Mi a pontos különbség a pszichopata, szociopata és az antiszociális személyiségzavar között?
jól gondolod.
az antiszociális személyiségzavar egy létező diagnózis.
a másik kettőt csak a köznyelvben illetve régebben használják/használták és eléggé zavarosan ráadásul.. olyan személyekre akikre a pszichiátriában diagnózisként az antiszociális sz.zavart adják..
bár ezek a személyiségzavarok spektrumzavarok, ami azt jelenti hogy nagyon különböző súlyosságban fordulnak elő.. én még azt is el tudom képzelni hogy valaki az enyhébb verzióra mondja, hogy pszichopata.
de a lényeg az hogy mint diagnózis és kórkép csak az antiszoc. sz.zavar létezik :)
remélem segítettem, Szép estét!
A pszichopátia és a szociopátia a "gyakorlatban" ugyanazt jelenti. A szociopátia más néven szekunder pszichopátia. A különbség a kialakulásban, okokban van. A pszichopaták veleszületetten, genetikai okok miatt azok (MRI felvételeken is látszik az agyi eltérés (prefrontális kéreg térfogata kisebb), míg a szociopaták környezeti tényezők miatt váltak azzá, és nem mutathatók ki náluk a pszichopatákra jellemző agyi eltérések, de a viselkedésük ugyanolyan, mint a pszichopatáké.
Az első válaszoló jól írja: A pszicho-és szociopaták hiavatalosan az 'antiszociális személyiségzavar' (ASPD) kategóriájába tartoznak. Ugyanakkor a legtöbb pszicho-és szociopata nem meríti ki az antiszociális személyiségzavar diagnosztikai kritériumait, így meg sem kapják ezt a diagnózist. Ezek a kritériumok a magatartásra jellemzők. Ilyen pl. a vandalizmus, iskolakerülés, lopás, hazudozás, állatokkal és/vagy emberekkel való kegyetlenkedés, verekedés, gyújtogatás stb. Sok pszichopata/szociopata helyezkedik el vállalatok élén, politikai pályán, egészségügyben, mégsem voltak rájuk jellemzők az előbb felsorolt magatartási problémák. Ebből az következik tehát, hogy nem minden pszichopata/szociopata antiszociális, tehát, mint említettem, többségük nem kapja meg az ASPD diagnózist.
Fordítva is igaz a dolog. Nem mindenki pszicho- vagy szociopata, aki antiszociális magatartást tanúsít. Antiszociális magatartásformák jellemzőek lehetnek már személyiségzavarokaban is, elsősorban például a nárcisztikus személyiségzavar egyes típusaiban, vagy más mentális betegségekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!