Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Sokszor szorongok ettől, mit...

Sokszor szorongok ettől, mit tehetnék, hogy javuljon? Hosszabb írás.

Figyelt kérdés

Már egészen kis koromban észrevettem azt, hogy rendkívül rosszul érint, ha valaki jobbnak bizonyul nálam valamiben, vagy csak jobbnak minősítik úgy, hogy esetleg az nem jogos.

Az egyetemre bekerülve kezdetben rendszeresen attól szorongtam, hogy biztos mindenki nagyon jó lesz az adott területen és attól is féltem, hogy kevés leszek, nem felelek meg magamnak, illetve mivel hajlamos voltam ezt sulykolni magamba, már azt gondoltam, más is látja rajtam azt hogy milyen "rossz" vagyok (ez sokszor nem volt így egyébként utólag belátva) és emiatt biztosan le is néznek majd.

Voltak vizsgáim (kettő összesen az első évben), amikor azt éreztem, hogy a túlzott megfelelési vágyaim miatt képtelen vagyok pszichésen mást csinálni, mint tanulni, szinte kényszeresen űztem ezt a dolgot és közben folyamatosan stresszeltem magam hogy milyen rosszul megy, nem fogom tudni ezt most megcsinálni. Valahol be tudtam persze látni, hogy ennyi tanulással nem igazán lehet, hogy ne sikerüljön, de képtelen voltam mégis elhitetni magammal és uralkodni a félelmemen. Később megtanultam jól kezelni az ezzel járó stresszt.

Sokszor veszem észre azt is, hogy a váratlan vagy új helyzetek az indokoltnál sokkal jobban frusztrálnak. Csak két példa: Egy barátnőmmel nemrég ketten elutaztunk külföldre, az utazás előtt nagyon féltem, hogy vmi baj történik, pl. elhagyom a cuccaimat, kevés lesz a pénzünk, átvernek a szállással, illetve csak én beszéltem valamennyire kettőnk közül a célország nyelvén, attól is rettegtem hogy mi lesz, ha nem értem majd meg az ottaniakat teljesen. Szívem szerint visszaléptem volna az egésztől, de nem tettem és utólag jó élményként könyveltem el magamban, amiért kár volt ennyit aggódni.

Másik példa: Beiratkoztam nyelvtanfolyamra, és ott is napokkal az indulás előtt nagy stresszben voltam, hogy mi lesz, ha túl magas lesz nekem az ottani szint, mindenki sokkal jobb lesz mint én, emiatt mindenki rosszat fog gondolni, hogy csak visszatartom őket. Hozzátenném, semmi negatív tapasztalatom nem volt az első alkalmon, a tanár is rendes volt, a csoporttársaim is teljesen normálisan álltak hozzám, én mégis újra szorongok, hogy mi lesz, ha vmit rosszul csinálok majd a köv. alkalmon.


Sajnos tudom, hogy ez így nem túl jó, ugyanis az amúgy is adott esetben stresszes napjaimat csak teljesen felesleges szorongásokkal nehezítem meg, olyan dolgokban, amikre normális esetben az ember teljesen semlegesen, vagy szórakozásként tekint. Sok esetben nekem is aztán annak bizonyul, belátom hogy kár volt izgulni, de aztán más miatt kezdek.

Mit tehetnék, hogy jobban kezeljem ezt a szorongást és elhitessem magammal már a kezdetén, hogy valószínűleg ez úgyis alaptalan lesz?

Köszönöm ha elolvastad és segítesz! 21/L



2019. szept. 25. 19:24
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát, leírtad pedig, hogy valszeg mi okozza, túlzott megfelelési vágy, "rossz vagyok", nekem úgy tűnik, hogy nem kezelni tanultad meg, hanem együttélni vele. Ami nem túl jó dolog, meg kéne szüntetni. Ha egyedül nem megy, pszichológus segítségével esetleg.

És, tudod, szerintem eléggé túlbecsülöd annak a jelentőségét, hogy ki miben mennyire jó. Sokkal kevesebbet számít, mint kellene.

2019. szept. 25. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszi a választ! Alapvetően van, amit sikerült kezelni, szerintem a vizsgákkal járó stressz ilyen. Mivel sokszor kerültem ilyen szituációkba elkerülhetetlenül az egyetemen, sikerül már kordában tartani és teljesen normális izgalommá redukálni a dolgot. Volt egy olyan eset, amikor nagyon féltünk az oktatótól, mert tudtuk, hogy szeret megalázni embereket, mintha a félelmet szeretné észrevenni másokon, és ezt kihasználni a sarokba szorításukra. Akkor az elején úgy álltam hozzá, hogy ha ő ezt akarja elérni, hogy féljek vagy bizonytalan legyek, nem szabad engedni, hogy megkapja és nem fog úgy tekinteni rám, mint a következő potenciális "áldozatra", akit meg lehet alázni. Emiatt magabiztosan mentem oda, és tényleg működött ez a taktika.

Inkább akkor érzem ezt a szorongást, ha új a helyzet, új a közeg és az emberek, akikkel vmi interakcióba kerülök.

Szóval inkább az a gondom, hogy habár be tudom látni, hogy nem lesz semmi gond, mégsem tudok megszabadulni a negatív érzésekkor, ami az új dolgok elején felvetődik.


Az utolsóban lehet igazad van. Szerencsére eddig nem tapasztaltam még nagyon kirívóan azt, ami amúgy sajnos gyakran megesik, hogy a teljesítmény vagy eredmény nem arányos mindig a megbecsüléssel, ezért gondolom őket összetartozónak. :)

2019. szept. 26. 08:54
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az mondjuk nem ritka, hogy az ember kellemetlenül érzi magát, ha kilép a komfortzónájából. Nem is nagyon szokott sztem a többség. Vagy kerülöd, vagy annyiszor csinálod, hogy hozzászoksz. Csak ne fordítsd magad ellen, hogy biztos te vagy a "rossz".

Én pedig pont azt mondanám, hogy ezzel az oktatóval elég kirívóan tapasztaltad. Pedagógiailag nulla, szociálisan nulla. És ha utánanéznél a tudományos tevékenységének, lehet, hogy kiderülne, hogy az is nulla.

2019. szept. 26. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Szerintem az is segít, ha ezeket a szituációkat megpróbálom kezelni és semmiképp se úgy, hogy pl. kihátrálok belőlük, mégha elsőre ez tűnne könnyebbnek és "stresszmentesebbnek" is. Szerencsére még ez eddig nem volt, bár néha érzek rá vágyat, hogy ezzel "kezeljem" a problémát, viszont ez nyilván csak rontana.
2019. szept. 30. 08:16
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Helyzete válogatja, van, hogy a kihátrálás is lehet jó döntés. A lényeg, hogy úgy látszik elhatároztad, hogy javítani akarsz rajta, ha tartod magad hozzá, valszeg előbb-utóbb nő annyit az önbizalmad, hogy nem lesz gond. :)
2019. szept. 30. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszaidat, remélem így lesz! :)
2019. okt. 4. 18:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!