Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Gyerekkorban kialakult sémákbó...

Gyerekkorban kialakult sémákból és később trauma miatt kialakult ptsdből ki lehet jönni valahogy egyedül? Értsd teljesen egyedül.

Figyelt kérdés
Jártam több helyre pszichológushoz és terápiára is. Sajnos semmit nem segített, sőt inkább kudarcnak éltem meg, hogy "rajtam már az sem segít". (Magánra pénzem sem lenne.) Finoman szólva pocsékul vagyok, kb. csak túlélni próbálom a napokat. Nincsenek nagy elvárásaim csak ne legyek folyton rosszul és ki tudjak alakítani pár emberi kapcsolatot pár programmal. Amit eddig próbáltam kb. Az összes neves pszichológus leleki tanácsadó előadasait végig hallgattam a neten, sok könyvet olvastam a témában, célzottan vitaminok, citromfű tea, egeszséges táplálkozás, testmozgás, relaxációs anyagok hallgatása. Már sikerült megvilagosodnom mi okozza az állapotomat, teljesen tisztán látok mindent de mégsem tudok változtatni az állapotomon/ helyzetemen, nem tudom mi a megoldás és erre a pszichológusok sem adtak soha választ. Max felirtak frontint. De attól sem lett jobb.
2020. aug. 24. 10:01
 1/6 anonim ***** válasza:
56%

Szia, mik voltak azok a nagy traumák amik ezt okozták?

Több önismereti könyv kellene, lehet segítene.

De nem vagyok pszichológus

2020. aug. 24. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
80%

Igen, ki. Sémák: úgy alakulnak ki, hogy ugyanarra a helyzetre ugyanúgy fogsz viselkedni, és ezt megszokod, megtanulod lényegében. Megoldás: mostantól teljesen másképp kell viselkedni, és ezt begyakoroltatni az agyaddal. Példa: ha vki azt mondta, hogy de kis dagi vagy, és eddig mindig megsértődtél, majd idegből befaltál rá egy tábla csokit, akkor mostantól nem sértődsz meg, nem eszel csokit, hanem idegből inkább sétálni mégy.

Traumák: mivel az "A" technika, a problémával való foglalkozás nem segített, marad a "B" techika: egyáltalán nem kell gondolni a múltra, csak hagyni, hogy elkopjon, és az új, pozitív élmények felülírják a rosszakat. Persze ehhez szerezni kell pozitív élményeket. Hasonlat: az elméd egy vászon, ami tele van maszatolva fekete festékkel. Nem újabb réteg fekete meg vörös festék rétegeket kell maszatatolni rá, hanem világos, vidám színeket. Ha ezt kitartóan csinálod, akkor egy idő után el fogják takarni a feketét, és a citromsárga, zöld, stb fog látszani jobban. De mondhatnám, hogy a szemétben már nem túrkálni meg csoportosítani kell, hanem kibszni az egészet a fszba.

( Apám alkoholista volt, szarba se nézett, hobbiből üres üvegekkel dobált, stb. Nyilván trauma volt ez nekem. De mióta meghalt, nem gondolok rá, egyáltalán nem foglalkozok a dologgal. Amikor az agyam mégis erre akar gondolni, akkor nem engedem meg neki, és direkt kedves emlékeket veszek elő, vagy kedves emberekkel beszélgetek, írok egy vidám levelet vkinek, stb. Így nem adok lehetőséget az agyamnak, hogy beforduljon a múltbéli dolgokon. Nincs rá ideje. ) Tömören összefoglalva: adj új, pozitív inpulzusokat, sikerélményeket az agyadnak, és ne feszülj rá a múlt traumáira. Szokták mondani, hogy engedd el. Semmi de, meg ha majd...csak engedd el, kész, hadd menjen, elmúlt, volt, de már nincs.

NE szedjél nyugtatókat! Semmit nem oldanak meg, viszont konzerválják a problémát. Szó szerint! Az agysejtekben, és ez komoly. Arról már nem is beszélve, hogy elhagyás esetén úgy fog rád törni az összes szar, mint egy áttört gátból a víz.

Oké, 30.000 lesz. :) Csak vicceltem, jobbulást kívánok!

egy pszichológus

2020. aug. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Azt hiszem jól jönne ha a vállamon ülnél pár hónapig 2. És megmondanád, na most hogy kéne másképp csinálnom amit már megszoktam. :) köszi a választ. Lesz min gondolkozni :)
2020. aug. 24. 10:58
 4/6 anonim ***** válasza:

Érdemes lenne szakemberhez fordulnod, ha a jelenlegi orvosod nem tud érdemben segíteni akkor másikat nézni. A PTSD sajnos nem fog magától elmúlni, viszont terápiával elérhető egy optimális állapot.

Gyógyszerrel lehet enyhíteni a szorongást ugyan, de a tünetek nagy része ugyanúgy maradni fog, viszont sok technika létezik arra vonatkozóan hogy hogy kezelheted például az emlékbetöréseket vagy a disszociációt, már ha tapasztalod persze.

A terápia lényege végső soron a traumák feldolgozása lenne, ami sajnos szakember segítsége nélkül szinte lehetetlen.

2020. aug. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Már voltam több "szakembernél" nem hogy jobb lett volna a terápiától de sokkal rosszabbul éreztem magam. Minden "szakember" csak szörnyülködött mekkora nagy a baj. Ettől még jobban megrémültem, még jobban elkezdtem sajnálni magam és még rosszabb lett minden. Köszönöm nekem ebből elég volt ennyi. Sokkal jobban tetszik amik a 2. válaszoló írt. Az egy kihívás és inspiráló számomra. :) túl sok mindenre kéne emlékezni, túl sok dolgot bolygatni. Én ezt nem akarom. Elfelejteni akarom őket. Eddig ez volt de nem jött be....elég volt, hogy folyton a múlt mocskában hemperegjek. Egyébként sincs kedvem már elmondani egy vadidegennek olyan dolgokat amihez semmi köze. Volt aki vissza is élt ezzel na az külön pofára esés volt.
2020. aug. 25. 08:49
 6/6 anonim ***** válasza:

Mintha magamat olvastam volna. De én azt hiszem megtalàltam a jó szakembert. Kb 10 évembe és 8-9 "szakember" elfogyasztásvolt az ára. Persze magánba járok.

Ha feljön egy rossz emlék, amibe kezdesz belemerülni, vissza kell hoznod magad a jelenbe. Pl tapsolj, csttints magadnak vagy kezdd el megfigyelni a körülötted lévő tárgyakat alaposa:pl. itt egy asztal, miből készült, milyen színű,van rajta terítő? Valahogy így.

Egy közeli ismerősöm pozitív gondolatokat olvas minden nap, illetve megerősítő mondatokat. Olyanokat írt össze, amivel tud azonosulni. Neki 1 év minden napi pozitív gondolatolvasás hozott erdeményt. De megérte.

2020. aug. 26. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!