Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Miért mondják mindig azt a...

Miért mondják mindig azt a rossz fogú emberek, hogy a genetika miatt romlottak meg a fogaik?

Figyelt kérdés

Oké, a genetika is szerepet játszhat ebben, mert nyilván sok dolgot örökölhetünk a szüleinktől, nagyszüleinktől, stb.

De azt azért kétlem, hogy ha valaki rendszeresen és alaposan mossa, ápolja a fogait, és sokat foglalkozik velük, akkor is csúnya, elhalt, ápolatlan fogaik lesznek.

Persze időskorban már a csontok sem olyanok, mint fiatalkorban, és a legtöbb idős embernek ki kell húzni a fogait, mert tönkre vannak menve, vagy akár maguktól is kipotyognak.

Viszont én azt vettem észre, hogy sokan a saját lustaságukat a genetikára fogják, mert nem hajlandók fogat mosni, de azzal magyarázzák, hogy "hát genetikailag rossz fogakat örököltem."

Szerintem meg nincs olyan, hogy valakinek akkor is kirohadnak már 10 évesen a fogai, ha mossa őket. 🤷


2024. febr. 11. 10:19
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
52%

Fogorvosként ezt én is nagyon gyakran hallom. Viszont minden egyes ilyen esetben kiderül a "rossz genetikájú" emberről, hogy vastagon áll a lepedék a fogaikon, hogy azért szeretik a cukros löttyöket iszogatni, hogy fogselymet vagy fogköztisztító kefét még sosem láttak közelről, fogorvosi ellenőrzésre nem igazán járnak, stb.

Ne értsetek félre, nem az a dolgom ilyenkor fogorvosként, hogy ítélkezzek, hanem hogy segítsek. Csak nem egyszerű segíteni, hogyha valaki nem fogadja el a segítséget, vagy hogy megtaláljuk a probléma okát, hanem azt próbálja bizonygatni, hogy ő mindent jól csinál. Az az igazság, hogy a legtöbb ember nehezen fogadja el, hogy az a rutin, amit X éven keresztül gyakorolt hibás és újra kell tanulnia például fogat mosni.


Pont ugyanaz a történet, amikor egy elhízott ember panaszkodik, hogy nem érti az elhízásának az okát. Hiszen ő úgy tudja, hogy az elhízott emberek sokat esznek, ő átlagos mennyiséget eszik, tehát csakis a genetikájában lehet a probléma.

Megeszik reggel 2 péksüteményt, ebédre egy adag főételt a menzán, négy szelet fehér kenyeret vacsorára, napközben meg megiszik 3-4 pohár gyümölcslevet, meg nasiként elfogyaszt egy-két Kinder Pingvint. Tényleg teljesen átlagos és társadalmilag elfogadott étrend, csak nem éppen kalóriaszegény. Nem hizlal durván, de azért az évek alatt összeadódik az elfogyasztott kalóriatöbblet, és megnő az a pocak.

2024. febr. 11. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
59%

Én is fogorvos vagyok. Ez is egy ún. civilizációs betegség, vagyis a mai életmódunknak köszönhető. Multifaktoriális, vagyis nem egyetlen egy dolog eredménye, a fogékony szervezeten túl kellenek hozzá még szuvasodást okozó bacik, megfelelő környezet, idő. Ezek a bacik mindannyiunk szájában jelen vannak, a megfelelő szájhigiéniával tudjuk őket szinten tartani. A környezet tulajdonképpen a nassoló étrend eredménye, ami szinte mindenkire jellemző manapság. Minden egyes étkezésnél lecsökken a szájüregi pH, ami kedvez ezen bacik elszaporodásának. Ha valaki egy nap 8x is eszik, nasizik valamit, mert mondjuk így van ideje, vagy lecsúszik még egy kávé, vagy reggeli után 1 órával még egy tea, akkor nem tud visszaállni a szájüregi pH, a bacik aktivizálják magukat, a savas pH-n pedig oldódnak ki az ásványi anyagok. Ezek visszaépülnének, ha lenne elég idejük hozzá, de nincs: amint visszaáll a pH, jön egy újabb étkezés, még egy korty tea, csak egy falat ez, csak egy kis az. Nem kell ehhez édesség, bármilyen szénhidráttartalmú élelmiszer erre alkalmas, mivel azt bontják a bacik cukorrá. Bizonyított tény, hogy a szuvasodás a mezőgazdasági forradalommal egy időben vált népbetegséggé.

A fogékony szervezet sem egyenlő a genetikával, sokkal összetettebb ez ennél. Fogékony szervezet például az a perifériára szorult kisgyerek, aki már magzati korban sem kapta meg a szükséges tápanyagokat és születésétől kezdve hátránnyal indul minden tekintetben. Fogékony szervezet az is, akinek kuszán állnak a fogai, emiatt nehezen tisztítja, de a lepedék jóval könnyebben meg is tapad azokon a felszíneken, ahol egymás hegyén hátán állnak a fogak. Az is fogékony szervezetnek tekinthető, akinek gyerekkorában a szülei nagyon elhanyagolták a tejfogait, a maradók befertőződtek, kisebb ásványi anyag tartalommal rendelkeznek. Ez egyik sem genetika, hanem környezeti ártalom.

Azért a mai modern társadalomban kalciumhiányra fogni, pláne olyan jólétben élő embereknek, akiknek fussa internetre - hát lássuk be, hogy butaság. Ha valaki mekis kaját tol reggeltől estig, abban is bőven van annyi kalcium, ami a minimumszükségletet fedezi. Ez maximum a periférián élőkre lehet igaz, a putrikban lakókra, azért egy átlag magyar ember, ha nem is figyel oda, visz be annyi ásványi anyagot, amennyi kell. Meg hát lássuk be, hogy akkor annak lenne más objektív jele is, például akkor a csontritkulás is népbetegség lenne, már egészen fiatalok között is.

Igazából az, hogy a 11-es válaszoló így le lett pontozva, tökéletesen leírja a társadalom hozzáállását. Én magam is meg tudom erősíteni, hogy hányan akarnak igazolni olyan szájhigiéniát, ami még nekem sincs (napi 3x 5 perces fogmosás 2x fogselymezés és tsai), miközben tényleg sokszor vastag lepedék kaparható le. Akkor van jó szájhigiéniánk, ha ezt maga a fogorvos mondja. Ha ilyen sosem hangzik el, ha rendszeres gond a fogkő (ami bizony a megkövesedett lepedék - ehhez is hetek kellenek, ami azt jelenti, hogy azon a területen hetekig EGYÁLTALÁN nem sikerült megmosni), akkor bizony valami nem oké. Itt is egyébként bejön az, hogy elég csak egyszer elhanyagolni - sokszor sajnos ezt teszik a szülők kisgyermekkorban - majd mikor az ember szája tele lesz restaurált fogakkal, ott sajnos nem elegendő az a bizonyos 2 perces fogmosás, jóval többre lenne szükség. Talán innen vannak ezek a tévhitek, hogy gondos ápolás mellett mégis mennek tönkre, mert valójában az a gondos ápolás annak jó, akinek nincsenek agyontömött fogai, rendezettek fogszabályzást illetően, szigorúan eljár mondjuk évente fogorvoshoz, megfelelő eszközöket és anyagokat használ. Ez nagyjából a társadalmunk 1 %-ra lehet jellemző. Érdemes néha ellátogatni a gyerekvállalás kategóriába, iszonyat butaságokat adnak át egymásnak aranyos anyukák a szájápolást illetően, s mint mondtam, ha kisgyermekkorban el van hanyagolva, az előrevetíti a felnőttkort is. Őszinte leszek, nekem nagyon sok gyerekpáciensem van, és sokszor irtó nehezen állom meg, hogy ne ordítsam le anyuka fejét, aki minden létező módon igyekezett tönkre tenni szeme fénye száját, még ha ennek nem is volt tudatában.

2024. febr. 11. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
55%
HA fogorvos vgy akkor azzal is nyilván tisztában vagy, hogy a magyarok többsége kevéd S vitamint visz be, 2 rettentő cukrosan táplálkozik. Ez a 2 faktor már bőven elég a fogromláshoz, főleg, ha rossz is a szájhigénié.
2024. febr. 11. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
55%
kevés D* vitamint
2024. febr. 11. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
61%
Ja, és senkinek nincs pénze fogorvoshoz járni. :)
2024. febr. 11. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
84%
15! A nassolás és szájápolás nem pénz kérdése! Persze ehhez érteni kellene azt a kisregényt, amit leírtam. Egyelőre a többségnek van még körzetes fogorvosa is, ahol tb alapon elérhető például egy fogkőlevétel is, hogy mélyebben ne menjek bele, hiszen tudjuk, hogy az összes körzetes kivétel nèlkül kontár sz@r, de még egy kontár sz@r is tud fogkövet levenni, vagy tájékoztatni arról, hogy kezd kilyukadni ez és ez. Az nem pénz kérdése, hogy megelőzöm-e a problémát. Nyilván, ha valaki évekig nem néz a fogorvosa közelébe és akkor sem hajlandó a fentebb leírt tényeket elfogadni, ha személyesen az úristen rágja a szájába, akkor igen, ott lehet a végén komolyabb összegeket is kifizetni. Minthogy egy kórosan elhízott embernek is nem kevés pénzébe, idejébe és energiájába fog telni a lefogyás, holott egyszerűbb lett volna nem felszedni 100 kg túlsúlyt. Igazából a magyar társadalomnak el kellene kezdeni némi önkritikát gyakorolni, mert az valahol nonszensz, hogy elmondja a szakember, azt jól lepontozzuk, ha nekünk az a válasz nem tetszik. Nem pénzzel, nem genetikával, de még csak nem is D vitaminnal van összefüggésben az az objektív tény, hogy kevés a jó szájhigiéniájú ember és nem egyszer kapja az orvos hazugságon a beteget. Hogy van-e ott lekaparható lepedék, vagy nincs, az csak és kizárólag odafigyelés kérdése, no meg némi alázaté is, mert nem megsértődni kellene azon, ha az ember szól, hogy máshogy kellene, hanem elgondolkodni, hogy ez az ember külön ezt tanulta évekig, lehet jobban tudja, mint én, aki egy körmös vagyok, vagy anyu, akinek van 6 elemije, de lehet valaki rákkutaó MTA professzor is, ha egyszer nem ez a foglalkozása. Ezt is le lehet pontozni, kiválóan reprezentálja a társadalom témához való hozzáállását.
2024. febr. 12. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
76%
3 havonta járok fogkőleszedésre, mert rengeteg van főleg elöl. Hiába mosom akkor is lesz. :)
2024. febr. 12. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 PMC Wagner ***** válasza:

"De azt azért kétlem, hogy ha valaki rendszeresen és alaposan mossa, ápolja a fogait, és sokat foglalkozik velük, akkor is csúnya, elhalt, ápolatlan fogaik lesznek."


Mindennap mosom, mégis amióta elmúltam 30 havonta járok furatni , múltkor annyira begyulladt az egyik hogy visítotottam a fájdalomtól, gyökérkezelni kellett. Most is fáj az egyik csütörtökön megyek kezeltetni, remélem sima töméssel megúszom.

Anyám ugyan így van, neki 40 éves korára a fogai felét kihúzták. Apámnak meg talán csak 3 tömött foga van

2024. febr. 13. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
100%
Autista emberek itt leszavazgatják azokat akik elmondják, hogy hiába tesznek meg bármit, folyamatosan romlanak a fogaik. Mi a probléma ezzel? Kipukkadt a rózsaszín buborék, vagy mi? Nőjetek fel b@szdmeg.
2024. febr. 14. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Én mindennel próbálkoztam. Különböző elektromos fogkefével, másfajta fogkrémekkel, sima fogkefeke meg elektromos keverve, fogselyem. Napi 3 fogmosás, de próbáltam azt is hogy minden étkezés után 20 perccel mosok fogat és mégis.... 1 hónap után ott a fogkő, szuvasodik a fog..

stb.


Ha a genetika nem játszik közre akkor a piacon lévő fogkefék és fogkrémek nem jók :)

2024. febr. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!