Lehet pszichológus miatt ilyen negatív változás? Vagy negatív ez egyáltalán?
Egy barátnőm (30N) másfél éve jár pszichológushoz, eredetileg párkapcsolati problémák miatt. Egy évvel ezelőtt vettem észre először, hogy nagyon durván (szerinte határozottan) beszél kb mindenkivel, aztán fokozatosan egyre rosszabb lett a helyzet. Minden konfliktusban csak és kizárólag a másik felet látja hibásnak, semmi önkritikát nem képes gyakorolni. Kompromisszum nuku, ha nem az van, amit ő akar, "sérülnek az érdekei". Minden apróságot kikér magának, de azt egyszerűen lehetetlen vele megbeszélni, ha ő bánt meg vagy nekem esik rosszul valami. Kis túlzással, de már ott tart, hogy mindenki bántalmazó és nárcisztikus.
Megjegyzem, nem arról van szó, hogy eddig csendes, szende lányka lett volna, aki most magára talált és ez nem tetszik - mindig is beleállt konfliktusokba és ki tudott állni magáért, de normális módon.
Azok alapján, amit elmondott róla, a terápiájának lehet ehhez köze, meg látom, hogy sokat olvas ilyen témában. Mennyire természetes, mennyire "jó" vagy "rossz" ez a változás? Próbálok vele türelmes lenni, de nagyon nehéz. Lehet mondani, hogy semmi közöm hozzá, de gyerekkori barátnőm és eddig napi kapcsolatban voltunk, szóval azért bánt a dolog, és az is, hogy viszonylag rövid idő alatt nagyon sok embert elmart maga mellől.
Hmmm... Ennek sokminden lehet az oka. Lehet, hogy a pszichológus azt mondja neki, hogy legyen határozottabb és egyéb dolgokat, amit a páciens félreért. Ez sajnos sokszor fordul elő. Vagy a pszichológusnál kimutassa az érzéseit és ezért sokkal érzékenyebb lesz a hétközapokban is egy ideig, de aztán általában elkezd javulni a helyzet.
Vagy csak szar a pszichológus. ki tudja.
#1 "Nem járok pszichológushoz" [...] A párkapcsolatomban is sikerült ennek megfelelő alakokat kifogni"
Szerintem érdemes lenne elmenned pszichológushoz.
Kérdező és #2: A pszichológus azzal a problémával dolgozik, amit a páciens odavisz hozzá. Ha a kérdéses barátnő úgy éli meg, vagy ezt mondja a pszichológusnak, hogy őt mindenki el nyomja, szívatja, ő maga úgy éli meg, hogy nincs elég önbizalma és ezt akarja erősíteni, akkor nyilván a terápia olyan irányba fog menni, hogy ezekben a dolgokban erősítse őt. Ideális esetben persze a pszichológus megpróbálja valamennyire körüljárni a helyzeteket, feltérképezni, hogy milyen kognitív torzítások játszhatnak szerepet az illető ön- és helyzet értékelésében, vajon tényleg mindent helyesen lát, mindenben igaza van és tényleg az-e a megoldás, ha az eddiginél erélyesebben lép fel önmaga és érdekei védelmében, vagy már eddig is ő terrorizált mindenkit és erre még rá is erősítenek a változások.
Viszont mivel a pszichológus mindenképp csak a páciense szemén keresztül ismeri a helyzeteket, ha az illetőnek nagyon torz a helyzet értékelése és nagyon elfogultan mutatja be a dolgokat, de ez nem bukik ki és nem ismeri fel a terapeuta, akkor előfordulhat, hogy pont egy hibára erősít rá a terápia.
Ha jó kapcsolatban vagytok, akkor érdemes lehet beszélgetni vele ilyen kérdésekről, ki hogyan értékel bizonyos dolgokat, helyzeteket. Ez segíthet pontosabban kalibrálni a saját érzékenységét - persze csak ha nyitott erre...
#5 Ha számodra ez megoldás, hát lelked rajta. De maga a tény hogy erről írsz más problémája alatt is azt mutatja, hogy nem megy ilyen könnyen elfogadnod és nem oldja meg ilyen egyszerűen a problémáidat. Akkor meg mégis csak dolgozni kéne rajta. Minél előbb elkezded, annál hamarabb kezd el rendbe jönni az életed és annál többet tudsz eredményesebben, elégedettebben, jobban élni belőle.
Persze, ha nem olyan nagy a gond, akkor ne foglalkozz vele. Majd lesz nagyobb is…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!