Hol fogadják el hivatalosan, hogyha valakinek ERŐS IDEGRENDSZERI- ill. PÁNIKBETEGSÉGI igazolása van?folyt..
Ezt hogyan érted...??
Az orvosnál? kórházban? Vagy hol kéne "hivatalosan" elfogadni???
Tehát hogy előnyben részesítsenek téged, mert neked ilyen betegséged van? Hogy engedjenek előre a sorban, vagy szolgáljanak ki gyorsabban, vagy hogy érted?
Nem vádaskodásból csak nem értem hogyan érthetted a kérdésedet.
Jogász vagyok.
A pánikbetegség sajnos egyáltalán nem egy vicces dolog. Sajnos súlyosbodhat is, és ez rengeteg jogi következménnyel is járhat.
Ez egy mentális, idegrendszeri megbetegedés. Nem tudom milyen súlyosságú a kérdező esete, de tekintve hogy már 27 éve fennáll, és még igazolást is adtak ki róla, felteszem hogy nem viccel.
Többféle súlyosság létezik tehát, kezdve attól, hogy önmagadnak is tudod kezelni ezeket a rohamokat egészen odáig, hogy ehhez már segítségre van szükséged. Nem ritka az olyan szint sem sajnos, amikor a beteg a saját házát sem tudja már elhagyni.
Az ilyen borzasztóan súlyos esetekben már azért közbe lép a jog is.
Kérdésedben a hatóságokra hivatkoztál. Azt várod, hogy vegyék figyelembe hogy neked pszichológiai problémád van.
Jogi szemmel, magyarról magyarra fordítva ez azt jelenti, hogy most akkor beszámítható vagy-e, vagy sem. Ők csak ennyit vizsgálnak.
===> Itt jön képbe a cselekvőképességed.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 2:8.§ (1) bekezdése alapján minden ember cselekvőképes, akinek cselekvőképességét e törvény vagy a bíróság gondnokság alá helyezést elrendelő ítélete nem korlátozza.
Ami ebben az ügyben szóba jöhet, az a gondnokság.
Lényegében ez azt jelenti, hogy a mentális zavarod már olyan mértékű, hogy akadályoz téged az ügyeid vitelében.
Alapvetően kétféle gondnoksági típust különböztetünk meg. Az egyik (enyhébb) a cselekvőképességet részlegesen korlátozó, míg a másik (súlyosabb) a teljesen korlátozó gondnokság esete.
A Ptk. 2:19.§ (2) bekezdése alapján a bíróság cselekvőképességet RÉSZLEGESEN KORLÁTOZÓ gondnokság alá azt a nagykorút helyezi, akinek ügyei viteléhez szükséges belátási képessége - MENTÁLIS ZAVARA KÖVETKEZTÉBEN - tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent, és emiatt - egyéni körülményeire, valamint családi és társadalmi kapcsolataira tekintettel - meghatározott ügycsoportban gondnokság alá helyezése indokolt.
A Ptk. 2:21.§ (2) bekezdése alapján pedig a bíróság cselekvőképességet TELJESEN KORLÁTOZÓ gondnokság alá azt a nagykorút helyezi, akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége - mentális zavara következtében - tartósan, teljeskörűen hiányzik, és emiatt - egyéni körülményeire, valamint családi és társadalmi kapcsolataira tekintettel - gondnokság alá helyezése indokolt.
Itt most tehát az a nagy kérdés, hogy a te (papírral is igazolt) "ERŐS IDEGRENDSZERI- ill. PÁNIKBETEGSÉG"-ed (a jog nyelvén mentális zavarod) akadályoz-e az ügyeid vitelében, vagy sem?
Ezt a gyámhatóság szokta megállapítani egyébként, miután jó alaposan teszteltek téged számos módszerrel.
Ha úgy érzed, hogy ez a betegség olyan szinten uralja a lényedet, hogy ez már korlátoz téged az ügyeid ilyen fajta vitelében, akkor érdemes lenne gondnok kirendelését kérned a gyámhatóságtól.
Gondnok kirendelését pedig a Ptk. 2:28.§ (1) bekezdés alapján a nagykorú együtt élő házastársa, élettársa, egyenesági rokona, testvére, a gyámhatóság és esetleg az ügyész kérheti a bíróságtól.
A kérelem után a gyámhatóság eljárást indít.
Ezt az állapotodat pedig részlegesen korlátozás esetén 5, teljesen korlátozás esetén 10 évenként felül is vizsgálják.
Tehát a kérdésedre válaszolva: Igen, van olyan eljárás ahol ezt az állapotodat figyelembe veszik. Ez már csak rajtad múlik, hogy eldöntsd: betegséged olyan mértékben ellehetetleníti az ügyeid intézését, hogy már képtelennek érzed magad azok elvégzésére, vagy pedig nem ==> és képes vagy az ügyeid vitelére saját magad is ==> ebben az esetben pedig a hatóságok úgy is fognak kezelni téged, mint olyan embert, akinek cselekvőképessége nem vitatott.
9: igen, erre egyáltalán nem gondoltam.
De tartok tőle, hogy a kérdező ezt NAGYON NEM akarná...
Ismerek ilyen eseteket, nagyon durva pszichiátriai betegség esetén sem volt egyszerű végigvinni a gondokság alá helyezést.
Pedig már olyan dolog is történt, hogy a lakását majdnem átíratták egy csaló nevére, ajándékozás címszóval. :((((((((( Ha sikerül végigvinniük, a szerencsétlen beteg hajléktalanná vált volna. :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!