Kuruzslás, amit azok a pszichológusok művelnek, akik vallási módszereket használnak?
Vannak olyan pszichológusok, akik a kezelések és terápiák során olyan módszereket használnak, mint a vallási meditáció, az elmélkedő imádság, lelkigyakorlat vagy éppen a böjt. A kérdésem az lenne, hogy ez szabályos? Van ennek létjogosultsága? Nem kuruzslás?
Egy vallási tanító (például pap vagy szerzetes) tud valódi lelki vezetést nyújtani egy embernek vagy az is kuruzslás?
Egyes pszichológusok, köztük iskolapszichológusok vállalják théraváda meditáció (tulajdonképpen az eredeti, klasszikus, mondhatni "ortodox" buddhizmus eszköze) vagy éppen az elmélkedő imádság oktatását. Olyat is hallottam, hogy egyes pszichológusok valakinek böjtöt javasoltak vagy azt tanácsolták neki, hogy vonuljon el lelki gyakorlatra.
De akkor ez tulajdonképpen kuruzslás, nem?
A pszichológusnak nem az a feladata, hogy világi, felhasználható tanácsokat adjon?
Valóban sok dolgot feltártak az emberi lélekkel kapcsolatban a vallás vagy csalás az egész?
Nem, illetve nem mindig. A pszichológusnak nem "világképileg korrekt", hanem igazoltan működő módszereket kell javasolnia. És az ilyeneknek egy részét már működőképesnek ítélte a pszichológia tudománya.
A vallások nem önkényesen kitalált "filozófiai" rendszerek, hanem intuitívan alakultak ki az emberi természet igényei szerint (attól függetlenül, hogy metafizikailag igazak-e vagy nem), és többnyire jól lekövetik az ember lelki szükségleteit, legalábbis egy-egy kultúrán belül. Egyes pszichológusok egyenesen archaikus pszichoterápiás rendszereknek tekintették őket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!