Elkaphattam a veszettséget?
A veszettség előfordulása
Világszerte elterjedt vírus, amelynek vírusgazdái a vadon élő állatok (hazánkban főképp a rókák), amelyekről a veszettség általában a háziállatok közbeiktatásával terjed az emberre. A megfertőződött állat a tünetek megjelenése előtt 3-4 nappal már üríti a vírust.
A veszettség okai
Kiváltója a Lyssa vírus, amely harapással, esetenként a szem- illetve szájnyálkahártyán keresztül, kivételes esetekben a légutakon át jut be az emberbe. A vírusok a bejutás helyén (elsősorban az izomsejtekben) szaporodnak, majd az érzőidegeken keresztül jutnak el 48-72 óra alatt a hátsó gyöki dúcba, ahonnan az idegrostokon keresztül vándorolnak fel a központi idegrendszerbe. Ezt követően a perifériás idegeken át áramlik ki az idegrendszerből, és jelenik meg nagy mennyiségben az egyes szervekben és a nyálban.
A veszettség tünetei, lefolyása
A fertőzésnek két fő típusa ismert – 80%-ban az úgynevezett dühöngő veszettség alakul ki, míg 20%-ban a bénulásos veszettség jelenik meg. Előbbire jellemző a nyugtalan, szorongó beteg, akinél a levertség váltakozik a képzelgéssel, félrebeszéléssel (delírium) és simaizom-görcsökkel. Jellegzetes tünet a víziszony: szájzár, valamint garat- és gégegörcs jelentkezik már a víz megpillantásakor is, a beteg még a saját nyálát sem képes lenyelni.
Az utóbbi (bénulásos) formában felszálló jellegű, petyhüdt izombénulás a jellemző tünet, amely mellé az elmeállapot fokozatos romlása társul, majd a beteg kómába esik, végül pedig meghal. Legkésőbb 10 héttel a fertőzés megjelenését követően mindkét formánál beáll a halál.
A veszettség diagnózisa
A szokatlanul gyorsan kifejlődő pszichiátriai tünetek alapján felmerül a betegség gyanúja, pontos diagnózis bőr-, és nyálkahártyaminta antigénspecifikus immunofluoreszcens vizsgálatával nyerhető.
A veszettség terápiája
A már kialakult betegség gyógyíthatatlan, kimenetele 100%-ban halálos.
szerintem minden gazdit legalább egyszer, de inkább többször lesmárol a kutyija, még sem vesznek meg.
ne aggódj fölöslegesen!
hacsak a kakájukat...
ha kutyát tartasz, ez előfordul
szerintem az összes kutyást nyalta már képen a kutyája
kicsi az esélye annak, hogy bármi bajod legyen ettől, veszettséget meg pláne nem kapsz, ahhoz a kutyádnak veszettnek kellene lennie, amit elkap vmi állattól, bár ha ennyi betegesen félsz a kórokozóktól, akkor kutyát miért tartasz? nem jó steril körülmények között élni, teljesen eltűnik az immunrendszered
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!