Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mit tegyek, hogy ne érezzem...

Mit tegyek, hogy ne érezzem magam olyan rosszul a fogaim miatt? Részletesen lent.

Figyelt kérdés

Soha nem volt bajom a fogaimmal, a fogorvosok is mindig azt mondták, hogy egészséges és rendben van, és nem is kellett valami gyakran fogászatra járnom. Körülbelül 12 éves korom óta mondogatják, hogy esetleg kéne fogszabályozás. Anyukám is mondta, hogy menjünk el fogszabályzásra, de én hülye nem akartam, mert azt hittem attól majd nagyon ronda leszek és nem fogom kibírni. A fogaimat sem tartottam vészesnek. Aztán kicsit több, mint fél éve rájöttem, hogy iszonyatosan rondák a fogaim, vagyis ferdék. Főleg azok a legferdébbek, amik látszanak. Mondtam, sürgősen menni kell fogorvoshoz. Azóta már 3 magánrendelőben voltunk és egy körzetibe, most fogunk menni az utolsó helyre, az is egy körzeti lesz. Nagyjából mindenhol ugyan azt mondták, hogy alulra felülre kell fogszabályzó, kb 1-1,5 évig. Az utolsó doki a körzetiben nagyon bunkó volt szerintem, egyáltalán nem volt kedves és ahelyett, hogy oldotta volna a feszültséget még jobban stresszelt. Amikor hazaértem sírtam is miatta, mert tulajdonképpen elriasztott onnan.

Viszont a fogszabályzó drága, és ugyan nem vagyunk szegények és jól élünk, de akkor is nagyon drága. Én olyat akartam, aminek átlátszó tappancsai vannak, de ha máshogy nem megy, képes vagyok lemondani róla. Februárban kértünk időpontot ahhoz, akihez most április végén tudok menni. És ez még csak egy vizsgálat. Most mire mintát vesznek, röntgen, felrakják, főleg ha ezt nem magánrendelőben, gondolhatjátok mennyi idő. Az a nő, akihez most megyek, azt mondta legkorábban ősszel lehet fent.

Aztán a fogkövemet is le kell még szedetni.

Annyira utálom a fogaimat, nagyon csámpásan állnak, nem is tudom hogy lehettem olyan hülye, hogy ez engem nem zavart. Nem merek mosolyogni és nevetni. Amikor nevetek, hülyén érzem magam. Csakis olyan fotóim vannak, amelyeken nem nyitom ki a számat.

Már január óta megyünk orvosokhoz meg minden, de még mindig semmi. Pedig még rengeteg idő lesz.

14/l



2017. ápr. 17. 09:28
 1/8 A kérdező kommentje:

Amikor utoljára voltunk apámmal fogászaton, utána két napig sírtam, a szüleim, főleg apukám alig győzött megnyugtatni. Vagy amikor ránézek valakire akinek gyönyörű fogsora van, akkor is elszomorodom.

Már egy fogamat be is tömték hátul és fogkő is van, szóval már nem is olyan szépek.

2017. ápr. 17. 09:32
 2/8 A kérdező kommentje:
Ja és a röntgen kimutatta, hogy négy bölcsességfogam van, amiket most még nem, de majd ki kell húzni, mert eltolódhatnak majd miattuk a fogaim. Már csak azért imátkozok, hogy normálisan nőjenek, hogy ne kelljen műteni. Nagyon félek az orvosoktól, még ha nem csinálnak semmit, akkor is nagyon izgulok, na meg ha még műtenek, fogat húznak stb. Nagyon félek és pont velem történik ez, hogy mind a négy ki fog nőni.
2017. ápr. 17. 09:35
 3/8 A kérdező kommentje:
Esetleg ha valaki fogápolási tippeket tudna adni annak köszönöm, mert az egyik doki azt mondta (ez volt a bunkó), hogy amíg nem tudok fogat mosni rendesen, addig ne is legyen fogszabim. Én minden reggel és este alaposan mosok fogat,néha szájvizet is használok. Amikor mentem hozzá akkor is hosszasan és alaposan mostam fogat. Azt persze nem magyarázta el, hogy akkor mit kéne csinálnom...
2017. ápr. 17. 09:42
 4/8 szántóvető ***** válasza:
23%
semmit nem tudsz tenni.belevágsz a hosszadalmas és gyötrő kezelésekbe és reménykedsz.addig is jobb ha nem nevetsz társaságban mert az összevissza fogak elég feltűnőek.
2017. ápr. 17. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
49%

1-1,5 év kellemetlenség, de utána...

Ilyenkor még nem annyira tudsz hosszú távra gondolni, de segítek: ha görbék a fogaid és úgy csukod össze a szádat, akkor nincs kizárva, hogy a szabálytalan harapás miatt itt-ott jobban kopnak a fogaid is és még rondább lesz. Ha most kiegyenesítik, akkor még megúszod ezeket, és lehet egy olyan szép mosolyod majd...

Főleg, ha van miből megcsináltatni, tök8, mennyibe kerül. Elmennétek helyette inkább nyaralni vagymi?


Egy másik világ fog várni, amiben minden fényképen röhöghetsz telitorokból. Jó lesz hidd el...

2017. ápr. 17. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

14 évesen még iskolafogászathoz tartozol. Nem tudom nálatok hogyan van, de van ahol az iskolafogorvos körzetileg is rendel, tehát lehet hozzá időpontot kérni. A fogszabályzás pedig külön szakrendelésként működik, a fogorvos ad beutalót és 18 éves kor alatt tulajdonképpen csak a készülék árát kell kifizetni. Felesleges ezért magánrendelőben több százezreket fizetni, amikor TB alapon 70-80 ezer forintból is ki lehet jönni ugyan azzal a készülékkel. Nálunk mondjuk 3 éves várólista van, de 14-15 éveseket előre szokták hozni, hogy beférjenek a kedvezményezettek közé.

A leírás alapján szerintem abszolút nem vészes a helyzet, van ennél sokkal rosszabb is. Sokat változik az ember személyisége és ezzel együtt az önképe is, amikor elkezd kamaszodni. Most kezd el foglalkoztatni hogy ki is vagy és hová is tartasz (a többi korodbeli is ugyan ezen megy át).

A fogmosás: ha erre tett megjegyzést a fogorvos, akkor ne haragudj, de vele értek egyet. Azt hogy valaki nem mos rendesen fogat, nem lehet szépen megfogalmazni, de ez is a fogorvos feladatai közé tartozik. A 21. században leéltél 14 évet és mégis hiányos fogmosásod. Tény hogy itt a szülőknek van a legnagyobb felelősségük, hiszen tőlük tanulsz meg fogat mosni és ugyan úgy a hibákat is tőlük veszed át. Viszont két kattintással már önmagad is mindent megtudhatsz a témáról: https://www.youtube.com/watch?v=fe4qy8BKCLw&t=125s [link] Ráadásul óvodás kortól évente kötelező a fogászati szűrővizsgálat és a védőnők oktatást is tartanak külön ovisoknak, általános- és középiskolásoknak. Ezen kívül a kötelező tananyagban is benne van. És mégis még mindig sok olyan butaság van még mindig a köztudatban, mint hogy a tejfog szuvasodása normális és elkerülhetetlen (pedig nem!), vagy hogy a tejfognak nincs gyökere, 13 év alatt még lényegtelen a fogszabályzás és még sorolhatnám.

2017. ápr. 17. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Másnak hiányzik 2 foga mégis egész nap nevet :D


Ez is a 21.század rákfenéje, hogy tökéletesnek kell lenned, mindennek meg kell felelni...

a lóf***t :D


magad miatt csináld

ha neked így nem tetszik, akkor vágj bele

nekem sem szépek a fogaim, egy ideig eléggé zavart de most már nem érdekel, akinek nem tetszik ne nézegesse :D

nem lehet mindenkinek tökéletes fogsora

2017. ápr. 17. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Másnak hiányzik 2 foga mégis egész nap nevet :D

Ez is a 21.század rákfenéje, hogy tökéletesnek kell lenned, mindennek meg kell felelni...

a lóf***t :D"

A nevetés nem függ össze a boldogsággal, vagyis a jóléttel. Lásd bipoláris depresszió vagy skizofrénia. Az egészség viszont igen. Az egészség pedig nem csak a betegségek hiányát jelenti, hanem a teljes testi és lelki jólétet - és ebbe beletartozik a fogazat állapota is (és ezt nem a 21. században találták ki).

Csökönyös dolog azt hinni, hogy amit a 21. században találnak ki az csakis ördögtől való lehet. Tudom, hogy nem pontosan erre gondoltál, de én sem azért hoztam szóba az előző válaszomban a modern kort mert az olyan jó lenne. Csak azt akartam kiemelni, hogy 14 év után a 8. évfolyam végén - lényegében az általános tudást elsajátítva már kérdés nélkül tudni kéne hogy hogyan mossunk fogat (persze itt a szülő felelőssége számít legjobban és csak kisebb részben az iskoláé és a gyereké).

Ha mindenképpen hibát keresünk a 21. században, akkor én azt mondanám hogy az információk gyors áramlása miatt az emberek túl gyorsan ítélkeznek és nem hagynak maguknak időt átgondolni a dolgokat. Például kíváncsi vagyok hogy hányan vennék észre hogy a nyers megfogalmazásom mögött elsősorban jót akarok a kérdezőnek, ha ezt nem írtam volna le ilyen konkrétan. Tudom hogy nem könnyű dolog úgy élni hogy a tükörbe se tudsz nézni, nemhogy mások előtt nyíltan és szabadan mosolyogni. Az én problémámat nem hozná rendbe egy sima fogszabályzó, nekem műtétre is szükségem lenne. Mivel szakmabeli vagyok, azt is tudom hogy milyen kockázatokkal járna ha megműttetem és az is ha nem. De ha csak egyszerűen 1,5 év fogszabit és napi 2X3perc fogmosást kellene rászánni az életemből azért hogy szép egészséges fogsorom lehessen életem végéig, az mindent megér.

2017. ápr. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!