Nem lenne még ideje megszabadulni a maszkoktól?
# 11
Nagyon sok ember kap el mindenfélét, aztán beviszik a munkahelyre is, ahol betegen dolgoznak.
Nem látok érvet, miért jó betegnek lenni.
#12: Nagyon sok ember meg nem kap el mindenfélét, védekezni pedig nem nekik kell.
Megbocsass, de nekem ugy tunik, hogy egy olyan biologiai rendszerbe akarnal belenyulni, aminek a mukodeset sem erted, pusztan azert mert abban a tevkepzetben elsz, hogy akkor majd nem leszel beteg.
Én, és meg sok más ember, életében nem szenvedett semmilyen légúti vagy egyéb fertőzésben. Ez nem azt jelenti, hogy ezek az emberek nem találkoznak patogénekkel, hanem azt, hogy az első védelmi vonaluk, az innate immunrendszer/lokális nyálkahártya immunitás, jól működik. Sokan mások pedig enyhe tünetekkel esnek át a kulonbozo fertozeseken.
Ha te úgy képzeled, hogy a patogenek kornyezeteben eszközölt változtatással (mindenkire kiterjedő maszkviseles és tarsai) elered, hogy kevesebbet leszel beteg, tévúton jársz, hosszútávon biztosan. Egy ideig működhet a módszer, addig amíg a patogenek alkalmazkodnak es dominánsak lesznek mondjuk a hatékonyabban fertőző variánsok.(És meg az is megtörténhet, hogy a biológiai egyensúly felborításával elered, hogy azok is megbetegszenek, akik korábban nem, továbbá rád is veszélyesebbek lehetnek egyes fertozesek.) Ugyanezen okbol, az ilyen jellegű védekezést egy új patogén okozta jarvany során is csak korlatozott ideig celszeru bevetni, a veszélyeztetettek védelme érdekében es az igy nyert idot terápiák kutatására kell használni. A patogenek nem tűnnek el, megvan a saját evolúciójuk es bármit is változtatsz a környezeten, ahhoz alkalmazkodni fognak es elobb-utobb beáll a biológiai egyensúly. Én es a hozzam hasonlók éppen azzal vedenek téged és a hozzad hasonlokat, hogy nem helyezünk szelekciós nyomást a patogénekre, megkönnyítve neked a személyes védekezést, ha szükséged van rá.
Az immunrendszer szempontjából sem túl okos és megfontolt dolog a patogenek mindenáron való elkerülésére való törekvés fiatal korban. Az immunrendszer innate komponense mondhatni az élet végéig jól működik (persze korral es ha túl steril a kornyezet csökken a hatekonysag). Aki mindenfélét elkap annak ez a komponens nem túl hatékony. A gyakori tünetes fertőzés azt mutatja, hogy a fertőzés leküzdéséhez szükség van az adaptív immunrendszer eroteljesebb beavatkozására. Ez fiatalkorban ok, a tímuszban differenciálódó naiv T sejtek száma azonban korral csökken. Naiv B sejtek idős korban is differenciálódnak ugyan a csontveloben, de fertozes során, T sejt segítség nelkul maximum csak alacsony affinitasu IgM antitestek termelodnek.Az izotipusvaltashoz (pl. IgM-IgG) es az affinitasereshez, vagyis a hosszu eletu plazmasejtekke (valamint a memória B sejtekké) való differenciálódáshoz kellenek a segítő T sejtek. Időskorban, a naiv T sejt repertoár beszűkülése következtében leginkább az innate immunrendszer, valamint a korábbi fertőzések során differencialodott memória B es T sejtek nyújthatnak védelmet.
Annyiban egyetertek, hogy beteg embernek otthon a helye. Nem azért, mert én személy szerint félnék tőlük, hanem a saját érdekükben. A nem teljesen kihevert fertőzések ujabb fertozesekhez es krónikus gyulladásokhoz vezethetnek, ami kiváló szelekciós terep. (Nem mellesleg hosszútávon immunszuppressziv.)
Köszönöm szépen, ez eléggé komplex válasz volt. Mi az innate immunrendszer? Direkt nem is szívesen keresnék rá, szerintem te tudod elmagyarázni, mi ez, ebben a kontextusban mit jelent a halandó ember számára!
Nekem tényleg az tűnt fel, hogy az elmúlt 1 évben alig voltam beteg. Talán 3 NeoCitránt se kellett meginni pár napon belül és így is csak 2-3 valamire emlékszem. Például decemberben voltam másfél hétig náthás, de ez orrnyálkahártya-duzzanatot, enyhe torokfájást, enyhe hőemelkedést jelentett, majd elmúlt és egy nap múlva visszatért még fél napra. :D
Pedig ősszel be kellett járnunk, a tömegközlekedést használtam, tavasszal is bejártam heti 2 napot, szintén tömegközlekedéssel. Ősszel az irodában maszk nélkül voltunk, tavasszal (másik helyen) maszkban.
Így laikusként tényleg csak az a kérdés merült fel bennem, hogy miért nem maradhat ez így.
Köszönöm, tényleg hasznos válasz volt.
Nehéz otthon maradni náthával, mert a táppénz fájdalmas, a home office nem összevonható, az ember alig érez valamit a paracetamol miatt (én levert, fáradékony se szoktam lenni és amikor nincs nagy baj, akkor lázam sincs), a háziorvos pedig antibiotikumot ír.
Ráadásul amikor közösségbe járok, akkor nálam akár havonta fordul elő enyhe nátha, legalább orrnyálkahártya-duzzanat és/vagy köhögés, orrfacsarás, enyhe torokfájás formájában.
#14: Elnézést kérek a szohasznalatert, mindig így használom, így fel sem tűnik. Az innate immunrendszert magyarul veleszuletett vagy inkább természetes immunrendszernek nevezik, bár ez - véleményem szerint legalábbis - főként a molekuláris immunológiai ismeretanyag bővülésének fényében nem teljesen pontos elnevezés.
Az immunrendszer fertőzésekre, szövetsérülésekre, megváltozott saját sejtekre (transzformált sejtek, amik elburjánzva daganatokká alkulnak) azonnal reagáló sejtjei és egyéb komponensei tartoznak ide. Ilyenek például a komplement rendszer komponensei, a különböző nyálkahártyákon található antimikrobiális hatású peptidek, a többek között a virusfertőzésekre nagyon érzékenyen reagáló, számos alpopulacioval rendelkező természetes ölősejtek, a szövetspecifikus makrofágok és még sokan mások. Tágabb értelemben ide sorolhatók a nyálkahártya sejtjeiben működő különböző szenzorok (pl. virális RNS szenzorok), melyek virusfertőzés során aktiválódva figyelmeztető/veszély szignálokat küldenek a környezetbe.
Az adaptív immunrendszerhez tartozó konvencionális limfocitakrol, melyek aktivációja a nyirokcsomókban történik, nyilván sokat hallottál, ha máskor nem, hát az elmúlt egy év során. Vannak azonban nem konvencionális limfocitak is,a T es B sejtek között egyaránt. Nem konvencionális B sejtek termelik peldaul az ún. természetes ellenanyagokat, míg a nem konvencionális T sejtek számos alpopulációja található a különböző nyálkahártyákon.
Az immunrendszer különböző sejtjei es komponensei egymással szoros együttműködésben (citokinek, sejtfelszíni molekulák es egyéb kommunikációs csatornák réven) adják a "fenyegetés" típusához igazodó, legmegfelelőbb választ. Az elsődleges védelmi vonalat a behatolási felszíneken (különböző nyálkahártya felszínek, bőr) található sejtek biztosítják, melyek összetétele szövetspecifikus es flexibilis (alkalmazkodik a környezeti behatásokhoz). Bár az antigenspecifikus memória az adaptív immunrendszer sajátja (erre utal a neve is), innate memória is létezik (pl. epigenetikus változások). Sokan az ún. trained immunity-t is ide sorolják. Nem tudom mi a megfelelő magyar kifejezés erre, (néha nincs is jo magyar kifejezés), de ez az immunrendszer (az innate rész) azon tulajdonságát jelenti, hogy képes alkalmazkodni a külső környezetből érkező hatásokhoz. Erre számtalan példát láthatsz te is a mindennapokban. A sarkköri, hosszabb ideig úgymond izolációban élő kutatók a közösségbe visszatérve egy ideig mindenféle fertőzésekben szenvednek. Bár ez egyedi, hiszen itt már szinte teljes sterilitásról beszélhetunk, mégis jó példát szolgáltatnak az űrhajósok, mivel őket szisztematikusan vizsgálják és úgy találták, hogy a űrben eltöltött idő alatt jelentős NK sejt (természetes ölősejt) csökkenés történt. Az természetben található egerekkel (az egér az immunológiai kísérletek leggyakrabban használt modellállata) összehasonlítva csökkent NK sejtszám es aktivitás tapasztalható a laboratóriumi, steril környezetben tartott állatoknál, hisz ott úgymond nincs rá szükség.
Ha csak te izolálod magad a környezettől hosszabb időre, az nincs hatással a patogénekre. Minél több ember teszi ugyanezt, minél hosszabb ideig, annál nagyobb a patogénekre gyakorolt szelekciós nyomás, akik nem eltűnni fognak, hanem alkalmazkodni. Ez pusztán idő és mutációs ráta kérdése. És közben még az immunrendszered is megszokja, hogy nem érkezik fenyegetés a környezetből.
(Nyilván azok számára, akiknek veleszületett vagy életmódbeli okok miatt nem működik optimálisan az immunrendszere, fokozott óvatosság ajánlott.)
Amit idén tapasztaltál, az természetes, a koronavírust kísérő korlátozások a többi patogénre is hatással vannak, de a biológiai egyensúly be fog állni. Személyes véleményem szerint most szelektálunk egy fertőzőbb influenzatörzset, ne legyen igazam, de a flunak most a megváltozott környezet mellett meg egy új vírussal, egy konkurenssel is meg kell küzdenie.
Én értem és tudom is, hogy sajnos nem engedhetik meg az emberek a táppénzt, meg sokszor el sem engedik őket. Én csak leírtam, hogy a saját hosszútávú egészségük érdekében ez lenne az optimális. Én szerencsere megtehetem, hogy otthon maradok es biztos vagyok benne, hogy az, hogy sosem volt tünetes fertőzésem részben ennek köszönhető. Nyilván fontosak az egyéni adottságok es a életmód, valamint az ebből következő általános egeszségi állapot, viszont ha a legapróbb első jelre otthon maradsz 1-2 napot, ennyivel lehet meg is úszod. A legelső jel általában az indokolatlan fáradtság (tehát nem alváshiany, túlzásba vitt edzésmunka, stressz). A nyálkahártyára folyton kerulnek patogének, a legtobb interakcióból nem lesz fertőzes, az immunrendszer hamar terminálja a probálkozást. Ha indokolatlan fáradtságerzet lép fel, akkor a patogén szaporodásnak indult. Ebben a stádiumban meg van lehetőség a fertőzés gyors terminaciójára, ehhez azonban energia szükséges, amihez vissza kell venni a fizikai aktivitásból. Ha az elején mindenki otthon tudna maradni, akár csak 1-2 napot, kevesebb lenne az elhúzódó fertőzés.
Egyébként érdekes, én sohasem voltam fáradt betegen, jó, 38 fokos láznál azért már igen.
Volt erős náthám, gyenge náthám, hörghurutom, hirtelen elmúló erős náthám, hirtelen elmúló gyenge náthám, enyhe hányós-hasmenős és egyiknél se, soha.
Viszont az orrnyálkahártya-duzzanatot nem szoktam komolyan venni, pedig ott még megállíthatnám. Sokszor kezdődik nálam azzal, utána jön a torokfájás.
Köszönöm a válaszodat egyébként! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!