Amerikai statisztikak alapjan a korhazban apolt es az elmult honapban elhunyt Covid-19 halottak 99%-a oltatlan volt. Megis hatasos a vakcina?
Akit nem kínai oltással oltottak, az jó helyzetben van egyelőre. Azt kell majd megnézni, 1 hónap múlva mi lesz Angliában, ahol már annyi fertőzöttnél járnak, mint a második hullám csúcsán. Ha a halottak száma nem emelkedik, illetve a nem oltottak közül kerül ki a többség, akkor a vakcinák jó hatásfokkal megvédenek a súlyos hatásoktól még ez ellen a variáns ellen is.
Ugyanakkor egy ismétlő oltásra szükség lehet, de nem a mostani oltásokból (kivéve, aki kínait kapott, mert annak már most nem ártan egy), amit már a variánsok ellen gyártanak. A Pfizer és a Moderna valószínűleg az év utolsó hónapjaiban már előáll azokkal is. Azokat kell majd beadatni, és utána tényleg el lehet felejteni a vírust véleményem szerint. Azok már az új variánsokkal szembeni enyhe megbetegedések ellen is nagy hatásfokkal védeni fognak.
A Pfizernél a teljes védelem a 2. oltás után alakul ki, a többinél nem tudom, mikor.
Ha valakit ócska cuccal oltottak, és rögtön utána benyalta a vírust, simán belehalhatott - oltottan.
#1, mivel ott magas az átoltottság. Plusz az se mindegy, hány oltást kapott. Az eddigi információk alapján 1 oltás mindössze 30-40%-os védettsége jelent az indiai variáns ellen, 2 oltás után megy fel 80-90%ra.
A másik, hogy ott szigorúan az idősektől haladtak lefelé, a legveszélyeztetettebbek kb 90%-a pedig oltott. Ők ugyanakkor oltással együtt is jobban ki vannak téve bármilyen betegség kockázatának.
Azt kellene megnézni, hányan halnak meg most, és hányan haltak meg korábban. Ha az emberek 100%-a oltott lenne, és meghalna bármennyi, akkor az elhunytak 100%-a oltott lenne. De nem mindegy, hogy 1 millióból meghal 150 ember, vagy 15 ezer.
Ha Angliát vesszük alapil, ott a második járványhullám idején napi 20-25 ezer fertőzöttből 5-600 ember meghalt naponta. Most fertőzöttek számában már ezt meghaladták és ez a szám emelkedik. A 3. járványhullámban napi 50-60 ezer fertőzöttból halt meg 1000-2000 ember naponta.
Ugyanakkor most a napi halálesetek száma 20-30 naponta, ami az előzőnek a töredéke. Ezzel együtt azt kell majd megnézni, 1 hónap múlva, ez hogyan alakul, és abból mennyi volt a kétszeresen oltott, hiszen a halálozás mindig csúszásban van.
Izraelt is érdemes nézni, de ott jelen pillanatban is csak párszáz fertőzött van naponta. Haláleset egyelőre nem nagyon van, de ez a statisztika most még sokat nem fog mondani, hiszen még mindig alacsony az átfertőzöttség, miközben Angliában már nagyon felfutott. Ott előbb fogjuk látni, mi a valós helyzet, már most kezd körvonalazódni, de a halálzosok száma 1 hónap múlva már biztosan releváns lesz.
Az Izraeli halálozási statisztikákat talán 1-2 hónap múlva lesz értelme érdemben nézegetni, most még a járvány felfutásában is nagyon az elején vannak ahhoz, hogy ez bármit jelentsen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!