Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért van az, hogy a mentális...

Miért van az, hogy a mentális betegeknek olyan gyógyszert adnak amitől öngyilkosok lesznek?

Figyelt kérdés
Amerikában a legelső elhalálozási ok már az öngyilkosság. Elképzelhető, hogy olyan hatóanyag van benne ami öngyilkosságra készteti őket? Ezáltalál egyszerre valósul meg a költségcsökkentés és az eugenikus törekvések.
2020. nov. 22. 23:08
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
2020. nov. 22. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
86%
Nem adnak olyan gyógyszert a mentális betegeknek, amitől öngyilkosok lesznek. Leginkább pont akkor szoktak előtörni az öngyilkos hajlamok, ha nem szedik a gyógyszert, amit az orvos felir nekik. Ezeknek (sajnos) jelentős része azért nem, mert "ő jobban tudja mint az orvos", mert összeolvas mindenféle hülye konteót az internetről és kritika nélkül elhiszi őket (mint ahogy te is, a kérdésed alapján).
2020. nov. 22. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

2


Akkor az öngyilkossági statisztika miért romlik évről évre Amerikában és más országokban is? Ha ezek a gyógyszerek annyit segítenek, akkor nem kevesebb öngyilkosnak kellene lennie?

Ugyanakkor miért engedélyezik olyan nyugtatók felírását amelyekről nehezebb lejönni mint a heroinról?

2020. nov. 22. 23:32
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor az öngyilkossági statisztika miért romlik évről évre Amerikában és más országokban is?"


Nem tudom az okát, de az öngyilkosságok számának növekedése csak részben korrelál a mentális betegek számával. Sok ember lesz öngyilkos, akinek semmiféle diagnosztizált mentális betegsége sincs, tehát gyógyszert sem szed egyáltalán, amitől öngyilkos hajlamai lehetnének. Ez alapján a fő kérdésed egészen biztosan valótlan állitást tartalmaz.

2020. nov. 22. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Sajnos van olyan antidepresszáns, aminek az egyik korai mellékhatása többek között öngyilkossági hajlam. Tudom, mert egy ismerősömnek felírták és mondta, hogy a szedés első időszakán nehezen jutott túl. De volt olyan, akinek nem sikerült és valóban öngyilkos lett, miután elkezdte szedni.

Felesleges összeesküvés-elméletet gyártani hozzá, ez egy biokémiai mellékhatás.

2020. nov. 23. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 2*Sü ***** válasza:
100%

> Miért van az, hogy a mentális betegeknek olyan gyógyszert adnak amitől öngyilkosok lesznek?


Ez a kérdés egy burkolt állítást tartalmaz, ami nem igaz. Nem adnak mentális betegeknek olyan gyógyszert, amitől öngyilkosok lesznek.


> Amerikában a legelső elhalálozási ok már az öngyilkosság.


Ez sem igaz. A vezető halálozási ok a szív- és érrendszeri betegségek (23,1%), majd a rákos megbetegedések (21,7%), balesetek (5,9%), krónikus légúti betegségek (5,6%), stroke (5,2%), Alzheimer-kór (4,2%), cukorbetegség (2,9%), influenza és tüdőgyulladás (1,9%), vesebetegség (1,8%), és csak a 10. a sorban az öngyilkosság (1,6%). Ez is elég magas persze, de ettől még hamis az az állítás, hogy az USA-ban vezető halálok lenne az öngyilkosság.


> Elképzelhető, hogy olyan hatóanyag van benne ami öngyilkosságra készteti őket?


Hogy mi képzelhető el, annak maximum a fantázia szab határt. Maradjunk annyiban, hogy erősen valószínűtlen és irreális feltételezés.


> Ezáltalál egyszerre valósul meg a költségcsökkentés és az eugenikus törekvések.


Eugenikus törekvések nagy általánosságban nincsenek. Vannak elméleti szinten pártolói az eugenika egy modernebb változatának, de az eugenikának nincs gyakorlata. Számottevő költségcsökkentés meg nem tudom miben nyilvánulna meg.


> Akkor az öngyilkossági statisztika miért romlik évről évre Amerikában és más országokban is?


Szerintem leginkább az életmódunkból fakad, vagy inkább az életmódunk, az elvárásaink és a lehetőségeink határozzák meg. A mai kor nem éppen kedvez annak, hogy az ember elégedettnek érezze magát.


> Ha ezek a gyógyszerek annyit segítenek, akkor nem kevesebb öngyilkosnak kellene lennie?


Mit hasonlítunk össze mivel? Az egy validnak tűnő összehasonlítás lenne, hogy ha a gyógyszerek segítenek a mentális betegeken, akkor a gyógyszert szedő betegek körében arányosan kevesebb öngyilkosnak kell lennie, MINT a gyógyszert nem szedő betegek körében.


Ez olyan dolog, hogy ma sokkal nagyobbak a tévék méretei, mint 50 éve. És a születéskor várható életkor ma több, mint 50 éve. De a kettő között nincs ok-okozati viszony, nyilván nem a nagyobb tévéktől élünk tovább. Maximum valamiféle szövevényes módon közös ok állhat a korreláció mögött (pl. a technológiai fejlődés úgy általában, ami zajlik a televíziógyártásban is, meg az orvoslásban is).


> Ugyanakkor miért engedélyezik olyan nyugtatók felírását amelyekről nehezebb lejönni mint a heroinról?


Nem tudom, hogy nehezebb-e. Sok esetben a nyugtató afféle tünetkezelés, és sokak számára elegendő is, hogy egy nehezebb időszakban bekapjanak némi nyugtatót, aztán szépen lassan, mikor úgy egyenesbe kerülnek, le is tudják tenni. Komolyabb depresszió esetén vannak olyan antidepresszánsok, amiknél rövidtávon valóban nő az öngyilkossági hajlam. Lehet vannak emögött biokémiai okok is, de szerintem leginkább pszichés okai vannak. Amíg valaki zuhan, addig még nincs gond. Mikor elkezd kijönni a gödörből, az már nehezebb, mert tudatosul benne, hogy nagyon hosszú az út felfele a gödörből, holnapután nem lesz sokkal jobb, csak egy nüansznyival lesz pocsékabb, mint ma. És – sajnos saját tapasztalat – ez eléggé nyomasztó tud lenni pluszban. Ilyen esetben is szoktak nyugtatót adni. Nálam működött is, átsegített addig, amíg az antidepresszánsnak nem lett már jól érzékelhető hatása, nem kezdtem el magam szignifikánsan jobban érezni.


Az más kérdés, hogy háziorvosok sokszor indokolatlanul írnak fel nyugtatókat. Megfelelő körítés nélkül ez valóban tud oda vezetni, hogy valaki rászokik. Meg ez persze a páciensen is múlik, hogy valóban csak napi 2 tablettát vesz-e be, vagy számolatlanul kapkodja be, ha éppen egy kicsit kevésbé érzi jól magát.

2020. nov. 23. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!