Tényleg ennyi embernek van manapság valamilyen mentális betegsége, problémája?
Amióta van ChatGPT, Bard, stb. biztos több ember öndiagnosztizálja mentális problémáit, amikre az kidobja, hogy milyen mentális betegség tünetegyüttesébe illeszkedik.
Szerintem aki ép ember az sérül attól kisebb-hosszabb időre, ha az élettől súlyosabb pofont kap, pl. hozzá közel álló súlyos betegsége/halála, komoly gazdasági nehézség. Akit nem ért személyre szabott nagyobb pofon, azt is sztesszelte kisebb-nagyobb mértékben az infláció, új hidegháború.
nem biztos hogy annyival rosszabb az emberek mentális egészsége, és nem hinném azt sem hogy ezt csak kitalálják maguknak
több dolog lehet emögött
1. többen jutnak el pszichológushoz vagy pszichiáterhez
2. a szakemberek sokkal inkább osztogatnak diagnosztikus kódokat (akár adminisztratív követelmények miatt is, tehát az ambuláns lapon "muszáj" hogy legyen valamilyen BNO-kód)
3. jobban benne van a téma a köztudatban, így többen ismerhetnek rá a helyzetükre. persze az is igaz, így adódik az is hogy egy nem-klinikai nehézséget is valami betegségkategóriával minősítsenek (pl van aki kb az összes családtagjára rámond valami elmekórtani diagnózist)
Mindig is sok mentális sérült volt, de most több ember van diagnosztizálva.
Például nekem is lett mentális problémám a covid óta, amire gyógyszert szedek, és akár az OCD-t is rám lehetne aggatni. Nagyon befolyásolja a mentális egészséget a bizonytalanság, de azt is tapasztalom hogy a nagyon tökéletesként vetített világban mindenki nehezebben él meg problémákat, traumákat az életében, emiatt gyakoribbak az összeomlások még erős embereknél is. Zajlik most egy tervezett rátelepedés is a társadalom mentális állapotára, a médiával, meg ezekkel az új pszichológiai kórképekkel együtt.
A kérdés megválaszolásához definiálnunk kellene, mit jelent az, hogy valaki egészséges. Egyértelműnek tűnik, de mégsem az.
Ha alaposabban megvizsgálod, gyakorlatilag MINDENKINÉL találni fogsz valami kisebb-nagyobb lelki problémát. Elfojtott feszültségek, rendezetlen konfliktusok, nem optimális működésmód, valamilyen hákni... Most akkor ők betegek?
Nem feltétlenül.
Egyfelől ennek van egy szubjektív oldala. Ha az illető szenved tőle, és nem tudja megoldani, akkor az problem.
Az objektív oldala az, hogy van-e funkció-kiesés. Funkció alatt bármi dolgot érthetünk, amit az ember tenni szokott. Pl.: felhívni egy számot, amit még sose hívtál fel. Elmenni a boltba. Megszólítani egy idegent. Melóba menni. Gondoskodni a szeretteinkről, stb. Ha valami lelki nyavalya miatt ezekből valami sérül (pl. az illető képtelen kapcsolatot kialakítani, vagy egyedül elmenni a boltba), akkor az megintcsak problem. De ezek közül is van olyan, hogy apróbb, jelentéktelenebb funkcióromlás/kiesés van, meg olyan is, hogy súlyos. Utóbbiból azért kevesebb van.
Az is tény, hogy ha az orvosi ellátórendszerhez fordulunk, akkor valamit úgyis rá fognak írni a papírra. Az ács minden problémát szegnek néz tipikus esete. Sok a félrediagnosztizálás is. Máskor pont az ellentéte: észre sem veszik a valódi problémát.
Egy szó mint száz, nehéz megválaszolni a kérdést. Igen is meg nem is. Attól függ, hol húzod meg az egészségesség határát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!