Hol fogadják el hivatalosan, hogyha valakinek ERŐS IDEGRENDSZERI- ill. PÁNIKBETEGSÉGI igazolása van?folyt..










Jogász ismét
Tanúzásra kétféle eljárásjogi szabály is érvényesül, attól függ tehát hogy te most BÜNTETŐ vagy POLGÁRI perben lennél-e meghallgatva tanúként?
BÜNTETŐ eljárásban úgy látom lenne esélyed kibújni a tanúzás alól.
A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. 170. § (1) bekezdése alapján, amely így szól:
Nem hallgatható ki tanúként
a) a védő arról, amiről védőként szerzett tudomást, vagy amit a terhelttel védői minőségében közölt,
b) az egyházi személy és a vallási egyesület vallásos szertartást hivatásszerűen végző tagja arról, amire a hivatásánál fogva titoktartási kötelezettsége áll fenn,
c) akitől a testi vagy szellemi állapota miatt nyilvánvalóan nem várható helyes vallomás,
d) a minősített adatról az, aki a titoktartási kötelezettség alól nem kapott felmentést.
Ebben az esetben tehát arra kell hivatkoznod, hogy veled szemben VALLOMÁSTÉTEL TILALMA áll fenn, (csak azt ne mondd, hogy "megtagadhatod" a tanúvallomást, mert az már teljesen más tészta. Ebben az esetben fontos hangsúlyozni a "Tilalom" szót.)
És hát meghivatkozod a c) pontot, hogy szellemi állapotod miatt nem várható el tőled helyes vallomás, és villantod az igazolást a mentális betegségedről.
POLGÁRI ügyben már kicsit kényesebb a helyzet.
A Polgári Perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény 289.§-a alapján ugyan ez a tilalom "tanúzási képtelenség" néven van beiktatva, és így szól:
Nem hallgatható meg tanúként, aki
a) védőként járt el, olyan kérdésről, amiről védőként szerzett tudomást,
b) a titoktartás alól felmentést nem kapott, olyan kérdésről, amely minősített adatnak minősül.
Ebbe nem tartozol bele.
290.§ pedig annak az eseteit taglalja amikor megtagadhatod a vallomástételt
A tanúvallomást megtagadhatja:
a) a felek bármelyikének hozzátartozója,
b) az, aki a tanúvallomás folytán magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az azzal kapcsolatos kérdésben,
c) aki hivatásánál fogva titoktartásra köteles, ha a tanúvallomással titoktartási kötelességét sértené meg, kivéve, ha az érdekelt e kötelesség alól felmentette,
d) az üzleti titok megtartására köteles személy az olyan kérdésben, amely tekintetében a tanúvallomással titoktartási kötelességét sértené meg, kivéve, ha a tanúvallomással érintett adatok a közérdekű és közérdekből nyilvános adatok megismerhetőségére vonatkozó törvény rendelkezései alapján nem minősülnek üzleti titoknak, vagy ha a per tárgyát annak eldöntése képezi, hogy az érintett adatok közérdekű, illetve közérdekből nyilvános adatnak minősülnek-e,
e) a jogvitával érintett ügyben lefolytatott közvetítői eljárásban eljárt közvetítő, szakértő,
f) a médiatartalom-szolgáltató, valamint a vele munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy, ha a tanúvallomásával a számára a médiatartalom-szolgáltatói tevékenységgel összefüggésben információt átadó személy kilétét felfedné, az azzal kapcsolatos kérdésben.
Ennek se nagyon van köze az állapotodhoz. Amúgy érdekesség, hogy ebben az esetben a 14 év alatti KISKORÚT is kihallgatják, tehát a cselekvőképességre nem igazán vannak tekintettel.
Neked melyik esetben kell ezzel foglalkoznod? Polgári vagy Büntető ügy?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!