Létezik “klinikai depresszió”, vagy csak egy csomó ember sajnáltatja magát?
A hármassal ne foglalkozz, minden ilyen kérdés alatt ezzel a bélflóra témával jön, és nagyon durván sarkít.
A tudomány jelenlegi állása szerint abszolút létezik depresszió, de a magát a fogalmat sajnos sokan használják az aktuális hangulatuk leírására (pl. "olyan depis lettem ettől a filmtől"). Ez nem depresszió, hanem rosszkedv, ami a depressziónak csak egy tünete. A pontos oka ismeretlen, de bizonyítottan hatással vannak rá biológiai, pszichológiai és környezeti tényezők is.
Ennek ellenére természetesen előfordulhatnak olyan emberek, akik sajnáltatják magukat, de nagyon nem jó ötlet kapásból ezt feltételezni arról, aki depressziós tünetekről számol be, mert rengeteget lehet vele ártani.
Laikusként szólok hozzá, de valószínűleg volt már depressziós időszakom egy másik hasonló kaliberű mentális betegség miatt. Szóval létezik klinikai depresszió, ez nem egy szimpla depresszív hangulat, hanem sokkal több és nem hétig, hanem hosszabb ideig hetekig-hónapokig áll fenn, és mértékétől függően rontja az életminőséget. Értsd a munkádban nem tudsz megfelelően funkcionálni, teljesen képtelen vagy magadon segíteni...nem önsajnáltatásból, hanem mert tényleg képtelen vagy. Ezek a klinikailag diagnosztizált mentális betegségek akadályoznak abban, hogy segíteni tudj magadon. Emiatt kell orvoshoz fordulni velük és gyógyszeres terápiát folytatni hosszabb időn, akár egész életen keresztül. Ezek a betegségek jellemzően nem múlnak el, csak megtanulják a betegek kordában tartani, ebben a gyógyszer egy mankó. Az oka komplex, legújabb tanulmányok szerint nem az agy kémiai folyamatai okozzák, viszont oka van és komplex nem az egyén hozzáállása. Annak ellenére h a kutatások szerint nem kémiai az ok, annak ellenére az antidepresszánsok nagyon effektívnek bizonyultak a kezelésében.
Tehát a majorális/klinikai depresszió egy komoly betegség, hangulatzavar, ami több területre kihat nem csak a hangulaton mutatkozik meg. Míg a depis kedv a köztudatban csak egy múló rosszkedv, én depresszív hangulatnak hívom.
Én ennyit tudok róla azok alapján, amit másokon megfigyeltem, meg amit a saját példámon keresztül belelátok. Biztos vannak jobb magyarázatok.
Pszichológusként azt mondom, #6 és #7 válasza remekül összefoglalja a helyzetet.
Igen, létező kórkép. Ennek az egyik megnyilvánulási formája az agyban a neurotranszmitterek egyensúlyának felborulása, amiről #1 és #2 is tett említést. De ez nem ok, hanem az "érem másik oldala". Az antidepresszánsok segítenek, de az okot nem szűntetik meg.
Létező. Nekem szezonális depresszióm van. Télen. Kb 4-5 hónapig tart.
Nemcsak rosszkedv a tünete. Olyan fáradtságot, gyengeséget érzek, hogy 1 emeletre alig tudok feljönn.
Nem gondom, nem pesszimizmus okozza. Nyáron sincs kevesebb gondom. Középsúlyossal tudok dolgozni. Súlyossal max még pár hétig, kell a táppénz. Nem a fizikumommal van baj.
Erre antidepit kapok. Gondolkodásom nagyon lelassulhat, de nem törvényszerű. Tanulni ilyenkor is tudok. Öngyilkossági késztetésem van.
Nyáron felgyorsul a mozgáso., beszédem, gondolatrohanásom van. Rohamléptekkel haladok mindenhova, nem fáradok el lépcsőzéstől. Tanulni gondolatrohanással nehéz. Nem tudok összpontosítani, nem bírom a monoton munkát. Ha nincs kezelve, rengeteg figyelmetlenségi hibám van. Erre antipszichotikum hat.
Vannak feldobott napok, hetek. 5-15 napig szokott ez tartani. Normálisnál vidámabb vagyok, túl sokat nevetek, gátlástalan vagyok. Alig alszok, de nem vagyok álmos.
Régi orvosom szerint depressziós (gyakran súlyos), kevert (ez a felgyorsultsággal küzdelmes) és hipomán fázisaim vannak. Ez a feldobott. Új orvosom szerint csak bipol spektrumon vagyok, télen depressziós.
Télen is lehet kevert állapotom. Súlyos vagy közepes depivel passzív vagyok, sokat fekszek. Ha mégis felkelek, túl gyors vagyok. Cikázok a lakásban. Gondolatsim is cikáznak. Ez is bipol kevert.
Látható, h nekem nem gond, baj okozza a depressziót, nem pesszimizmus.
Az emberi bio-kémia megborul, valami elromlik. Én így írnám le.
Független sokszor az ember lelkiállapota a körülményeitől. Van az a pont, amikor muszáj a gyógyszeres megoldás. Tapasztalat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!