Állandó hangulatingadozás lehet a szorongástól? Tapasztaltatok hasonlót?
Kicsit több mint egy éve szorongok. Diagnosztizálva még nem voltam, de rajta vagyok, most éppen nézem a helyeket, hova mehetnék el, mert nagyon kíváncsi vagyok, pontosan mit állapítanak meg, mert valahogy bizonyos betegségeknek illik is rám a leírása meg nem is.
És már egy pár hónapja vagy fél éve talán rendszeresek a hangulatingadozásaim. Alapvetően elvagyok, eléldegélek, soha nem érzem magam nagyon boldognak, de ilyen extrém világ vége hangulatom sincs azért sosem. Sokszor az van, hogy van egy olyan időszakom (ami pár napig vagy egy hétig, nagyon maximum 1,5-2 hétig tart), amikor szinte úgy tűnik, mintha nem lenne bajom, jobb a hangulatom, motiváltabb, lelkesebb vagyok, több a pozitív gondolatom, többet nevetek, mosolygok és a szorongásom is jelentősen csökken. Olyan, mintha javulnék. Ilyenkor például tudok normálisabban enni újra, mivel az idegességtől nincs étvágyam.
Aztán hirtelen a semmiből, tehát nem történik semmi konkrét dolog, ez megváltozik és jön pár olyan nap vagy egy hét, amikor szomorú vagyok, rossz a hangulatom, nincs kedvem semmihez, sokat sírok, negatívabban gondolkodom, feszültebb vagyok, jobban szorongok és az ezzel járó fizikai tünetek is jobban jelen vannak.
De ez akár egy napon belül is tud váltakozni. Tegnap is az volt, hogy reggel hiába aludtam eleget, úgy keltem, mint a mosott sz**r, nagyon fáradt voltam, meg amúgy az elmúlt egy hétben megint nem éreztem valami jól magam. Nem ettem szinte semmit, reggel sírtam is, viszont késő délutánra már egészen jól voltam, este tök jó kedvem volt, már zenét hallgattam és táncoltam:D
Meg ha van valami, ami miatt szorongok, akkor van, hogy belegondolok és nem is tűnik annyira vészesnek, míg máskor meg már a gondolatától sírni tudnék, annyira be vagyok stresszelve.
És általában minden reggel rossz kedvem van. Amikor magamhoz térek, felébredek, akkor elkap egy sz*r érzés, kicsit szorongás is. A kedvenc időszakom pedig az, amikor este van, lezuhanyzom, utána meg befekszem az ágyba, olvasgatok, videókat nézek, majd aludni megyek. Aludni általában tudok, bár van, hogy nem olyan mélyen.
A szorongásommal úgy is összefügg, hogy van, amikor pl. szorongok a tömegközlekedéstől és előre ideges vagyok, ha tudom, hogy mennem kell vele, míg máskor meg gond nélkül felszálltam 3 villamosra. Ez pont 2 hete volt, hogy egyik nap egyedül voltam, mentem haza valahonnan, de még akkor kicsit sétálgattam (előtte napokig ki sem mozdultam), jó kedvem volt, felszálltam 3 különböző villamosra/metróra bármiféle szorongás nélkül meg még egy plázába is bementem. Másnap ugyanarra a villamosra szálltunk fel, ráadásul anyámmal voltam, de akkor meg eleinte ideges voltam. Tehát ezeket nem nagyon tudom hova tenni, de nagyon idegesít már, hogy ez van. Főleg, hogy nem tudom mihez kötni, mert nem történik semmi! Az időjárás sem befolyásolja, mármint ha front van fáj a fejem, de nem lesz attól jobb vagy rosszabb kedvem, ha süt a nap vagy esik az eső. A másik, amit nem értek, hogy általában azt is megfigyeltem, hogy a hét második felében és hétvégén azért jobban szoktam érezni magam, mint a hét elején. Pedig az én életem jelenleg olyan, hogy számomra egy szerda ugyanolyan, mint egy szombat, szóval nem értem, ez engem miért befolyásol.
Jól értem, hogy jársz pszichológushoz? Ő megállapított valamit? A diagnosztikus kategóriák mesterségesen kitaláltak. Nem mindig fedik le az ember tüneteit, néha kevés tünet vagy több van.
A reggeli sz@rullét, esti jobb közérzet sok betegnél. Okát nem tudom.
Ha kell gyógyszer is az orvos szerint:
Ingadozásra talán egy hangulatstabilizáló jó lehet. Szorongásra antidepresszáns. Ezek nem okoznak függőséget.
Nyugtatókkal légy óvstos, ha kapsz esetleg. Jobb, ha max átmeneti a szedése. Nehéz később elhagyni, hatása gyengül stb.
A novellát nem olvastam el, a kérdésekre így is tudok válaszolni. Igen, és igen. A hangulatunkat, szorongás meglétét/vagy nem létét, de még a gondolatainkat is a hormonok szabályozzák, kismillió van belőlük. Ha vmi miatt felborul a hormonok egyensúlya, az okozhat szorongást, rossz kedvet, levertséget, depressziót, vagy épp ellenkezőleg: indokolatlan jókedvet, vagy eufóriát is.
A szorongásos zavarok azért reggel a legerősebbek, mert a stressz hormonok (kortizol, adrenalin, stb) szintje reggel a legmagasabb, mivel ezek éjszaka termelődnek. Emiatt a betegek késő délután, este érzik a legjobban magukat, másnap reggel pedig megint szarul.
A nyugtatók, antidepresszánsok kémiai módon nyomják el ezeket a folyamatokat, viszont az alap problémát nem oldják meg. Ráadásul gyorsan hozzájuk lehet szokni, és az elvonási tünetek még durvábbak, mint az alap betegség. Remek házi praktikák vannak a szorongás enyhítésére, legjobb a sport, jóga, relaxálás, meditálás, figyelem elterelés.
2-es vagyok. Relaxációt (főleg autogén tréninget) én is ajánlom. Mindfulness meditációt is. Ez több, mint meditálás.
Következő hozzászólásban linkelek ismert és elismert orvostól és terapeutától linket mindfulness meditációhoz.
Köszönöm a válaszokat.
Járok pszichológushoz de azt olvastam, ő nem diagnosztizálhat. Szorongással fordultam hozzá, erről (is) szoktunk beszélni, de nem mondott semmit, hogy pl. Generalizàlt szorongás, szociális fóbia vagy mi… De nekem az is támpont lenne, ha azt mondanák, hogy nem lehet egyik betegséghez sem bekategorizálni a tüneteimet, ha ez lenne a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!