Mit kezdjek a fogaimmal?
Kicsi koromban nem igazán foglalkoztam a fogmosással,mert utáltam valamiért,és ezért csak akkor mostam,ha emberek közé kellett mennem,de azóta már reggel és este is mosom a fogaim.
Tudom,hibás voltam ezzel kicsi koromban,de genetikai gondok is vannak nálam.
-Nagyon gyengék.Egyszer a körmömmel kettő fog közé nyúltam egy étel darabka beszorulása miatt,és letört egy darab.Aztán még egy,és még egy,és egy lyuk van ott most.És egy fogamról ok nélkül újra lejött egy pici darab.
-A zománc annyira gyenge,hogy fogszabályzót nem rakhatnak rá,mert lejönne az egész zománc.
-A szemfogaim magasan vannak,míg más fogaim nem annyira,de össze vissza van az irányuk,és kettő az alsó fogsorban a többi fog alatt kezdett el nőni.
-Már csak a szájpadlásom se jó.Olyan,mint egy háztető,a kupola szerű helyett.
-Az egyik fogam el kezdett romlani,míg a többi még nem,de azok is úgy néznek ki,hogy el fognak.
Nem iszok cukros italokat,vagy ha igen,akkor vízzel öblítem is egyből a számat.Édességet se eszek valami gyakran.A nyelvemmel mindig leszedem a kaja maradékok nagyja részét a fogaimról.
Mit kezdjek?Még diák vagyok,és nem vagyunk olyan anyagi helyzetben,viszont ki kéne bírniuk,míg dolgozni nem állok.
"Tudom,hibás voltam ezzel kicsi koromban,de genetikai gondok is vannak nálam." A genetikai okokat ne saját kútfőből találd ki, a szuvasodásnak nincs köze a genetikához. Maximum a hajlamot erősítheti, amit viszont megfelelő szájápolással, táplálkozással és rendszeres fogorvosi kontrollal ki lehet küszöbölni. A gyenge zománc (vagy akár dentin) sem igazán genetikai probléma, hanem fejlődési rendellenesség ami pre- és poszteruptív okokra vezethető vissza (fogelőtörés előtt/után). A genetika olyan kis mértékben játszik szerepet, hogy tulajdonképpen említésre sem méltó - viszont könnyű felismerni, mivel az ebből eredő problémák vagy a teljes fogazatot (tejfogat, maradót) teljes felületen érinti vagy csak a fogak helyzeti rendellenességeiben játszik szerepet (pl. tág fogközök, torlódás miatt kialakult nehezen tisztítható felszínek). Utóbbira viszont nagyon egyszerű a megoldás: az ember öt perccel többet áldoz a fogmosásra vagy fogszabályzóval rendbe teszi a fogait.
"Egyszer a körmömmel kettő fog közé nyúltam..." Egyszer. Na és máskor, mondjuk fogselyemmel vagy fogköztisztítóval hányszor nyúlsz a fogaid közé? Ezeket napi szinten kellene használni, mivel a lepedéket szimplán fogkefével a két fog közül nem tudod kiszedni. Az a lyuk már ott volt azelőtt is, csak sikerült lepattintanod a falát. Csak ott és az a fog szuvasodik, ahol és amelyiket nem mosod. Még akkor is ha gyenge a zománcod. Egyébként a laikusok gyakran összetévesztik a gyenge zománcot a fogakat ellepő vastag lepedékkel. Nos a kettő nem ugyanaz, de nyilván van összefüggés köztük: az ápolatlan (vagy hibásan ápolt) fogazattól könnyen meggyengül a zománc.
"A zománc annyira gyenge,hogy fogszabályzót nem rakhatnak rá,mert lejönne az egész zománc." A fogszabályzó olyan mint a fent említett genetikai szuvasodási hajlam. A sok kis brackett, az ív és minden egyéb tartozéka jelentősen megnehezíti a fogak tisztíthatóságát. Ráadásul a fogszabályzó alapból egy szabálytalan fogsorra kerül rá. Sok fogszabályzós orvos éppen azért utasítja vissza a beteget, mivel az láthatóan nem ápolja megfelelően a fogait. Annak meg nincs értelme hogy leás a lepedékben, felrakja a brackettet és szépen lassan hagyja hogy a beteg elrohassza a fogait. Egyébként ettől függetlenül gyenge zománccal is lehet fogszabályozni, csak meg kell találni a módját: pl. akrilát brackettek, hosszabb idő - gyengébb erőhatás, clean aligner technika...
"-Az egyik fogam el kezdett romlani,míg a többi még nem,de azok is úgy néznek ki,hogy el fognak." Ha csak el nem mész egy fogorvoshoz, tutira elfognak.
Savas behatások után (cukros, savas italok, ételek) 10-20 percet jobb ha nem mosol fogat, de az öblögetés se túl jó egyből. A nyál képes csökkenteni a savhatást, csak kell egy kis idő neki - különben csak körbemosod a fogaidat a savval. Talán meglepő, de a fogak szempontjából ilyenkor a zsíros ételek a legjobbak a taszító hatásuk miatt.
Mihez kezd?
1. El kell menni egy fogorvoshoz. Akár körzetishez is.
2. Meg kell tanulni fogat mosni. Az nem elég hogy mosol fogat reggel-este, jól kell csinálni, különben nincs értelme (nem, ez nem a drága fogkrémet és szájvizet jelenti). Gyerekkoromban én se mostam jól, sőt a szüleim hitvallása szerint genetikai selejt vagyunk (anyukámnak 20 évesen annyi foga volt hogy egy kezemen meg tudnám számolni és apukám sem jobb...), és bőven elég évente egy fogkefe a napi egy fogmosáshoz. Felnőtt fejjel tanultam meg fogat mosni és azóta nemhogy új szuvasodásom, még csak fogkövem sincsen.
Jó fogmosásra példák: https://www.youtube.com/watch?v=fe4qy8BKCLw&t=2s
Fogorvos mondta nekem,hogy bizonyára valami rendellenességem,vagy genetikai gonfom van(anyukámnak is voltak bajai a fogaival).A fogselyemhez nekem nem minden fognál van elég hely,és a fogorvosom szerint azt nekem csak évekkel később kéne használnom majd.
Köszönöm a tanácsaid.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!