Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nem bírok aludni az izgulás...

Nem bírok aludni az izgulás miatt?

Figyelt kérdés
Mióta az eszemet tudom, ha valami különleges dolog történik a következő nap, nem bírok elaludni. Lehet az egy kirándulás, utazás vagy vizsga. Jelenleg 20 éves vagyok, és olyan szinten van ez az izgulás, hogy nem csak aludni nem tudok, de hasmenésem is van az idegeskedés miatt. Már minden praktikát kipróbáltam, de múltkor a forgalmi vizsgám előtt 2 sedacur sem segített az alvásban, kialvatlanul mentem vezetni, meg is buktam. Pszichológuson még nem gondolkodtam. Valami tanács?

jún. 3. 13:35
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
De akkor mit fogsz csinálni szex előtt?
jún. 3. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
91%

Velem is így volt, amíg fiatal voltam. Nyaralás előtt rendszeresen álmatlan voltam, évnyitó, vizsga, bármilyen esemény előtt. Versenyszerűen sportoltam, és a versenyek előtt pedig álmatlanság+durva gyomorfájás, hasmenés.

Így 50 évesen még mindig előfordul, de elég ritkán. Egyszer volt hogy 48 órát nem aludtam, mert valamiféle kreatív transzban voltam, rajzoltam.

Szóval valószínűleg "ki fogod nőni". De ha nagyon zavar, és gyakran előfordul, akkor pl. tanulhatsz autogén tréninget, az segíthet.

jún. 3. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
2-es: Nálam épp fiatalon nem nagyon jött ez ki. Idősebb koromban , 40 felett párszor előfordult, hogy egy-egy fontosabb üzletkötés vagy orvosi beavatkozás előtt nem tudtam aludni, vagy csak keveset. Aztán mehettem pl. bekoffeinezve szerződést kötni. Valószínűleg nálam kumulálódott az életemben átélt rengeteg stressz és jött a klimax.
jún. 3. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
85%

Az ember idegzete nem ismeri fel ezeket a modern stresszhelyzeteket.


Ha belegondolsz, régen, amikorra az idegrendszered tetvezve lett, milyen stresszhelyzetek voltak?


Jön a tigris, meg fog enni -> maradjunk ébren, mert ha bem vagyok magatehetlen, tudom mikor kell futni



Az agyban ugyanaz a kémiai üt be, mintha jönne a tigris, mert ez az új stresszhelyzet 4-5 generációval korábban még nem létezett.

Ez annyira nem volt ám rég, ezeket rokonokat még név szerint ismerjük.

Az evolúció vagy az agyad szervi szinten nem tudott még idomulni.



A megoldás meg igazából az, hogy meggyõzd a tested, hogy nincs tigris.



Beállsz "állatodomárnak" vagy "állatkerti dolgozónak", és a tigris mindennapos, ismert kockázat.


Hozzászoktatod magad az érzéshez, a vizsgaszituáció már hétköznapi dolog. Emberek milliói vezetnek, olyan balf@sz idióták vannak az utakon...ha nekik ment, neked is menni fog.

Emiatt vannak az iskolákban próbavizsgák.



Másik opció a "fogatlan tigris rács mögött"


Illetve elnézõbbnek lenni magaddal. Mi a legrosszabb, ami lehet? Ha a legrosszabb történik, azt is túl lehet élni, fel lehet állni és újra próbálkozni. Sok sok ember bukott meg aznap a vizsgán, de ez nem a vég, csak az út egy kanyarulata. A bukás nem téged minõsít, van más ezer faktor is.

Lehet másik autóban, más vizsgabiztossal, más úton, már tapasztaltabban sikerrel jársz.

jún. 3. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
4-es köszi, ez jólesett.
jún. 3. 16:46
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

5,


Nincs mit, ez az igazság.


Ha a "tigris" lencsén át nézed a tüneteket, mindnek van funkciója, a tested a maximumot akarja adni, csak sajnos ezek a modern problémára nem hasznosak.


-Nem alszol, mert veszély helyzetben ébren kell lenni

-A tested csúcsra járatja az anyagcserét, amit lehet hasznosít, de nem hagy teli hassal tespedni (vagy átmegy rajtad a kaja, vagy hánysz is a stressz miatt)

-Az összes izmod kész ugrani, futni, mászni

-Az agy mindenhol a veszélyt lesi, paranoid leszel, mert a természetben ez kiválló túlélési stratégia



A test egy bevett túlélési stratégiát csinál, csak ez ebben a helyzetben nem mûködik már.

jún. 3. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!