Hogyan kezdjem el a bérescsepp fogyasztását ? Melyik fajtát, mivel fogyasszam ?
Béres csepp – ez már nem az igazi!
Azt hallani állandóan a reklámokban, hogy a Béres Csepp „Magyarország kedvelt immunerősítője”. Miért lehet azt állítani egy alacsony nyomelemtartalmú készítményről, hogy immunerősítő, míg más (jobb, hatásosabb termékről) ezt nem szabad?
Van néhány csepp probléma ezzel a hungarikummá minősített magyar „csodaszerrel”, és nagyon átverés-szaga van az egésznek. Utánanéztem a dolgoknak. (forrás: beres.hu)
Először is: a mai Béres Csepp már nem az, amit Béres József kifejlesztett és sikeresen alkalmazott, akár a rákos betegek kezelésében is.
Az eredeti Béres cseppet 1972-ben hozta létre id. dr. Béres József, aki – bármennyire is meglepő - nem orvos, hanem agrármérnök volt.
1964-től a Nyírségi Mezőgazdasági Intézet Telepének tudományos munkatársaként dolgozott, majd a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Osztályának felkérésére végzett talaj- és növényvizsgálatai vezették rá arra a felfedezésre, hogy a nyomelemeknek óriási jelentőségük van a növények és az állatok ellenálló-képességének szempontjából, és létfontosságúak a szervezet normális működéséhez.
Elkezdett a nyomelemek kutatásával foglalkozni, és ennek eredményeként alkotta meg a Béres Cseppet.
A 70-es években a vásárlók csodaszenek tartották, és az – akkor – igaznak is volt tekinthető, mert akkoriban sehol a világon nem létezett még komplex nyomelemtartalmú készítmény.
Akkoriban kifejezetten ajánlották rákos betegek kiegészítő kezelésére, és számos dokumentált gyógyulási esetről van feljegyzés.
Eredményei ellenére az orvos- és gyógyszerész-társadalom ellenségként tekintett rá, annyira, hogy 1975-ben kuruzslásért eljárás is indult ellene.
1976-ban (szigorú ellenőrzések után) sikerült szabadalmaztatnia a Béres Cseppet, ami 1978-ban már a Herbária gyártásában, mint gyógyhatású készítmény került forgalomba.
De - mint említettem – ez nem az volt, amit ma kapni lehet!
Az eredetiben 16 szerves kötésű nyomelem volt, majd 1977-ben ez kiegészült még a szelénnel. A mai cseppben csak 11 nyomelem van. Az eredeti egy sárgás olajos folyadék volt, a mostani vízszerű, átlátszó.
Valami nagyon megváltozott a Béres Cseppben, és nem jó irányban. Ma már nem is javasolják azoknak a betegségeknek a kezelésére, amelyeknél az eredeti csepp jó eredményeket ért el.
Béres József még 10 cseppenként 100 mg C-vitamint javasolt a kedvező felszívódás miatt, ma csak 50 mg-ot adagonként.
...és itt a másik átverés!
A C-vitamin, vagyis az aszkorbinsav. Az eredeti Béres Csepp olajos anyagában nem oldódik a C-vitamin, ezért kellett mellé külön szedni.
A mai Béres csepp legfőbb összetevője azonban az aszkorbinsav, vagyis a C-vitamin!
Hivatalosan minden termék összetevőjét csökkenő sorrendben kell feltüntetni, tehát amiből a legtöbb van benne, az szerepel elöl.
...és a mai Béres Csepp elsődleges összetevője az aszkorbinsav! Akkor miért is kell mellé még szedni? Talán csak hagyományból, vagy az üzlet miatt?
Nagyon trükkösen a C-vitamin csak segédanyagként van feltüntetve, így a pontos mennyiségét nem kell feltüntetni az összetevőlistán, de az biztos, hogy ebből van benne a legtöbb.
Az új Béres Cseppet 2000-ben gyógyszerré minősítették a gyógyszerész kollégák, mert ekkor már a Béres Gyógyszergyár készítette. Viszont a rákbetegek kezelésben a hatásosságát már nem ismerték el ennek az új cseppnek, ezért az egészségbiztosítás nem támogatja a szedését, a betegeknek teljes áron kell megvásárolniuk. Erre viszont sok orvos biztatja is a betegeit, mert nem igazán néztek utána, hogy mire is jó a mai csepp.
...s még egy trükk. Ma leginkább étvágyfokozóként ajánlják, de ennek nem sok köze van a nyomelemtartalmához, ezt inkább a segédanyagként feltüntetett savak csinálják.
Ugyanis a legfőbb összetevői: aszkorbinsav, borostyánkősav, borkősav, amino-ecetsav (glicin) és kénsav. Egyszerűen a bevitt savak izgatják a gyomor falát, ezzel fokozott savképződést indítanak be, amitől korogni kezd az ember gyomra. Hatását tekintve megegyezik azzal, mintha evés előtt meginna valaki egy kanál ecetet vagy citromlevet. Csoda vagy átverés az étvágyjavítás?
...és végül a legfontosabb az „immunerősítő hatású” nyomelemek.
Ja! Itt is van egy trükk, amit csak egy gyógyszercég engedhet meg magának.
Elméletileg az összetevők mennyiségét vagy a napi adagban, vagy az egységnyi, egyszerre bevehető adag arányában kell megadni. A Béres Csepp napi adagja kétszer 20 csepp, ennek ellenére az összetétel 1 ml-re, 18 cseppre van megadva. Nekik lehet.
Na, most számolja ki valaki, hogy mennyi nyomelemet vesz be! Én kiszámoltam napi 40 cseppre, lássuk az összetevőket a sima Béres Csepp esetén:
18 csepp - 40 csepp - BA 1 tabl.
Vas 2,00 mg - 4,44 mg - 4 mg
Cink 1,14 mg - 2,53 mg - 15 mg
Mg 0,40 mg - 0,88 mg - 100 mg
Mangán 0,31 mg - 0,69 mg - 1 mg
Réz 0,25 mg - 0,56 mg - 1,4 mg
Molibdén 0,19 mg - 0,42 mg - 0,075 mg
Vanádium 0,12 mg - 0,27 mg - 0,01 mg
Nikkel 0,11 mg - 0,24 mg - 0
Bór 0,10 mg - 0,22 mg - 1 mg
Fluor 0,090 mg - 0,2 mg - 0
Kobalt 0,025 mg - 0,056 mg - 0
Ez a nyomelem-mennyiség gyakorlatilag semmi! Ennyit akár a napi szokásos és egészségtelen étrendjével is bevihet bárki.
Ha ezt összehasonlítjuk egy átlagos multivitaminban található nyomelemtartalommal (a táblázat 3. oszlopa), akkor már látszik is a különbség.
Van, ami jóval több, van, ami kevesebb, ami kevésbé fontos, az a multiban nincs, és van olyan fontos anyag, ami a cseppből hiányzik. Az egyszerűség kedvéért a Béres Actival multivitamin nyomelemtartalmát tüntettem fel a 3. oszlopban. :)
A szelén (amivel Béres József is kiegészítette az első receptúrát) a mai sima cseppből hiányzik, de a tablettában benne van.
A kobalt egy érdekes anyag, szükséges a B12-vitamin előállításához, de néhány éve doppingszerré minősítették. Azonban a cseppben lévő mennyiséget bárki beviszi naponta a táplálkozásával, mivel a legnagyobb mennyiségben a zöldleveles zöldségek, a hüvelyesek, a húsok és belsőségek tartalmazzák.
A nikkel és a vanádium nem létfontosságú anyag az ember számára, és sok esetben allergizálhatnak is.
Az, hogy Béres Csepp néven több változatot (Extra, Plus) is gyártanak, már inkább csak üzlet. Így lehet nagyobb hasznot húzni ugyanabból a márkanévből. Ezzel viszont azt is „üzenik”, hogy a sima cseppük nem jó, de van Plus, sőt még jobb – Extra is!
De miért nem csinálnak egy igazán jó Béres Cseppet, vagy miért nem gyártják az eredetit? Mert így jobban megéri!
A Béres Csepp a 70-es években még egyedülállónak számított a nyomelemtartalma miatt, de ma már forgalomban vannak jóval magasabb hatóanyagú és komplexebb összetételű multivitaminok is, amelyek messze több nyomelemet tartalmaznak, mint bármelyik Béres-termék.
Miért lehet egy viszonylag alacsony nyomelemtartalmú készítményt „gyógyszerként” engedélyeztetni és immunerősítőként reklámozni, miközben a magasabb hatóanyagú és komplexebb multivitaminok csak étrend-kiegészítők lehetnek, és semmi gyógyhatást nem szabad róluk állítani?
Nincs ebben valami átverés?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!