Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy állítsam vissza "nappali...

Hogy állítsam vissza "nappali üzzemmódra" magam?

Figyelt kérdés
Egy jó ideje sajnos utálok nappal ébren lenni, valahogy jobban szeretek éjszaka főleg éjfél után ébren lenni és ekkor általában csak számítógépezek, nassolok vagy tévézek. Már érzem, hogy jön a gyűlölet ha már hajnali 4-5-6 órához közeledünk, mert akkor kezdett korábban világosodni de most hogy csak 6 után kezd jobban szeretem az estét. Ezt nappal is tudnám de valamiért vonz az éjszaka. Pedig ismét egy ideje érzem, hogy nem jó hiába szeretem, főleg mert utána nehéz vissza állni a hétre és este aludni, aztán ha mennem kell időpontra akkor nehzen tudok felkelni még ha délután van, mert össze vissza alszok el. Ez azért indult el, mert nem dolgozok és emiatt depresszióba estem, de elkezdtem járni pszichiáterhez is másik gond miatt de ezt a dolgot valahogy nem tudom helyre hozni. Szeretnék normális napirendet, még ha számomra nem kezdvező, hogy tudnám megkedveltetni magammal a nappali rendet? Néha meg fura, mert van amikor ha sokáig csinálom ezt az éjszakai életet megunom és ugyanolyan érdektelen mint a nappal, néha néha jó de már elkövettem a hibát, hogy minden este ilyen és így idővel meguntam, szenvedés minden nap mindegy mit teszek. Volt korábban, hogy az éjszaka nekem este 21-éjfélig jelentett de ez is jó volt, csak hát utána megkedveltem az éjfél utáni órékat, mert akkor tiszta csönd volt, nyugtató sötétség, akkor volt néhány jó sorozatom, de a sorozatjaim sincsenek manapság így felesleges éjszaka fent maradnom de megszokássá vált és nem tudok leállni vele...Van, hogy sikerül pár napig nappal ébren lennem de egyszer csak egy nap elfáradok és elalszok délután 3-4 körül majd felébredek este 11 fele és utána végig ébren vagyok. Mit tegyek, hogy ezt megváltoztassam míg nem dolgozok, mert ha dolgozok akkor magától átáll ugyede most nem? Sajnos hajlamos vagyok erre ha nincsenek napi programjaim akkor unatkozom és általában alszok, éjszaka vagyok fent, de régóta nincsnek terveim, programjaim vagyis amit gondolnék ahhoz pénz kéne de az még odébb van...Volt, hogy direkt délután szoktam elaludni hogy éjszaka fent maradjak de néha ekkor is volt, hogy hiába akartam felébredni nem tudtam mert pár órát kellet még aludnom de ilyenkor meg nem akarok, ha fent akarok maradni éjszaka. Van ötletetek? 25N vagyok..

2022. okt. 24. 08:29
 1/5 anonim ***** válasza:
23%
Próbáld ki a melatonint.
2022. okt. 24. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%
Igen, van ötletem. El kell menni dolgozni, vagy más hasznos, értelmes tevékenységet csinálni, pl nyelvtanfolyam, átképzés, stb. Nem csoda hogy depis vagy, ha éjjel csak tévézel és nassolsz. Mamám ezt úgy mondta, hogy döglés. Bioritmusnak, hormonoknak se tesz jót a nappali alvás. Ha nincs munkahely, akkor házimunkát is lehet csinálni: mosás, főzés, mosogatás, takarítás. Ha ez sincs, akkor gyere el hozzánk, adok én hasznos munkát a kertben, házban, még jól meg is fizetünk érte. És az fix, hogy fogsz tudni aludni éjszaka.:)
2022. okt. 24. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Meg fogsz hízni a sok nassolástól!! Keress esetleg egy olyan állást, amit éjjel lehet végezni, menjél el pl. betegszállítónak vagy nővérnek. Komolyan mondom.
2022. okt. 26. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Senior Séf ***** válasza:
100%
Olvasgassál a cirkadián ritmusról, és annak fontosságáról, ha nem akarsz rövid időn belül néhány jóképű autoimmun betegséggel közelebbi ismeretségbe kerülni.
2022. okt. 31. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Én is inkább éjjeli bagoly vagyok, de az, hogy reggel viszonylag korán felkelek és este 10 körül minden nap lefekszem egész jól beállított erre a rendszerességre.


Érdemes megismerni és odafigyelni a szervezet biológiai működésére, mert könnyebb úgy működni, ha nem a természettel szemben próbálkozol.


Lefekvés előtt érdemes kerülni a kékes árnyalatú, úgynevezett hideg fényű lámpák fényét (például a hűtőben is ilyen van és alapvetően a tévé, számítógép, telefon is mind ilyen kékes fényt használ). Célszerű odafigyelni, hogy este felé lehetőleg minél kevesebb hideg fény érjen és inkább sárgás, meleg fényű lámpákat használj. Illetve, ha telefonon, számítógépen van ilyen lehetőség, akkor kapcsold át éjszakai módra, vagyis melegebb fényre őket.


Egyébként kár volt #1-est lepontozni, mert igaza van a melatoninban. Az egy alvást segítő hormon, aminek a termelődését nappal gátolja a hidegebb fény, a naplemente sárgásabb, melegebb fénye meg serkenti, hogy este könnyebben el tudj aludni. Ezt próbálják szimulálni a mesterséges fények színhőmérsékletével. Illetve patikában kapható melatonin készítmények természetes altatóként alkalmazhatók.


Tévézni se nagyon ajánlott, de ha igen, akkor is érdemesebb nyugodt, ellazító, szórakoztató, könnyed dolgokat nézni lefekvés előtt a pörgős, izgalmas, rejtélyes, vagy ijesztő filmek helyett.


Sokat segíthet az időben elalvásban, ha sportolsz, fizikailag megerőltetőbb dolgot csinálsz, sétálsz, futsz, takarítasz egy nagyot, stb.

Érdemes viszont ilyen vérkeringést, légzést és agyműködést felpörgetőbb dolgokat nem közvetlenül lefekvés előtt csinálni. Ugyanez igaz a filmekre, könyvekre, zenékre is. Lefekvés előtt érdemesebb nyugodt, lassú, álmosítóbb zenéket hallgatni, ami lelassítja a gondolkodásod, szívverésed, nyugalmi állapotba hoz inkább, mint stimulál és felpörget.


Érdemes minden komolyabb aktivitást, intenzív szellemi tevékenységet a nap első felébe vagy délutánig bezárólag időzíteni és késő délután, este felé már egyre inkább lecsengjen mindennek az intenzitása.


Enni sem ajánlott lefekvés elalvás előtt néhány órával, de különösen nehezebb, szénhidrátban dús dolgokat (csoki és egyéb nasi beleértve) nem ajánlott későn enni.


A koffein, tea, kávé, cukros üdítők kimondottan serkentő hatásúak. Van aki meg se érez egy kólát és akár simán el tud aludni közvetlenül egy kávé után is. Főleg aki nagyon fáradt, de a legtöbb ember, főleg akinek eleve alvás problémái vannak, jobb ha inkább nem iszik lefekvés előtt semmi ilyet, csak vizet. Én pl. dél körülig ihatok teát, vagy ilyesmit, de ha később délután iszom, akkor már bele tud szólni abba, hogy mennyire tudok aludni.


Ha már táplálkozás, akkor a különféle étel ízesítők, ízfokozók és egyéb mesterséges adalék anyagok is képesek befolyásolni az agy működését és így akár az alvásra is hatással lehetnek. Érdemes lehet törekedni a minél egészségesebb, tisztább, természetesebb és mesterséges adalékanyagok fogyasztása nélküli táplálkozásra. A legtöbb pszichés probléma esetén segíthet az egészségesebb táplálkozás.

Az emésztő rendszer és a szervezetünk a legtöbb káros anyag kiszűrésével viszonylag jól boldogul. Viszont a szervezet érzékeny műszer és a pszichés problémáknak sok esetben az az oka, vagy befolyásolója, hogy különféle bevitt vegyületek hogyan borítják fel a kémiai egyensúlyt. Különösen erős lehet a hatásuk pl. egyes hormonális készítményeknek, amik akár szépségápolási termékekben is előfordulhatnak, illetve a fogamzásgátlók is megváltoztatják a szervezet hormonális működését, ezért az ilyenek használatát is érdemes átgondolni, felülvizsgálni, minimum a mellékhatásaik listáját megnézni, esetleg nőgyógyásszal is beszélni erről a problémádról.


Ha a depresszió miatt pszichiátriai kezelés alatt állsz és gyógyszert is szedsz, akkor mindenképp ajánlott az orvosoddal megbeszélni a problémádat, mert a nem megfelelő gyógyszer választás, vagy kedvezőtlen adagolás is befolyásolhatja az alvásodat is.

2022. okt. 31. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!