Az OCD mennyire komoly mentális betegség?
Azért teszem fel a kérdést,mert sokan nevetnek rajta,mert azt hiszik,a kényszerbetegség az az,hogy mindig mindenhol tisztaság van,minden cipő,ruha tökéletesen áll a szekrényben.Azt hiszik lényegében,hogy ez az egész betegség kitalált.Főleg,ha azt mondod, kényszerbetegség.Ha kimondós OCD,lehet azt se tudják mi az.Ha kimondod,hogy Obszesszív-Kompulzív Rendellenesség,akkor sem esik le nekik mi az.Ami rendben is van,de hogy lehetnek az emberek annyira tájékozatlanok,hogy még azt sem tudják,hogy a kényszer betegség egy valós, létező betegség?!
Angol nyelvterületen gyakran használják az"I'm so OCD"kifejezést.Mert rendezte tettek pl.a hűtőben vagy egy hónap után végre kitakarították a retkes hűtőt.Vagy mert a ruhái szín szerint vannak rendezve a szekrényben.Ezzel lehet,nem akarnak senkit bántani.Sőt!Ezek az emberek szinte tuti hogy minden rosszindulat nélkül mondják ezt,de valahogy úgy érzem,hogy pont emiatt kéne a mentális betegségeket egy kicsit jobban felszínre hozni a médiában.Hogy az emberek ne féljenek ezektől a mentális betegségektől,hanem ismerjék fel,hogy ugyanúgy,ahogy a test is megbetegedhet, úgy az agy is.Elképesztőnek tartom,hogy sokan a 21.században még mindig nem képesek felfogni,hogy egy mentális beteg nem őrült,csak egy átlagos ember,aki egy betegséggel küzd.Miért kell stigmával élnie ezeknek az embereknek?Miért ciki szerintetek nyíltan beszélni arról,ha mentális beteg vagy?
Nincs ezzel semmi gond, csak együtt élni az ilyennel párkapcsolatban pokol lehet olyannak, aki nem ilyen.
Van a szűk családban ilyen, elfogadjuk, szeretjük, de nem egyszerű vele az élet. Az illető érdekében kell minél előbb szakorvosi segítséget kérni, hogy normán belüli élete legyen és ne magányban kelljen élnie a felnőttéletét.
Az etimológiát illetően csak annyit jegyeznék meg, hogy pont azért van a legtöbb betegségnek hellyel-közzel az angol / latin nevét lefedő fordítása, hogy a laikusok számára is könnyen megjegyezhető, "beszédes" legyen. Aki nem szakmabeli, az lassan már nyakig lesz a sok hárombetűs rövidítéssel.
Továbbá azt sem gondolom, hogy valakit azért kellene lenézni, mert nem ismer minden betegséget.
Abban maximálisan egyetértek, hogy tájékozottabbá és nyitottabbá kell tenni az embereket. Ez mondjuk masszívan az oktatási rendszernek is a hibája, ahol a természettudományos területek olyan szinten el vannak nyomva, hogy már annak is örülök, ha valaki tudja, hogy a vírus meg a baktérium nem ugyanaz. Amikor sokaknak ez is gondot okoz, hogy várhatjuk el, hogy majd megértik a mentális betegségek fogalmát?
Egyébként: a kényszerbetegség súlyossága nagyon széles skálán mozoghat. Lehet teljesen ártalmatlan is, amit a legtöbbeknek eszébe nem jutna betegségnek nevezni, legfeljebb egy rossz szokásnak. (Pl. amikor "biztos, ami biztos" az elzárt csapon még próbál zárni egyet az ember.) De lehet olyan súlyos is, ami majdhogynem lehetetlenné teszi az önálló életvitelt. És persze a két véglet között nagyon sok átmenet van.
Attól függ. Vannak enyhébb és nagyon súlyos esetek is.
Az emberek tájékozatlansága egy olyan dolog, amivel tudni kell együtt élni, és nem felkapni a vizet, ha nem tudja az illető, mi merre hogy van ezzel a betegséggel. Erre pont az a megoldás, ha nem kezeljük tabu témaként a betegségünket. Nem értek egyet azzal, hogy a mai világban ezt szégyellni kellene - vagy csak az én környezetem ilyen megértő? :-) Rólam tudja pár ember, persze ők sem értik, mi fán terem ez a betegség, de elfogadnak így. Mondjuk én gyógyszerrel tünetmentes vagyok már jó ideje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!