is, összeszedetten, ami számomra mind intelligenciáról, mind kulturáltságról tanúskodik.
Nagyon megnyugodtam, hogy jársz már szakemberhez, kérlek, tényleg minél hamarabb oszd meg vele ezt a kérdésed, pont így, ahogy nekünk leírtad, hogy már ne a te felelősséged legyen az állapotod, ahogy ne is a miénk, átlagos felhasználó állampolgároké!
Amúgy biztos vagy benne, hogy a pszichiáter jelent a szüleidnek...? És ha tán azzal kezdenéd neki, hogy régóta szerettél volna megosztani vele vmit, de nem akartad, hogy a szüleid tudják, ami amúgy szerintem egy teljesen és tökre elfogadható és korrekt aggodalomad, emlékszem, hogy nekem hány ilyen ügyem volt fiatalkoromban, amiről bármit megtettem volna, hogy a szüleim ne tudják meg, szóval nagyon is értelek, akkor talán kérhetsz orvosi titoktartást tőle, szerintem, amire gondolom, hogy azt fogja mondani, hogy nem ígérhet meg ilyet anélkül, hogy tudná, hogy miről van szó, ami korrekt, viszont a szüleid reakciójától való aggódalmad is aggasztó, írom ezt úgy, hogy én olyan erőszakos házban nőttem föl, hogy 13 évesen egy hajszál választott el az öngyilkosságtól, aminek az lett a következménye, hogy az egyetlen ember, aki a teljes bizalmamat élvezte, egy nagynéni-nagymama megszervezett mindent, hogy kimenekítsen otthonról engem egy Isten háta mögötti intézménybe, ahol a szüleim sosem találtak volna meg, és szinte orgazmusig élvezetes öröm-mámor volt az intézménylátogatás utáni pillanat, ám amikor döntenem kellett, hogy bevállalom-e, akkor eszembe jutottak a szüleim, akik belerokkannának, ha egyik napról a másikra eltűnnék, úgyhogy visszautasítottam a lehetőséget, és sokáig bántam, amíg el nem költöztem otthonról az első lehetséges alkalommal, 18 évesen és elkezdhettem gyógyulni az otthoni sérülésekből. Az meg, hogy egyáltalán meglátogattam egy ilyen intézményt olyan mélyen temetődött el bennem szégyen és félelem alá, hogy mire a felsőoktatásban pszichológiát is tanultam kicsit (nekem még sok is volt: akkor kezdtem csak megérteni, hogy milyen defektes egy családban nőttem föl!) annyi új infót tanultam a normáról és az attól eltérő devianciákról, hogy csak faltam a tananyagot, bőven többet is annál, mint amire szükségem lett volna a tanulmányaimhoz, aminek az lett a következménye, hogy mire vizsgára került a sor, túltöltődött az agyam és az idegrendszerem alváshiánnyal, érzelmi kihívásokkal (hosszú,
komoly párkapcsolat vége + családi haláleset is, éppen az egyetlen lelki bizalmasom halála) annyira, hogy mondhatni felrobbant az agyam és a vizsgára maximális önbizalommal menve is csak a blackout fogalma maradt meg, minden más törlődött a fejemből, a memóriámból, és mintha a gyerekkorom lezárását jelentő nagytakarítást végzett volna az agyam, elkezdtem felejteni, de mindent: a közel- és a távoli jövőben is, minden ment a felejtőbe. Tiszta lap. Még pár év átmeneti nyugalom fiatal felnőttként a tanulmányaim befejezéséhez mintegy lefagyott állapotban, pont úgy, ahogy te is írtad, kérdező, empátia hiányával, érzelmi ürességben, míg el nem hagytam szülőhazámat külföldre költözve, és ha külföldön jól éreztem magam annyira, hogy újra elkezdtem érezni, jól érezni magam, ráadásul megvolt már a kellő időbeli és térbeli távolság is a szüleimtől és az addig volt otthonomtól, akkor az lehetőséget adott réges-rég elfelejtett emlékeim visszatérésére flashback formájában, újrasokkolva engem, amelyek miatt is kerültem magam is terápiára több évig is, de csak pszichológusnál, terápián, akkor értettem meg, hogy miért kellett a felejtésbe lökni olyan súlyos emlékeket, mint pl., h hogy menekültem el majdnem a családomtól tizenpárévesen, miután kishíjján megöngyilkoltam magam. Bónusz: hiába mondta a terapeutám, hogy nincs szükségem a szüleimre ahhoz, hogy a miattuk elszenvedett lelki sérüléseimet fel tudjuk dolgozni, én mégis meg akartam velük beszélni mindezt, de bárcsak ne tettem volna, hiszen újra sérültem tőlük azzal, hogy én vagyok elmebetegnek kikiáltva a fantáziáim miatt, szerintük, mert az egyszerűbb, mint bevállalni a felelősséget a viharos gyerekkoromért.
Szóval értelek, kérdező, jobban is, mint gondolnád!
Én viszont már nagy vagyok, szerencsére, és időben és térben is messze mindettől, a gyerekkoromtól, a szüleimtől, sikeres terápia után, a szüleim még meg öregszenek persze, még szerencse, hogy van másik gyerekük is, aki gondoskodhat róluk... Ja, bónusz 2: a testvérem szerint is csak a fantáziám szüleménye mindaz, amire nekik hárman kényelmesebb nem emlékezni.
Nekem is kényelmesebb volt pár évig, amíg el tudtam hagyni nem csak a szülői házat, de a várost, az országot és még a földrészt is!
Itt külföldön meg tudok annyira gyógyulni, hogy másoknak is segithessek a tapasztalataimmal.
Hát biztosan nem lehetett könnyű, de szerencsére már túl vagy rajta és ez a fontos. El se tudom képzelni magam egy ilyen helyzetbe, bár lehet jobb is. De remélem, hogy azóta tényleg sokat javult a helyzet.
Ami az orvosi titoktartást illeti, fogalmam sincs, hogy mekkora eséllyel tehet jelentést erről a szüleimnek. Az, hogy felmerült bennem a gondolat, hogy elmondja nekik, nem azért van, mert esetleg valamilyen személyes okból nem bíznék benne, vagy hasonló. Egyszerűen csak nem tudom elképzelni azt a helyzetet, hogy ne érezze azt legbelül, hogy egy ennyire fontos dolgot titokba kéne tartania előlük. De majd amikor legközelebb megyek hozzá, előtte biztosan rákérdezek.
Az egyébként gond, ha a következő időpontom csak november közepére esik? Nem tudom így belső szemlélőként, hogy valóban mennyire sürgős a helyzet, ezért kérdezem. Ha szükséges, akkor esetleg megkérhetem a szüleimet arra, hogy beszéljenek a pszichiáteremmel és ha lehetséges, akkor korábbra helyezheti a következő találkozót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!