Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A depresszió, a személyiségzav...

A depresszió, a személyiségzavarok es a szorongás/kenyszerbetegseg kialakulása szerintetek mennyire múlik a genetikan, életkörülményen, gyerekkori traumákon, es a saját vilagnezeten?

Figyelt kérdés
Sajnos nekem mind a 4ből kijutott, a pszichiáter 5 féle mentális zavart állapított meg nálam. Kényszeresen elemzem magamat is es úgy érzem muszaj rájönnöm, hogy miért lettem ilyen. Sajnos a családban volt több depressziós apai ágon, anyai agon alkoholisták... az apámat az egyik legbetegebb embernek tartom, akivel valaha találkoztam. Gyerekkoromban értek traumák miatta is, de közel sem annyi, mint pl. az anyámat az elmebeteg alkoholista apja miatt. Ennek ellenére neki soha nem volt szüksége szakember segítségére, bar a gyereknevelesről fogalma sincs az biztos es képtelen felém érzelmet kimutatni, ellenben mások fele nagyon is... En mar óvodásként nagyon nagyravágyó voltam es éreztem, hogy az en életemnek másnak kell lennie, mint az átlag, a depressziom miatt viszont sajnos sok mindenről lemaradtam, mar ettől az érzésétől önmagában öngyilkos akarok lenni. A pszichológus par alkalom után úgy érzem felesleges a helyzetemben. Semmilyen irányba nem indultunk el, szerintem túl sok vagyok neki. Annyira összetett a helyzetem, hogy úgy érzem szeretném megérteni, hogy miért kell 5 fele mentális betegséggel, barátok es kapcsolat nélkül teljesen magányosan élnem, amíg nem lesz elég bátorságom ahhoz, hogy véget vessek neki.

2020. aug. 1. 08:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
36%
"úgy érzem muszaj rájönnöm, hogy miért lettem ilyen" ez lenne a pszichológusod feladata
2020. aug. 1. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
87%

99% családi minta szerintem. Ott kezdődik, hogy tervezett gyermek voltál e? Milyen körülmények között volt anyukád terhes veled? Mennyire volt stresszes az élete, mennyire volt biztonságos?

Milyen gyermekkori traumák értek téged? Törődtek veled érzelmileg, fizikailag? Volt e az életedben legalább egy felnőtt, aki biztonságot, szeretetet, törődést nyújtott a számodra? Beszélhettél e valakinek a félelmeidről, kifejezhetted a dühödet, haragodat? Az önbántalmazó gondolatok a befelé irányuló düh jelei. Ilyen a vagdosás, az anorexia, bulémia, alkoholizmus, drog, gyógyszer függőség, az elszigetelődés a társas kapcsolatoktól, mazochista kapcsolatok, öngyilkos gondolatok, öngyilkosság stb. Minden amivel bánthatom magam.

Ezek a gyermekkori traumák Ptsd-t vagy C-ptsd-t okoznak. Ebben profi szakember tud segíteni.

2020. aug. 1. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

"neki soha nem volt szüksége szakember segítségére, bar a gyereknevelesről fogalma sincs az biztos es képtelen felém érzelmet kimutatni, ellenben mások fele nagyon is... "

Anyukádnak szinte biztos, hogy szüksége lett volna segítségre egy olyan múlttal, amit leírtál.

Most gondold végig, milyen érzéseket, nevelést, szeretetet, problémamegoldó képességet tanultál egy olyan anyától, aki az érzelmeit a gyermeke irányába nem tudja kifejezni? Ha ő nem tanította meg neked, akkor te honnan tudhatnád hogyan kell érezni vagy egyáltalán szabad e érezni barmit is? Ugyanúgy magadba fojtod az érzelmeidet ez egy szülői minta vagy séma. Például a dühkitörések attól vannak, hogy a sok elfojtott érzelem egyszer utat enged magának és az ember már nem tudja kontroll alatt tartani a feszültséget és vagy kifele tolom és a falhoz vágok egy tányért vagy elakarom pusztítani magam, mert nem szabad érezni, hogy dühös vagyok. Érzelem szabályozás, amit gyermekkorban tanulunk meg jóesetben. Ha ez kimaradt, akkor felnőttként vagyunk kénytelenek. Nem könnyű, de megcsinálható. De felfoghatod tanulásnak is. Túlélő vagy, aki ennyi mindent túlélt az egy erős ember.

2020. aug. 1. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
10%

Nem rég voltál itt ugyanezzel, csak más szavakkal írtad le. Ha sokszor kiírod, akkor az segít? 30% öröklött hajlam, 30% gyerekkor/rossz élmények, család, 60% a saját hozzáállásod. Ha egész nap ezen sopánkodsz, akkor már magadnak okozod a depit, nem anyád, apád, gyerekkorod. Túl kéne ezeken már lépni, és vállalni a felelősséget a saját gondolataidért. Persze lehet pszichológushoz szaladgálni, gyógyszereket szedni, bújni az internetet, de a szomorú (vagy inkább örömteli) helyzet az, hogy csak saját magadat tudod kihúzni ebből. Másnak is volt rossz gyerekkora, stb, csak akik felismerték a fentieket, azok változtattak a hozzáállásukon, pl elkezdtek sportolni, tanulni, kimozdulni a szobából, társaságba járni, hobbikat űzni, stb, stb.

Ezeken gondolkodj el egy kicsit, két nyafogás között.

2020. aug. 1. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

4# Miért ne írhatnak ki 2x a kérdést? Nyilván megoldást keres. Azt meg jobb ha tudod, hogy minden trauma mindenkire másképp hat. Minden embernek más a tűrőképpessége és lehet, hogy, ami neked segített az neki nem negoldás. Ez teljesen egyéni.

Volt nálunk a faluban egy 17 éves jóképű srác, értelmes, intelligens gyerek volt egy szerelmi bánat miatt a vonat alá ugrott. Aztán van aki egy szerelmi bánat miatt elmegy a kocsmába és leissza magát aztán valaki sírdogál valaki kibeszéli magából valaki elfojtja és úgy csinál, mintha nem történt volna semmi, de belűl üvölt és kifelé mosolyog és erőből elmegy súlyokat emelgetni vagy lefutja a maratont... Lehet a sport is elterelés, kényszer..erőből nem lehet jobban lenni.

2020. aug. 1. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

4es, elég merész kijelenteni, hogy nemrég voltam itt ugyanezzel. Életemben először írok ide ki bármit, erre is nagyon nehéz volt rávenni magam, szóval az ilyen borzalmas stílusú embereknek, mint te nem kellene a “mentális egészség” kategóriában válaszolgatni, pláne nem egy ilyen kérdésnél...

Valamint a szavaidat is válogasd meg, mert a “sopánkodsz, anyád, apád, depi, nyafogás” szavak használata rém undorítóak egy ilyen kérdés alatt.

2020. aug. 1. 11:37
 7/13 A kérdező kommentje:
3as, igen szerintem is szüksége lett volna segítségre, de biztos vagyok benne, hogy ő soha nem menne el szakemberhez, nem az a típus. Egyébként pedig tényleg nem látszik rajta, hogy bármilyen sérelme lenne, azon kívül, hogy felém rideg és képtelen lelkizni. Például azt, hogy szereltek, meg soha nem mondta nekem, en sem mondtam még senkinek es cikinek, kellemetlennek is érezném... Dühkitöréseim attól vannak, hogy nagyon erősen gyűlölök bárkit, aki tesz ellenem valamit, sőt egyre erősebben. Őszintén én nem akarok erős lenni, gyűlölöm az életet, amiért ilyen sorsom van...
2020. aug. 1. 11:47
 8/13 anonim ***** válasza:
Ezen lehet változtatni, sokat tudnék írni neked erről a témáról, de nem akarok orvost játszani online. Csak annyit, hogy az van kint, ami bent. A gyűlölet mások felé lehet öngyűlöletből indul ki. Aki szereti magát nem gondolkodik öngyilkosságon. Az önszeretet, önismeret, önértékelést lehet tanulni és nem előre elrendelt a sorsunk, tudunk változtatni változni. Én ebben hiszek.
2020. aug. 1. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
En alapvetően nem gyűlölöm magam, sőt. Viszont vannak dolgok, amiket gyűlölök magamban. Nagyon sok. A mentális betegsegeim, amik ellehetetlenítik az életem ide tartoznak. Érdekes, hogy pont a sorsról írsz, a kényszergondolataim legfontosabb témája. En egyáltalán nem akarok hinni benne, mert megijeszt, de szeritem mi családilag vagyunk elátkozva. Erről en is oldalakat tudnék írni... egyszerűen nagyon nagyon pontosan atlatok mar mindent es olyan sorsok vannak családon belül, ami nem lehet véletlen. Nagyon hosszú ideje kínoznak mar ezek a gondolatok, de sajnos meggyőződésem, hogy sz a sorsom, hogy beteg legyek es magányos, egesz életemben az voltam.
2020. aug. 1. 12:40
 10/13 anonim ***** válasza:
75%

Van egy jó könyv Orvos Tóth Noémi Örökölt sors

Ebből sokmindent megérthetsz.

2020. aug. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!