Hogy tudnék a szorongás spirálból kilépni?
Észrevettem, hogy azért mobilozok sokat mert ezzel elfedem a bennem lévő erős, irreális szorongást. De ez halogatáshoz vezet, ami ismét szorongást okoz, és ismét netezéssel fedem el.
Ördögi kör
Ez kb mindenki akinek a kezében azon túl is van teló hogy konkrét feladatokat látna el ill. hogy kommunikálna.
A szociális médiacégek pontosan ezt akarják elérni, ez a függőség alapja, a szorongásról való figyelem elterelése, gyorsa kielégülés, dopaminlöket. Egész kutatócégeket alkalmaz a FB, Twitter, Insta, Tiktok, youtube, netflix és társai hogy az embernek ezt a függőségre való hajlamát kihasználják. Konkrétan milliárdokat költenek erre.
Egyrészt növelik a szorongásszintedet (ezekre is millió módszer van, negatív hírek, előrejelzések, vagy csak sima FOMO, csoportnyomás érzés keltés, negatív önkép növelése (pl csak tökéletes és jól szórakozó embereket látsz a médiában, amitől szarnak érezheted magad mert te nem olyan vagy), stb)
másrészt könnyen elérhető dopaminlökettel jó érzést adnak (újdonság varázsa, kiderül valami, megdöbbent, váratlan érzelmeket generál, sikerélményt ad, stb). De mivel egyúttal szorongást is adnak mellé mindig, valamint magától is nő a szorongásod csak attól hogy nem az életed dolgait intézed azidő alatt, ezért mindig újra és újra visszamész hogy megkapd a kis löketedet.
Amúgy nekem a gyakorikérdések ilyen. Most is a munkámmal kéne foglalkoznom, de helyette ilyen hülyeségekre válaszolok ismeretlen embereknek, amitől nekem lesz meg a dopaminlöketem, sikerélményt nyújt, az egómat is legyezgeti hogy "de okos vagyok", "hű de jól megmondtam", stb. Szóval megkapom a jó érzést, de alatta csendben ott épül fel a szorongás is mert a melóban a tennivaló közben csak tornyosul. És amíg nem lesz olyan nagy a szorongás hogy már egy ilyen kis elterelés nem tudja kellőképpen enyhíteni, akkor fogom magam és nekiugrok a melónak egy hajrá erejéig, megmentem a napomat, és kezdődik a ciklus előröl.
Ördögi kör. Üdv a klubban.
Az egyetlen igazi megoldás az lenne ha kidobnánk a p.csába ezeket a szaros appokat meg GYKt meg ilyeneket, és a napi teendőink elvégzéséből kapnánk a löketeinket, ahogy azt a természet kitalálta, csak hát a netes kielégülés gyorsabb, gyakoribb, könnyebben elérhető mint a valódi világ tennivalói.
Ha megvan a megoldás, szólj :)
Ott a megoldás amit írsz a végén kedves válaszoló.
Mi akadályoz meg benne, hogy "kidobd"?
Egyik sem létszükségű, hogy a napod része legyen.
Hacsak nincs munkában fizikális kapcsolatod bármelyik appal.
Pl: messengeren ír a főnök valami miatt.
Amennyiben így van, nyugodtan töröld le a telefonodról az összeset, mi tart vissza? A függőségen kívül, semmi.
Számítógépen is be lehet lépni bármelyikbe, mondjuk esténként fél óra / órát megengedsz magadnak, hogy folyamatosan rajta lógj és ennyi.
A GYK-val pedig úgy vagyok, ahogy te is. Nem bírok róla lejönni, de nálam az unalom miatt szokott sokszor, nem mert annyira érdekfeszítő volna a sok troll, és hülye válasz amit olvasok itt.
De pl: egyes emberek történetei, amit megosztanak érdekes, bár tuti van köztük sok kitaláció is.
Szóval simán meg lehet oldani, és, hogy szemléltessem mennyire durván tud rutinná kialakulni a függőség: én mikor letöröltem telefonról az applikációkat, utána hetekig volt, hogy elővettem a telefont, hogy pörgessek egyet a social media felületein, úgy, hogy nem is volt fent.
Mint a dohányos, akinek a kezében van a rutin, hogy gyújtja a cigit.
Semmi nem akadályoz meg, szerinted nem próbáltam már ezeket? Töröltem is már le, time limitet is állítottam már be, működtek egy ideig, de magamat nem tudom átb.szni, gyengébb pillanataimban csak újra elővettem, "csak egy picit", mint amikor az alkesz "csak egy sört" megiszik, onnantól csak idő kérdése fullra visszaszokni.
Legalább néha hasznosabb dolgokra szokok rá, mint mosogatás, takarítás, kertészkedés, imprint olvasgatás, de munka közben csak előbukkan az a fránya telefon :(
Ja, és egyébként tényleg a pszichoterápia segíthet, ill. olvass a témában:
Szondi Máté- Szabó-Bartha Anett: Démonaink - nagyon hasznos könyv, gyakorlatok, tippek, amikkel segíthetsz magadon.
Bessel van del Kork: A test mindent számontart - a traumák hosszútávú pszichés és testi utóhatásairól, ami fontos lehet, mert a szorongásnak általában van előzménye, traumatikus gyermekkor, stb.,
Reneau Z. Peurifoy: Szorongás, fóbiák, pánik - ez egy egész program, amit a könyvvel végig lehet csinálni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!